Konfederacja: próba rozwodnienia wyroku TK i przykrycia niewygodnego dla rządu tematu

Konfederacja: próba rozwodnienia wyroku TK i przykrycia niewygodnego dla rządu tematu
Próba rozwodnienia wyroku i przykrycia jednego niewygodnego dla PiS i rządu tematu drugim - mówi o publikacji wyroku TK Jakub Kulesza (Fot. Facebook)

Próba rozwodnienia wyroku i przykrycia jednego niewygodnego dla PiS i rządu tematu drugim tak, by przynajmniej przez chwilę o jednym z nich się nie mówiło - tak publikację przez TK uzasadnienia wyroku w sprawie przepisów dotyczących aborcji ocenia poseł Konfederacji Jakub Kulesza.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok ma jeszcze w środę zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw.

"Uzasadnienie, które wreszcie zostało opublikowane, liczy 150 stron, więc już sama objętość świadczy o próbie rozwodnienia samego wyroku, który został ogłoszony w październiku zeszłego roku. To rozwodnienie tematu widać także w tym, że interpretacja przepisów będzie zależała w dużej mierze od interpretacji sądów i lekarzy, bo w uzasadnieniu nie jest tak precyzyjnie zapisane, kiedy aborcja nie może mieć miejsca, jak w pierwotnym wyroku. Można więc powiedzieć, że jest to próba wycofania się z kłopotliwego dla PiS tematu" - mówił PAP Kulesza.

Według niego termin publikacji wyroku "pokrywa się z kryzysem związanym z buntem przedsiębiorców i tym, że rząd nie radzi sobie z problemem szczepień i nakładaniem kolejnych obostrzeń, których nikt już nie chce przestrzegać". "Mam wrażenie, że jest to próba przykrycia jednego niewygodnego dla PiS i rządu tematu drugim także niewygodnym dla rządu tematem tak, by przynajmniej na jeden z nich nie mówiło się choć przez chwilę publicznie" - dodała poseł Konfederacji.

Kulesza zwrócił też uwagę, że uzasadnienie jest publikowane kilka miesięcy po tym, jak zapadło i zostało ogłoszone orzeczenie TK. Jego zdaniem "świadczy to o rozkładzie państwa polskiego i o tym, że decyzją polityczną jest się w stanie wpływać na stan prawny w Polsce".

Jak dodał, publikacji uzasadnienia domagały się "różne osoby, niezależnie od tego czy popierały wyrok czy nie". Jak zaznaczył poseł, były to "osoby popierające państwo prawa, w którym wyroki wydane przez TK - czy to praworządny czy niepraworządny - są publikowane". "Państwo, w którym nie można decyzją sekretarki, administratora strony internetowej decydować, czy jakiś akt zostanie publikowany czy nie" - dodał. "Tak samo sprzeciwiałem się niepublikowaniu przez rząd Beaty Szydło orzeczeń TK w starym składzie" - mówił Kulesza.

Uzasadnienie orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.

22 października ub.r. TK - po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji - orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konfederacja: próba rozwodnienia wyroku TK i przykrycia niewygodnego dla rządu tematu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.216.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!