Krakowski Szpital na Klinach oferuje mało inwazyjne operacje raka szyjki i trzonu macicy, które zostaną przeprowadzone nowoczesną metodą z wykorzystaniem robota da Vinci. Dla 200 zakwalifikowanych pacjentek zabiegi będą bezpłatne.
Komercyjny szpital zrealizuje operacje w ramach projektu badawczo-rozwojowego, którego celem jest wdrażanie operacji robotycznych w leczeniu złośliwego raka szyjki macicy i raka trzonu macicy. Dofinansowany z funduszy unijnych program, zgodnie z informacjami przekazanymi dziennikarzom przez szpital i województwo małopolskie, jest szansą na nowoczesne i mało inwazyjne leczenie z wykorzystaniem robota da Vinci.
Inauguracja programu odbyła się w piątek z udziałem m.in. władz województwa.
"Naszym celem jest radykalność i precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie wysokiej jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są takie wartości, jak: mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza ilość powikłań śród- i pooperacyjnych" - powiedział Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz ginekologii i położnictwa, certyfikowany operator robota da Vinci.
Szpital na Klinach wykona 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne.
By wziąć udział w programie pacjentki mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie (+12 200 20 25) lub za pomocą formularza konsultacji online dostępnego na stronie internetowej szpitala i na stronie poświęconej zabiegom da Vinci. W Szpitalu na Klinach przeprowadzony zostanie dodatkowy proces kwalifikacyjny przez interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekologa, anestezjologa, specjalistę rehabilitacji i innych specjalistów, w zależności od stanu zdrowia pacjentki.
Zgodnie z informacjami przekazanymi dziennikarzom, to pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej w kraju.
Koszt programu, realizowanego przez Grupę NEO Hospital (do niej należy Szpital na Klinach), to ponad 12,5 mln zł, z czego ponad 7,3 mln to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
W województwie małopolskim w 2018 r. na raka trzonu macicy zachorowało 746 kobiet, a na raka szyjki macicy - 294. Umieralność w województwie małopolskim z powodu raka trzonu macicy stanowi 4,9 proc. proc. w strukturze zgonów kobiet, co oznacza liczbę wyższą o 25 proc. niż średnia dla Polski. Jeszcze gorzej przedstawiają się wyniki Polski na tle Europy. W przypadku raka trzonu macicy przeżywalność wynosi 78 proc., podczas gdy w UE wynosi powyżej 90 proc. W przypadku szyjki macicy umieralność jest wyższa o 3 proc. niż średnia dla Polski, a w raku szyjki macicy Polska miała już przed pandemią jedne z najgorszych wyników w UE.
"Z pandemii jako społeczeństwo możemy wyjść ze znaczną skalą długu zdrowotnego. Musimy szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego tak ważna jest inicjatywa badawczo-rozwojowa, którą podejmujemy w Małopolsce, ofertując pacjentkom dotkniętym rakiem szyjki i trzonu macicy program, w którym zyskują one bezpłatny dostęp do małoinwazyjnej operacji z wykorzystaniem robota da Vinci" - powiedziała Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.