Lech Wałęsa w USA: w Polsce łamie się konstytucję

Lech Wałęsa w USA: w Polsce łamie się konstytucję
Były prezydent RP Lech Wałęsa ocenił, że w Polsce łamie się konstytucję (Fot. Shutterstock.com)

W dokumencie pozostawionym w środę amerykańskim parlamentarzystom były prezydent RP Lech Wałęsa ocenił, że w Polsce łamie się konstytucję, podporządkowuje rządzącym niezależne instytucje i atakuje swobodną wymianę myśli.

Wałęsa przybył z kilkudniową wizytą do Waszyngtonu, by uczcić 30. rocznicę rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Polsce. Po swoim wystąpieniu w podkomisji kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów USA zostawił amerykańskim parlamentarzystom dokument, którego treść opublikował na Facebooku.

"Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli" - napisał w dokumencie Wałęsa. Jego zdaniem obecny rząd w Warszawie "przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość, wykorzystując narzędzia, które znamy z działania dyktatur w różnych częściach świata".

Były przywódca Solidarności naruszeniem prawa nazwał m.in. "próbę przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym", "połączenie funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra w rządzie RP, który może ingerować w działania prokuratorów", "zniszczenie Krajowej Rady Sądownictwa", "zmiany w Sądzie Najwyższym" oraz "instytucyjne ataki na niezależnych sędziów podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości".

Wałęsa stwierdził, że "jeśli nie będziemy uznawać wartości, a także nie będziemy mieli faktycznego poczucia, czym jest demokracja, populiści, którzy dzięki niej są w stanie zyskać władzę, mogą zniszczyć fundamenty demokracji w państwie".

Wcześniej w podkomisji Izby Reprezentantów USA Wałęsa nie odnosił się bezpośrednio do sytuacji w Polsce. Mówił, że jego pokoleniu udało się, ale na horyzoncie powstała nowa "epoka słowa" - czas internetu i globalizacji. W jego ocenie okres ten jest dużo trudniejszy i gorszy od poprzedniego. Swoje wystąpienie - tak jak 30 lat temu przed połączonymi izbami dwóch izb parlamentu USA - zaczął od słów "My Naród"

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Lech Wałęsa w USA: w Polsce łamie się konstytucję

 • Eugeniusz 2019-11-20 13:35:28
  Biorąc pod uwagę, że przeciętny Amerykanin ma w... nosie jakąs tam konstytycję, jakiejś tam Cracovi, to słowa Prezydenta byłego nie trafią na podatny grunt. Ważne jest dla Amerykanów, że jest taki Kraj, co chce "naszym chłopcom" zafundować darmowy pobyt, przez czas bliżej niedookreślony. Niby to mała grupka sołdactwa, ale utrzymywanie Ich za darmochę, zawsze lepsze od żywych dutków wydawanych na Ziemii o której śnią nocami górale nie tylko z Poronina, ale też Andrzej Duda Prezydent R.P. i liczni wyznawcy których Mam na myśli. Nie wiem tylko, czy takie Kraju amerykanizowanie skutek dobry przyniesienie, bo jak mówiła kiedyś wybitna nasza Posłanka: ze stania w rozkroku... itp.itd.itp… Ale godnym uwagi jest, że wielu stania rozkrocznego próbuje. Jedna noga nad Potomakiem, druga nad Wisła. Co z takiej figury może wyniknąć? Jak jeszcze jak się ma w każdej ręce po fladze, to... faktycznie: dla "szmaty" miejsca nie starczyć... może?
 • kerry 2019-11-20 10:35:31
  Jest najlepszy dowód- kto raz zdradził będzie zdradzał zawsze !! Obrzydliwy sklerotyczny bufon i konfident!!!
 • Bogusław 2019-11-15 18:05:32
  Zabrać kapusiowi Polski paszport !
 • Amen 2019-11-15 10:17:27
  Będziesz się za to smażył w piekle bezbożniku!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!