PARTNERZY PORTALU

Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, świeckie państwo, podwyższenie płacy minimalnej - oto program lewicy

Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg, liderzy lewicy (Fot. Twitter)
 • Autor: PAP/JP
 • Dodano: 24-08-2019 15:43
 • Aktualizacja: 24-08-2019 18:25

Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, świeckie państwo, odejście od religii w szkołach, podwyższenie płacy minimalnej, obywatelska emerytura, leki za 5 zł i czyste powietrze znalazły się w programie lewicy (KW SLD), który został ogłoszony podczas sobotniej konwencji.

 • Wprzyszłym roku podniesiemy płacę minimalną do 2700 zł i wprowadzimy mechanizm, który zagwarantuje, że te niższe płacę będą rosnąć szybciej - zadeklarował lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.
 • Podczas swego wystąpienia przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że każdy, bez względu na to, jaką ma formę zatrudnienia, powinien mieć prawo do urlopu, a także do ubezpieczenia czy zrzeszenia się w związku zawodowym.
 • Przerwiemy piekło kobiet, o którym pisał ponad sto lat temu Tadeusz Boy-Żeleński, i w końcu, nareszcie, zagwarantujemy wszystkim kobietom prawo do bezpiecznego, legalnego przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia - mówił szef Wiosny Robert Biedroń.

 

W sobotę 24 sierpnia lewica zaprezentowała swój program podczas konwencji w Warszawie.

Konwencję rozpoczęło wystąpienie trzech kobiet reprezentujących trzy partie tworzące lewicowy komitet - Marceliny Zawiszy z Razem, Anny Marii Żukowskiej i Beaty Maciejewskiej z Wiosny.

Liderka opolskiej listy KW SLD Marcelina Zawisza, mówiąc o swoim programie, zapewniła, że będzie "głośno mówić" o braku lekarzy ginekologów w Polsce. Podkreśliła, że państwo powinno "natychmiast" zwiększyć finasowanie ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB, "dla naszego dobra".

Kierując swoje słowa do kobiet, zapewniła: "Będę walczyć o nas wszystkie i osobiście zgłoszę projekt legalizujący aborcje do 12. tygodnia (ciąży - PAP) na żądanie kobiety". Dodała, że będzie też walczyć o zlikwidowanie klauzuli sumienia.

Anna Maria Żukowska, która będzie dwójką na warszawskiej liście "Lewicy", mówiła o edukacji. Zapowiedziała, że lewica będzie chciała wprowadzić do szkół "zajęcia antydyskryminacyjne, by każde dziecko czuło się w swojej szkole bezpiecznie".

Zapowiedziała również darmowe dojazdy do szkół dla dzieci, darmowe posiłki oraz przywrócenie opieki stomatologicznej i pielęgniarskiej w szkołach. Opowiedziała się też za Kartą nauczyciela i godnymi zarobkami dla nich.

Mówiła także, że religia powinna być nauczana poza systemem szklonym, "w salach katechetycznych". W szkole natomiast - jak przekonywała - powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna.

Beata Maciejewska, jedynka na liście gdańskiej, podkreśliła, że formacje lewicowe startujące ze wspólnej listy chcą świeckiego państwa, renegocjacji konkordatu czy ukarania winnych pedofili w Kościele. "Tylko lewica gwarantuje dziś świeckie państwo" - mówiła.

Podkreśliła także znaczenie rozwijania "zielonej energetyki", "czerpanie energii ze źródeł odnawialnych", a także ochronę czystości powietrza.

Następnie głos zabrali szefowie trzech ugrupowań lewicowych.

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg przekonywał, że można wyobrazić sobie lepszą Polskę jutra - bez nienawiści, bez pogardy, w której ludzie nie muszą się bać o jutro, w której najważniejszy jest człowiek, a nie tylko pieniądze. "Polskę, w której każdy z nas i każda z nas czuje się bezpiecznie, Polskę, w której się różnimy, ale się szanujemy, Polskę, która jest normalnym europejskim nowoczesnym państwem dobrobytu" - mówił Zandberg.

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (15)

 • PZPR = NSDAP. 2019-08-27 20:26:15
  Do adjag: na was nawet plunąć nie warto , zdegenerowane zboki , pedofile i kazirodcy
 • Gitla Lis 2019-08-27 20:20:16
  Do adjag: kto by komuchu na ciebie pluł , PLWOCINY SZKODA . A twój SOCJALIZM bardziej złodziejski nawet niż FASZYZM . DOKTRYNERSKI ZBUKU !!
 • bredzicie Towarzyszu 2019-08-27 17:57:02
  Do adjag: naprawdę wierzysz, że socjalizm to równość? Chyba żartujesz. Lewica gotowa byłaby zabrać tym, którzy ciężko pracowali całe życie by się dorobić i rozdać pieniądze nawet największym pasożytom co jedynie potrafią skandować "Równość" i nic poza tym. Poza tym komunizm to nic absolutnie dobrego - to upodlenie życia ludzi - co jest wspólne jest niczyje, traci na wartości, niszczeje - PRL był doskonałym przykładem nędzy i pustostanu w Polsce jeszcze w latach 80-tych. Żyło się przyzwoicie wszelkiej maści aparatczykom komunistycznym i KaCykom, zwykli ludzie tyrali za małe pieniądze, nie było w sklepach nic, wszędzie kolejki za podstawowymi artykułami potrzebnymi do życia. Teraz lewica zmieniła barwy z czerwonej na różową, propaguje marksizm obyczajowo-kulturowy w postaci propagowania LGBTQ+ zawsze i wszędzie, to nowa forma rewolucji komunistycznej - zniszczyć wiarę, rodzinę, dom, wartości poprzez seksualizację społeczeństwa, ateizację, promowanie aborcji, eutanazji, antykoncepcji oraz socjalne rozpasania - bez filozofii i głębi, jedz, pij, oddawaj się przygodnemu życiu seksualnemu, słowem Lewica wykorzystuje i bazuje na prymitywnych zachciankach i rządzach ludzi mało inteligentnych i przede wszystkim mało wrażliwych. Lewica to zapatrzenie w siebie i swoje przyjemności, egoizm, materializm i konsumpcjonizm nic więcej. Rozdawnictwo pieniędzy ludziom kosztem spowolnienia gospodarczego - social rozleniwia, ludzie nie chcą starać się o pracę skoro dostają za friko, spustoszenie .
 • adjag 2019-08-27 15:37:21
  Plujecie na lewicę bo się boicie, że zabierze wam koryto i skończą się czasy złodziejskiego kapitalizmu.
 • Andrzej Uwaga 2019-08-26 08:57:01
  Czerwonej lewackiej zarazie S.L.D. o kręgosłupie Stalinowskim będących spadkobiercami w lini prostej od P.Z.P.R. na usługach kacyka C.C.C.P. powinno zostać zakazane z mocy ustawy konstytucyjnej ROZWIĄZANE . Gdyby doszli do władzy to byłby powrót do bród smród i ubóstwo większości polskiego społeczeństwa , chyba pamięta się im puste półki z dyżurnym octem i musztardą z hasłem Urbana że rząd sam się wyżywi oraz oczekiwaniem na podłączenie telefonu 20 lat. Oraz popieraniem L.G.B.T.+ INNYCH SEX ZBOCZEŃ. NIGDY WIĘCEJ TRUPOM P.Z.P.R. WYCIĄGNIĘTYCH Z SZAF MÓWIMY NIE.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [37.47.52.178]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!