Kwaśniewski: jeden kandydat opozycji ułatwi zwycięstwo Andrzejowi Dudzie

Kwaśniewski: jeden kandydat opozycji ułatwi zwycięstwo Andrzejowi Dudzie
Aleksander Kwaśniewski chce konsolidacji lektoratu lewicy (fot. PTWP / Piotr Waniorek)

Lewica powinna mieć swojego kandydata w wyborach prezydenckich, który będzie jasno mówił o co lewicy chodzi, nawet gdyby to nie była walka o zwycięstwo, tylko o jak największą liczbę głosów i konsolidowanie elektoratu lewicy - twierdzi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

  • Aleksander Kwaśniewski uważa, że zdobycie większości w Senacie przez opozycję będzie miało wpływ na wybory prezydenckie.
  • Były prezydent uważa, że Andrzej Duda w kampanii wyborczej będzie chciał pokazywać, że jest gotów działać ponad podziałami.
  • Według Kwaśniewskiego wystawienie tylko jednego kandydata opozycji już w pierwszej turze może ułatwić zwycięstwo Andrzejowi Dudzie.

Były prezydent spotkał się 13 listopada z parlamentarnym klubem Lewicy. Pogratulował posłom i posłankom zdobycia mandatu oraz udzielił rad dotyczących pracy parlamentarnej.

Podczas briefingu w Sejmie po spotkaniu Kwaśniewski podkreślił, że dobrą strategią jest to, że partie opozycyjne wystawią kandydatów w wyborach prezydenckich. "Z punktu widzenia demokracji jest to dobre, bo jest naturalne" - podkreślił. "Mamy różne środowiska tutaj w parlamencie. Te środowiska powinny wyznaczyć, czy określić swoich kandydatów - znanych, wyrazistych, którzy będą utożsamiali się z programami tych partii. To, że wystąpią kandydaci choćby tych partii, które są w Sejmie dla mnie jest oczywiste i dobre z punktu widzenia demokracji" - dodał.

Podkreślił, że lewica ma swój program, reprezentację w Sejmie i powinna mieć również swojego kandydata w wyborach prezydenckich, który "będzie jasno mówił o co lewicy chodzi". "Nawet gdyby to nie była walka o zwycięstwo, tylko o jak największą ilość głosów i konsolidowanie elektoratu lewicowego, to ma sens" - powiedział były prezydent.

Kwaśniewski przyznał, że zdecydowanie się "na polaryzację już w I turze wcale nie musi być skuteczna z punktu widzenia opozycji", bo "gdyby był taki jeden kandydat, który w sposób oczywisty jest uznawany przez wszystkie środowiska, to być może miałoby to jakiś sens". "Ponieważ takiego kandydata i kandydatki nie ma, to moim zdaniem ograniczenie do jednego kandydata przez opozycję w gruncie rzeczy dawałoby na szansę na wygranie w I turze urzędującemu prezydentowi" - stwierdził Kwaśniewski.

Ocenił też, że wtorkowe (12 listopada) wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji było obliczone na kampanię prezydencką. "Prezydent będzie chciał pokazywać, że jest gotów działać ponad podziałami i niewątpliwie taki charakter miało to wystąpienie" - powiedział Kwaśniewski. Dodał, że ważne były słowa o współpracy, ale w wystąpieniu Dudy zabrakło pokazania strategii, co jako prezydent walczący o drugą kadencję chciałby zrobić.

Były prezydent uważa, że zdobycie większości w Senacie przez opozycję będzie miało wpływ na wybory prezydenckie. "Psychologicznie to jest wielkie wsparcie dla opozycji, to jest zdobyty pierwszy przyczółek. To jest pokazanie, że można, że razem można, że opłaca się współpracować" - podkreślił Kwaśniewski.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kwaśniewski: jeden kandydat opozycji ułatwi zwycięstwo Andrzejowi Dudzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.29.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!