PARTNERZY PORTALU

Lublin: Na UMCS trwa II Forum Pracuj w Kulturze

W Polsce 3,2 proc. osób pracuje w kulturze, w Europie jest to 3,9 proc. - powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski podczas II Forum Pracuj w Kulturze, które odbywa się w Lublinie. W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział prawie 500 osób.

Podczas konferencji prasowej prof. Wiśniewski poinformował, że w tym roku wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do studentów, absolwentów i poszukujących zatrudnienia w sektorze kultury.

Dla przykładu wymienił tematy, jakie będą poruszane w czasie Forum.

"Jak rozpoczynać swoją karierę w obszarze kultury, jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jak znaleźć pracodawcę: może od strony od wolontariatu, praktyk czy staży, które często przekładają się na konkretną pracę w instytucjach" - wyjaśnił prof. Wiśniewski.

Podał również, że według szacunków w Polsce 3,2 proc. osób pracuje w kulturze, w Europie jest to 3,9 proc.

Tematem przewodnim tegorocznego Forum Pracuj w Kulturze są "Młodzi na rynku pracy". Podczas dwudniowego wydarzenia (10-11 czerwca) zarówno pracodawcy, jak i osoby chcące rozpocząć swoją pracę w kulturze będą uczestniczyć w prezentacjach, webinariach i warsztatach. Podczas Forum wystąpi ok. 30 prelegentów. Będą to eksperci do spraw rekrutacji, animatorzy kultury oraz doświadczenie trenerzy.

Konferencja odbywa się w formie hybrydowej. 300 osób będzie uczestniczyło w wydarzeniu w formie online, a kolejne 150 osób w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie, które jest współorganizatorem wydarzenia.

"Poza sferą naukowo-badawczą i dydaktyczną, staramy się nie zaniedbywać i traktować równoprawnie również sferę kultury akademickiej i sportu akademickiego. To II Forum Pracuj w kulturze traktujemy jako wyróżnienie i dostrzeżenie naszej aktywności na tym polu" - powiedział rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosław Dobrowolski.

Forum Pracuj w Kulturze organizowane jest po raz drugi przez Narodowe Centrum Kultury. To państwowa instytucja, której zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Wsparcie finansowe kieruje m.in. do domów kultury i innych ośrodków kultury.

"W województwie lubelskim i Lublinie budżet na programy dotacyjne został zwiększony o prawie 45 proc. w stosunku do zeszłego roku. To jest blisko 5 mln zł, które zostały przeznaczone na 93 inicjatywy" - poinformował prof. Wiśniewski.

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pat/

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lublin: Na UMCS trwa II Forum Pracuj w Kulturze

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!