Kraków: Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zrezygnował z funkcji

Prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, zrezygnował z funkcji. Decyzja ta ma związek z falą wypowiedzeń lekarzy tej placówki i kiepską sytuacją finansową.

W piątek prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, złożył na ręce rektora Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego swoją rezygnację.

Prof. Fyderek w oświadczeniu napisał, że obejmując stanowisko dyrektora szpitala założył sobie realizację trzech głównych celów: poprawę satysfakcji pacjentów i opiekunów, poprawę motywacji personelu oraz poprawę wyników finansowych.

"Niestety, w aktualnej sytuacji nie widzę możliwości poprawy sytuacji kadrowej ani finansowej Szpitala. Obecny kryzys w systemie ochrony zdrowia stawia pod znakiem zapytania także ten postęp, który udało się osiągnąć w obszarze lecznictwa i poprawy satysfakcji pacjentów" - napisał dyrektor.

Jak ocenił, "aktualny niski poziom finansowania szpitala z jednej strony i rosnące lawinowo oczekiwania płacowe personelu z drugiej, stanowią poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania szpitala w obecnym kształcie".

Zdaniem profesora pandemia COVID-19 zaostrzyła wszystkie problemy finansowo-kadrowe, z którymi zmagała się wysokowyspecjalizowana placówka. "Pomimo wielokrotnych apeli o poprawę poziomu jej finansowania, nie udało się doprowadzić do zmian w tej kwestii" - napisał Fyderek.

Jak wyjaśnił, poczucie odpowiedzialności za szpital nie pozwala mu na podejmowanie kroków, które doprowadziłby do obniżenia jakości świadczeń medycznych lub ich ograniczenia.

W związku z koniecznością przeprowadzenia konkursu na stanowisko nowego dyrektora prof. Fyderek będzie pełnił funkcję do końca listopada.

Mimo rezygnacji z funkcji dyrektora prof. Fyderek nie zamierza rezygnować z pracy lekarza w tym szpitalu ani z kierowania Kliniką Pediatrii i Gastroenterologii i Żywienia w szpitalu.

Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zapowiadają odejścia z pracy, tylko w czwartek wypowiedzenia złożyło 25 lekarzy specjalistów. Placówka spodziewa się kolejnych wypowiedzeń, choć liczy na to, że uda się zawrzeć porozumienie ze związkami zawodowymi.

Decyzje personelu, jak wynika ze źródeł PAP, mają związek z niskim wynagrodzeniem, nadmiarem pracy i wadliwym systemem opieki zdrowotnej.

Zadłużenie placówki wynosi ponad 40 mln zł.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraków: Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zrezygnował z funkcji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!