Lewica Razem wesprze ruchy LGBT z uposażeń poselskich

Lewica Razem wesprze ruchy LGBT z uposażeń poselskich
Na wsparcie mogą liczyć m.in. organizacje LGBT w Katowicach i Opolu (fot. Fotosr52 / Shutterstock.com)

Parlamentarzyści Lewicy Razem z części swoich uposażeń poselskich będą wspierać organizacje i środowiska LGBT, Niebieską Linię, klub sportowy, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zadeklarowali, że na cele społeczne będą przeznaczać nadwyżkę powyżej trzykrotności pensji minimalnej.

  • Lewica Razem zamierza przeznaczać na cele społeczne nadwyżkę powyżej trzykrotności płacy minimalnej, która w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto.
  • Posłowie sami decydują, kogo wspierają.
  • Na wsparcie mogą liczyć m.in. organizacje LGBT w Katowicach i Opolu.

Działacze Lewicy Razem startowali w wyborach parlamentarnych z komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który współtworzyli z SLD i Wiosną Roberta Biedronia. Do Sejmu dostała się szóstka polityków Razem: Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek i Paulina Matysiak. Tworzą oni wspólnie z innymi ugrupowaniami parlamentarny klub Lewicy.

W sierpniu Lewica Razem ogłosiła, że jej działacze w razie wygranej w wyborach parlamentarnych i wejścia do Sejmu mają przekazywać część uposażenia na cele społeczne. Chodzi o nadwyżkę powyżej trzykrotności płacy minimalnej, która w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto.

Marcelina Zawisza poinformowała, że posłowie i posłanki otrzymali już pierwsze uposażenia i zdecydowali na co przeznaczoną nadwyżkę. "W tym momencie jest to dokładnie 862 zł nadwyżki do przekazania (przez każdego posła)" - zaznaczyła. "Z zasady nie decydujemy wspólnie, tylko każdy decyduje indywidualnie na jaki cel społeczny chce te pieniądze przeznaczyć" - podkreśliła. "Dla każdej osoby będzie ważne, żeby wspierać inicjatywy lokalne z okręgów wyborczych, z których dostaliśmy się do Sejmu tak, żeby pokazać wsparcie dla różnych inicjatyw, które są niedofinansowane, albo atakowane przez prawicę z różnych przyczyn" - dodała posłanka.

Zawisza część nadwyżki przeznaczyła na stowarzyszenie "Tęczowe Opole", które działa na rzecz społeczności LGBT. "Uważam, że to jest bardzo ważne, żeby wspierać lokalne organizacje i inicjatywy mające na celu promowanie tolerancji i równości, dające poczucie bezpieczeństwa tym ludziom, którzy w Polsce obecnie nie czują się bezpiecznie" - mówiła posłanka. Drugą organizacją, którą wesprze, jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. dr Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej w Katowicach. Zapowiedziała, że co miesiąc będzie wspierała inny cel, bo uważa, że takich organizacji jest wiele, a które trzeba wzmocnić.

Nadwyżkę zagospodarował już także Maciej Konieczny. "Przeznaczę ją na Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, bo miałem okazję współpracować z Agatą i Piotrem Ikonowiczami wiele razy i wiem, że robią kawał dobrej roboty. Wiem, że są ideowo mi bliskie i potrzebne, bo pomagają ludziom, którzy mogą wylądować na bruku i w ogóle ludziom w potrzebie, więc jest to bardzo cenna inicjatywa" - powiedział poseł.

"Będę chciał również wesprzeć lokalne środowiska i stowarzyszenia działające przeciwko dyskryminacji i także wesprę nieoczywisty, choć bliski mi cel, czyli Alternatywny Klub Sportowy +Zły+, bo idea demokratycznego, samorządnego, antyrasistowskiego ruchu kibicowskiego jest mi bliska" - dodał Konieczny.

Wśród organizacji, które wesprze Konieczny jest m.in. katowicka "Tęczówka", czyli organizacja, która organizuje pomoc psychologiczną i rozwój osobisty dla osób LGBT. Poseł zapowiedział, że na ośrodki społeczne przeznaczy także wszystkie dodatki, które wynikają m.in. z zasiadania w zespołach czy komisjach sejmowych.

Posłanka Paulina Matysiak w grudniu wesprze stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie, Magdalena Biejat przeznaczy część uposażenia na Niebieską Linię oraz Grupę Pedagogiki i Animacji Społecznej, a Adrian Zandberg - podobnie jak Konieczny - wesprze Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej.

Daria Gosek-Popiołek, choć wykonuje swoje parlamentarne obowiązki, nie jest obecnie posłem zawodowym, bo w swoim zakładzie pracy przebywa na urlopie macierzyńskim. W rozmowie z PAP deklaruje, że swoje zobowiązanie dotyczące wsparcia celów społecznych będzie wykonywała od stycznia.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Lewica Razem wesprze ruchy LGBT z uposażeń poselskich

  • Jacek 2019-12-07 12:33:58
    Coś tutaj nie pasuje w tym artykule. Po 1) wyposażenie posła w 2019 wynosiło 8016,70 zł brutto (3 x 2250 brutto minimalanej = 6750 pln) 8016,70 - 6750 = 1266,17 brutto (1025 netto), a nie jak Zawisza powiedziała 862 pln (brutto? netto?) 2) Każdy poseł dostaje również dietę wysokości 2.473 zł brutto (którą Razem w swojej wrażliwości już się nie chce podzielić) 3) Do niej należy doliczyć wszelkiego rodzaju dodatki i przywileje, uzależnione od pełnionej funkcji. Tym samym przykładowi przewodniczący komisji otrzymują dodatkowe 20 proc. uposażenia, ich zastępcy 15 proc., a przewodniczący stałych podkomisji - 10 procent. (money.pl) - również Razem o tym nie wspomina 4) od 2020 płaca minimalna = 2600 brutto. 3x 2600 = 7800 pln, czyli każdy wrażliwy społecznie, solidarny itp itd poseł Razem przekaże 200 pln brutto. (przy uposażeniu=wynagrodzenie+diety = 10.500 pln brutto - minimum, bez funkcji (pkt. 3) i przypomnijmy dużo wyższym koszcie uzyskania przychodu dla posłów) Tak właśnie działają komuniści, jak obiecuję się podzielić czymś ze społeczeństwem
  • R. 2019-12-05 09:26:31
    Nie musi, ogromna kasa płynie na dewiacje z wielkiej nierządnicy brukselskiej!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!