Lubelskie punkty szczepień zauważyły duże zainteresowanie przypominającą dawką szczepienia przeciw COVID-19. Mogą z niej skorzystać osoby powyżej 50 lat i pracownicy ochrony zdrowia, jeśli minęło pół roku od pełnego zaszczepienia.
Do tej pory w wojewódzkim szpitalu w Białej Podlaskiej 511 osób przyjęło przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19.W tym 209 medyków i 302 osoby powyżej 50 lat.
"Zainteresowanie jest duże, ale jednocześnie sukcesywnie wzrasta zainteresowanie pierwszą dawką" - przekazała PAP rzecznik bialskiego szpitala Magdalena Us.
W punktach szczepień prowadzonych przez szpital kliniczny nr 1 w Lublinie, 1100 zaszczepiło się dawką przypominającą, z czego ok. 250 to osoby powyżej 50 lat.
Od początku akcji szczepień w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie zostało zaszczepionych w pełni 25 tys. osób.
"Jak tylko pojawiła się możliwość zaszczepienia dawką przypominającą, to mamy dosyć spore zainteresowanie. Do tej pory ponad 600 osób z tego skorzystało. Przede wszystkim są to nasi pracownicy" - poinformował zastępca dyrektora ds. medycznych SPSK4 prof. Przemysław Matras.
Obecnie z dawki przypominającej mogą korzystać w Polsce osoby powyżej 50 lat i personel ochrony zdrowia, jeśli minęło sześć miesięcy od pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19. Osoby z osłabionym układem immunologicznym - np. pacjenci onkologiczni czy po przeszczepach - mogą przyjąć dodatkową dawkę uzupełniającą po 28 dniach od pełnego zaszczepienia.
Od początku akcji szczepień w woj. lubelskim wykonano 1,7 mln szczepień, z czego 805 tys. osób jest w pełni zaszczepionych. Stanowi to 38,2 proc. całej populacji mieszkańców Lubelszczyzny.
Najwięcej zaszczepionych jest w Stoczku Łukowskim (54,9 proc.), Puławach (53,9) i w Lublinie (53,6 proc.). Z kolei najmniej zaszczepionych mieszka w gminach wiejskich: Serniki (26,4 proc.), Łuków (28,1 proc.) i Wojcieszków (28,4 proc.).
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ joz/