PARTNERZY PORTALU

Łukaszenka zaczyna odczuwać problemy, które chciał sprowadzić na Polskę

Łukaszenka zaczyna odczuwać problemy, które chciał sprowadzić na Polskę
Wizualizacja muru na granicy Polski z Białorusią fot. PAP/Piotr Nowak

Wydaje się, że Łukaszenka zaczyna odczuwać problemy, które sam chciał sprowadzić m.in. na Polskę - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Wiceminister Błażej Poboży podkreślił w TVP Info, że prowokacje ze strony Białorusi przybierają na sile i tylko doświadczenie i profesjonalizm naszych funkcjonariuszy nie pozwala na ich eskalację.

- Wydaje się, że Łukaszenka zaczyna odczuwać problemy, które sam chciał sprowadzić na Europę, w tym na Polskę - powiedział.

Prowokacje i napięcie

 

Wyjaśnił, że duża liczba imigrantów, znajdujących się na terenie przygranicznym Białorusi oraz nasze zmiany, zarówno, jeśli chodzi o nowelizację ustawy o cudzoziemcach, jak i decyzję o budowie zapory sprawiają, że Łukaszenka zaczyna się śpieszyć.

- I tego efekty widzimy - stwierdził odnosząc się m.in. do prowokacji białoruskich służb.

Podkreślił, że "funkcjonariusze Straży Granicznej i pomagający im policjanci i żołnierze pokazali już przez te ponad trzy miesiące, że mają nerwy ze stali".

- Niczym ze stali nasza zapora będzie - dodał, że funkcjonariusze nie dają się sprowokować.

Zaznaczył, że przedstawiciele wszystkich naszych formacji są świetnie przeszkoleni i przygotowani na tego typu sytuacje.

- Pewnie każdy z nas, gdyby miał wycelowaną przeciw sobie lufę jakiegoś pistoletu, to pewnie by mógł tej presji nie wytrzymać. Nasi funkcjonariusze tę presję wytrzymują, są profesjonalni, co udowadniają każdego dnia i jestem przekonany, że nie poddadzą się tym prowokacjom - powiedział wiceminister.

Reakcja sojuszników

Wskazał, że jeśli doszłoby do sytuacji niebezpiecznej, to nastąpiłaby reakcja ze strony naszych sojuszników.

- Nas sojusznicy zarówno z Europy, jak i z Paktu Północnoatlantyckiego są na bieżąco, jeśli chodzi o informacje, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej - wskazał.

Odniósł się też do ewentualnych sankcji wobec Białorusi.

- Wierzę w twarde rozwiązania. W mojej ocenie widać, że tylko kolejne inwestycje w wyszkolenie, zwiększenie obecności funkcjonariuszy na granicy i kolejne inwestycje zarówno w sprzęt, jak i w zabezpieczenie naszej granicy, to jest jedyne skuteczne narzędzie powstrzymania presji migracyjnej, a tak naprawdę wojny hybrydowej - zaznaczył Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA pytany był również o akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP zapowiada, że w poniedziałek przy granicy z Białorusią w Michałowie (Podlaskie) utworzy punkt pomocy sanitarnej.

- Niepotrzebny jest Jurek Owsiak oraz inni publicyści i dziennikarze na granicy, bo odciągają funkcjonariuszy od pracy. W mojej ocenie jest to bliżej akcji politycznej - powiedział.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łukaszenka zaczyna odczuwać problemy, które chciał sprowadzić na Polskę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!