Którzy wiceministrowie stracą stanowiska? Premier ogłosi dymisje w rządzie

Którzy wiceministrowie stracą stanowiska? Premier ogłosi dymisje w rządzie
Premier wprowadza nowy model funkcjonowania rządu (fot.premier.gov.pl)

W poniedziałek (12 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformuje ilu wiceministrów odejdzie z rządu.

  • Premier w poniedziałek (12 marca) po 12:00 poinformuje, ile spośród złożonych przez wiceministrów dymisji zostało przyjętych - zapowiedział  szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
  • Dodał, że z rządu odejdzie kilkunastu wiceministrów.
  • Premier bardzo wysoko ocenia zaangażowanie i działania członków rządu, natomiast wprowadza nowy model funkcjonowania rządu, nowy model zarządzania - zaznaczył.

"Premier mówił już dawno, że dokonuje przeglądu ministerstw. Tydzień temu w poniedziałek zapowiedział, że w konsekwencji tego przeglądu ok. 20 proc. wiceministrów może odejść ze swoich stanowisk i tak jak zwykle premier dotrzymuje słowa" powiedział minister Dworczyk w TVN24.

Dodał, że wczoraj upłynął 3-miesięczny termin, liczony od 11 grudnia, kiedy dymisje musiały zostać przyjęte, bądź nie przyjęte. "Pan premier wczoraj podjął ostateczne decyzje i dzisiaj po 12-ej je zakomunikuje" - powiedział minister Dworczyk.

Czytaj też: Karczewski: Cieszę się, że zapadają decyzję dotyczące redukcji liczby wiceministrów

Pytany dlaczego te osoby będą musiały odejść, Dworczyk stwierdził, że premier "bardzo wysoko ocenia zaangażowanie i działania członków rządu, natomiast (...) wprowadza nowy model funkcjonowania rządu, nowy model zarządzania". Przypomniał, że "chodzi o to, aby rząd przekształcał się w kierunku eksperckim".

Dworczyk dodał, że związane są z tym zmiany legislacyjne, które "wkrótce wszyscy poznają". Wyjaśnił, że zmiany te doprowadzą m.in. do tego, że podsekretarze stanu przejdą z korpusu politycznego do korpusu służby cywilnej i staną się ekspertami. "Część z nich pewne odejdzie sama z siebie, bo z tym wiążą się określone konsekwencje: brak możliwości uczestniczenia w partiach politycznych, brak sprawowania mandatów (...)" - powiedział szef Kancelarii Premiera.

Na razie z rządem pożegnało się trzech wiceministrów: wiceministrowie infrastruktury Kazimierz Smoliński i Tomasz Żuchowski oraz Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności.

W czwartek rzecznik resortu środowiska informował, że dymisję złożył również wiceszef MŚ i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski. Nie pełnił swoich obowiązków od początku marca. Według informacji na jego miejsce nie zostanie powołany nowy wiceminister. Obowiązki po nim przejmie najprawdopodobniej powołana w lutym Małgorzata Joanna Golińska.

Na początku ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc.

Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Szef rządu mówił też o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Którzy wiceministrowie stracą stanowiska? Premier ogłosi dymisje w rządzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.213.63.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!