Lewica: zwracamy się z apelem do premiera o pilne podjęcie rozmów z protestującymi medykami

Lewica: zwracamy się z apelem do premiera o pilne podjęcie rozmów z protestującymi medykami
Lewica apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne podjęcie rozmów z protestującymi medykami (Fot. PAP/Tomasz Gzell)

Zwracamy się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe, pilne podjęcie rozmów z protestującymi medykami; rząd zachowuje się jak trzyletnie dziecko - zamyka oczy, udaje, że problemu nie ma - mówili w piątek politycy Lewicy.

Posłanka Marcelina Zawisza podkreśliła na konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera, że w sobotę ma się rozpocząć protest środowiska pracowników medycznych. Zwracała uwagę m.in. na trudną sytuację w ratownictwie medycznym.

"To, czego tak naprawdę nam brakuje to sensowne odpowiedź rządu. Mateusz Morawiecki i jego rząd postanowili zachowywać się jak trzyletnie dziecko - zamykają oczy, udają, że problemu nie ma, odgradzają się zasiekami od protestujących, którzy jutro pojawią się tutaj, żeby domagać się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, zmiany wyceny świadczeń medycznych, poprawienia warunków pracy pracowników ochrony zdrowia" - mówiła Zawisza.

Dodała, że nie może być tak, że kilkaset tysięcy pracowników ochrony zdrowia praktycznie wszystkich zawodów medycznych jest przez rząd ignorowanych. W Sejmie leży ustawa Lewicy, którą złożyliśmy prawie dwa lata temu o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia" - mówiła Zawisza.

Podkreślała, że to, co może zrobić rząd to zmienić wycenę świadczeń medycznych.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła, że zapowiadane na sobotę protesty zawodów medycznych to protest w imieniu 38 milionów pacjentek i pacjentów. "Jako klub Lewicy zwracamy się dzisiaj z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe, pilne podjęcie rozmów z protestującymi" - podkreśliła.

"Zwracamy się także z apelem do wszystkich państwa, którzy na swojej drodze prędzej czy później trafią na lekarza, pielęgniarkę, ratownika medycznego - wspierajmy ich, kiedy potrzebują naszej pomocy, wsparcia, naszej solidarności" - dodała Dziemianowicz-Bak.

Senator Lewicy Wojciech Konieczny powiedział, że "szpitale umierają, ponieważ nikt się nimi nie przejmuje". Przypomniał, że w czwartek senacka komisja opowiedziała się za poprawkami do noweli zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia. Senatorowie proponują m.in. przeznaczenie 7,2 proc. PKB na zdrowie zamiast 7 proc.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował w piątek swoje postulaty. Dotyczą one m.in. podwyżek, wzrostu wycen i urlopów zdrowotnych.

Postulatów jest osiem. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Komitet postuluje także zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Lewica: zwracamy się z apelem do premiera o pilne podjęcie rozmów z protestującymi medykami

  • Do Broni! 2021-09-13 10:37:28
    Tjaaa! Sami medycy sobie nie poradzą z największą zarazą świata - lewactwem i wszelkimi jego odmianami, takimi jak: faszyzm, socjalizm, bolszewizm, marksizm, leninizm, elgiebety i wszelkie inne zbrodnicze zboczenia! I to nie jest akurat robota dla lekarzy (pomijając rehabilitację psychiatryczną), lecz dla armii! Ponieważ jednak polska niezwyciężona armia jest w stanie rozkładu i nie można na nią liczyć w żadnym aspekcie, potrzebne jest natychmiastowe uchwalenie ustawy o umożliwieniu Polakom praktycznej realizacji prawa do obrony koniecznej siebie, swoich bliskich i swojej własności, a więc uchwalenie prawa do posiadania broni palnej przez każdego, pełnoletniego, poczytalnego Polaka!!!
  • Najlepiej 2021-09-13 10:11:22
    zarabiająca grupa zawodowa na obecnym pomorze. Wiadomo, że nie cała, ale tak mało szacunku i poważania w narodzie dla tego zawodu jeszcze nigdy nie było.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!