Macierewicz ocenia nowe porządki w MON

Macierewicz ocenia nowe porządki w MON
To jest decyzja Mariusza Błaszczaka i ja w żadnym wypadku nie chcę się do niej ustosunkowywać - dodał Macierewicz. Fot. MON

Dotychczasowi wiceministrowie w MON dobrze wywiązywali się ze swoich zadań, jednak nowy minister obrony ma prawo do własnego zespołu i kształtowania swojej polityki w ramach polityki rządu; to jest jego decyzja - powiedział b. szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

  • Sebastian Chwałek i Marek Łapiński zostali w poniedziałek powołani przez premiera na stanowiska wiceministrów obrony narodowej.
  • Mateusz Morawiecki odwołał dotychczasowych wiceszefów MON: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego.
  • Te zmiany w MON ocenił Antoni Macierewicza.

- Każdy ma prawo do własnego zespołu i kształtowania swojej polityki w ramach polityki rządu. Ale trzeba powiedzieć, że byli to bardzo dobrzy ministrowie, a przede wszystkim, że prowadzili bardzo ważne sprawy. Począwszy od wymiaru zagranicznego polityki i przygotowania rozmów związanych z sytuowaniem i rozszerzaniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce, i to nie w wymiarze tylko rotacyjnym, ale też w wymiarze stałej obecności - powiedział Macierewicz.

Zaznaczył, że ta kwestia była "absolutnie fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa". Jak dodał, prowadził ją zespół dotychczasowego wiceministra Smyrgały. "On prowadził od ponad pół roku i przygotował te rozmowy naprawdę dobrze - w wymiarze i logistycznym, i praktycznym, właśnie dotyczącym skali tego wydarzenia" - mówił b. szef MON. Wskazał też w tym kontekście na "bardzo istotną rolę" Sztabu Generalnego WP.

- Widać pan minister (szef MON, Mariusz Błaszczak) ocenił, że te przygotowania są tak daleko posunięte, że do kontynuacji tego zadania - tylko tak mogę to rozumieć - (odwołani wiceministrowie) nie są już po prostu niezbędni i może powierzyć to zadanie osobom, z którymi współpracuje już od dawna. To jest jego decyzja i ja w żadnym wypadku nie chcę się do niej ustosunkowywać - dodał Macierewicz.

B. szef MON podkreślał też zasługi Bartosza Kownackiego dot. "całokształtu modernizacji armii".

Odwołani wiceministrowie: Kownacki i Grabski wiceszefami resortu byli od listopada 2015 r. Kownackiemu, podlegały sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii oraz zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego; Grabski odpowiadał za sprawy związane z infrastrukturą wojskową oraz sprawami socjalnymi.

Dominik Smyrgała odpowiedzialny był za obszar nauki i szkolnictwa wojskowego. Wiceszefem MON był od grudnia 2017 r.

Chwałek, który został sekretarzem stanu, będzie odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia. Będzie też sprawował nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego. Marek Łapiński - w randze podsekretarza stanu - będzie odpowiedzialny za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. Tomasz Zdzikot, który na sekretarza stanu w MON został powołany w ubiegły poniedziałek, ma nadzorować Departament Prawny, kwestie związane z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym. Dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski będzie nadal zajmował się sprawami międzynarodowymi.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Macierewicz ocenia nowe porządki w MON

  • Klątwa faraonów 2018-01-24 10:36:46
    Pan Minister ON Antoni Macierewicz ocenił w artykule starych wiceministrów ON i stwierdził, że nie będzie się mieszał w decyzje nowego ministra ON. A gdzie jest ocena "nowych porządków w MON", jak w tytule?
  • Krynicki 2018-01-23 21:56:50
    widzisz świrku zabrali ci klocki i już nie masz kogo przestwiac, według swojego chorego widzi mi się , teraz czas na leczenie , Tworki, Kobierzyn czy Rybnik czekają z wolna izolatką !!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!