REKLAMA

Manifestacja KOD: Pośle Kaczyński, premier Szydło, prezydencie Dudo, wyjdą miliony i zmiotą was na śmietnik

 • Autor: PAP/AT
 • 25 września 2016 10:05
Manifestacja KOD: Pośle Kaczyński, premier Szydło, prezydencie Dudo, wyjdą miliony i zmiotą was na śmietnik Wśród manifestujących byli zarówno ludzie młodzi, jak i starsi oraz wiele rodzin z dziećmi (fot.facebook.com/KomitetObronyDemokracji)

• "Jedna Polska, dość podziałów" - pod takim hasłem przeszła w sobotę (24 września) ulicami Warszawy manifestacja Komitetu Obrony Demokracji.
• Jak mówili jej uczestnicy, przyszli, by bronić Polski, konstytucji i demokracji oraz zaprotestować przeciwko bezczelności, tupetowi rządu PiS.
• Jeśli rząd Jarosława Kaczyńskiego nie będzie przestrzegał konstytucji, to obowiązkiem społeczeństwa jest odsunięcie tego rządu od władzy - mówili manifestujący.

Według służb porządkowych w manifestacji wzięło udział 12 tys. osób. Jak ocenił rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek, przebiegała ona spokojnie i bez incydentów.

Trasa marszu biegła od al. Szucha, przy której znajduje się siedziba Trybunału Konstytucyjnego, dalej Al. Ujazdowskimi, przez pl. Trzech Krzyży, następnie Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i zakończyła się pod sceną na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza, nieopodal Pl. Piłsudskiego.

Tam głos zabrał lider KOD Mateusz Kijowski który nawiązał m.in. do twórczości Cypriana Kamila Norwida. Podkreślał, że "ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, to ludzie, Polacy, otwarci, szanujący się, życzliwi, połączeni w jeden naród, skupieni wokół jednego państwa".

Czytaj też: KOD: musimy tworzyć "państwo podziemne"

"Dzisiaj, od wielu miesięcy to poczucie przynależności i wspólnoty narodowej jest rozbijane, jesteśmy dzieleni na lepszych i gorszych. Na tych, którym przysługuje pełnia praw, i tych, którzy na razie są jeszcze tolerowani. Dzielą nas w Polsce i chcą nas oddzielić od Europy" - mówił.

Dodał, że "dzisiaj jedna opcja polityczna zawłaszcza wszystko". "Zawłaszczają historię - tylko wybranym wolno czcić narodowych bohaterów. Zawłaszczając edukację, zapowiadana reforma ma przywrócić monopol państwa w nauczaniu, ma wytworzyć nowego człowieka -posłusznego, wzmożonego, agresywnego - nowego homosowieticus" - wskazywał.

Wcześniej, jeszcze zanim marsz wyruszył spod siedziby TK, głos zabrał m.in. szef "Gazety Wyborczej" i opozycjonista PRL Adam Michnik, który mówił, że "KOD, tak samo jak Komitet Obrony Robotników, chce Polski dla wszystkich". "Polacy zasłużyli na taką Polskę w 40. rocznicę powstania KOR" - zaznaczył.

"Nie chcemy Polski na wzór Putina, Erdogana czy Orbana. Chcemy Polski niepodległej, demokratycznej, sprawiedliwej. Polski - ojczyzny wszystkich swoich obywateli, Polski w Unii Europejskiej" - mówił. "I deklarujemy - od tego nigdy nie odstąpimy. Zapewniam Jarosława Kaczyńskiego, że w tej materii dotrzymamy słowa" - dodał Michnik.

Zapewnił, że "KOD nie chce obalać rządu, rządu Jarosława Kaczyńskiego", tak jak "KOR też nie chciał obalać rządu". "I KOR, i KOD chciały, żeby rząd przestrzegał prawa i konstytucji. Jeśli jednak rząd Jarosława Kaczyńskiego nie będzie przestrzegał konstytucji, to obowiązkiem społeczeństwa jest odsunięcie tego rządu od władzy" - mówił. "Ten rząd drogą demokratycznych wyborów będzie odsunięty od władzy" - dodał.

Głos zabrał też prezes ZNP. Mówił, że nauczycieli - tak jak Polskę - również podzielono, "mamiąc lepszą pracą, likwidacją godzin karcianych, obiecując wszystko to, co do tej pory nam doskwierało". "Coraz większa grupa ludzi dostrzega, że to był tylko podział, który tylko niszczy nas i był podziałem destrukcyjnym. Mam nadzieję, że zostanie on w naszym środowisku przełamany" - powiedział.

Na scenie pojawił się też m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zaznaczył, że trzeba skończyć z "kłamstwem smoleńskim". "Co żołnierze 1939 roku, co powstańcy warszawscy, co ofiary łagrów sowieckich i obozów koncentracyjnych mają wspólnego z wypadkiem lotniczym? Tragicznym, bardzo smutnym, ale jednak wypadkiem lotniczym?" - pytał Adamowicz, wywołując brawa uczestników manifestacji.

Prezydent Gdańska nawiązał w ten sposób do tego, że na prośbę kombatantów zrezygnował z asysty wojskowej podczas obchodów 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Kombatanci nie chcą bowiem, aby podczas uroczystości był odczytywany Apel Pamięci z fragmentem o katastrofie smoleńskiej.

Piosenkarka Kayah mówiła do zgromadzonych, że jest tu, mimo że nie jest aktywistką i nie jest zaangażowana politycznie, ale jest Polką i jest kobieta. Ubrała się na czarno, ponieważ - jak mówiła - wspiera czarny protest ws. przepisów aborcyjnych. Trzeba zrozumieć, że prawo do legalnej aborcji nie jest zaproszeniem na bal, na który idzie się z nudów" - mówiła. "Stoję tu, jako patriotka, która nie zgadza się na dzielenie ludzi na lepszy i gorszy sort" - podkreśliła.

Wypowiadali się też m.in. przedstawiciele KOD-u. Jarosław Marciniak podkreślił, że KOD nie zgodzi się na "barbarzyńskie ustawy" - nawiązał przy tym do projektów - dotyczącego in vitro i projektu, który ma zaostrzyć przepisy aborcyjne. "Pośle Kaczyński, premier Szydło, prezydencie Dudo, wyjdą z nami miliony, jak to zrobicie. Miliony, które przyjdą i zmiotą was na śmietnik, śmietnik historii" - dodał.

Z kolei współpracowniczka KOR Ludwika Wujec powiedziała, że "dziś znowu trzeba walczyć w obronie wolności obywatelskich, praw człowieka, konstytucji".

"Pamiętajmy - demokracja nie może sprowadzać się tylko do mechanicznej większości sejmowej. Bo jeśli w tak prymitywny sposób będziemy pojmować demokrację, to zmiana ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, pospieszne wprowadzenia zmiany w systemie oświaty, wyrzucenie do kosza projektu Ratujmy kobiety (ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych), będą tylko przykrywką do zmian dalszych, do zmian prowadzących do rządów autorytarnych, i na to nie ma naszej zgody" - podkreśliła.

Na przedzie manifestacji, która wyruszyła z al. Szucha, jechała grupa kilkudziesięciu motocyklistów, za nimi grupa rowerzystów.

Protestujący skandowali m.in.: "Buduj rządzie te więzienia, będziesz miał tam posiedzenia", "Beata drukuj ten wyrok", "Andrzej Duda pod Trybunał", "Wolność, równość, demokracja", "Chcemy Polski bez podziałów". Nieśli biało-czerwone flagi, flagi Unii Europejskiej oraz transparenty, m.in. "Jarosław, ty Polskę zostaw", "Podła zmiana", "Polska to nie PiS", "Opole JAKI wstyd", "Chcemy być w Unii Europejskiej, a nie wyszehradzkiej", "Trybunał nie obroni się sam" i "Historia jest bezpartyjna".

Wśród manifestujących byli zarówno ludzie młodzi, jak i starsi oraz wiele rodzin z dziećmi. Pan Jerzy, który szedł z flagą UE, powiedział, że był na wszystkich marszach KOD-u, "by zaprotestować przeciwko bezczelności, tupetowi i kłamstwom rządu PiS, który zachłysnął się władzą". "Kłamstwo smoleńskie, kłamstwo o Trybunale Konstytucyjnym, kłamstwo o orzeczeniach Trybunału" - wyliczył. "Chciałem dołączyć się do tego tłumu niezadowolonych ludzi, którzy są jednocześnie radośni i nieagresywni" - dodał.

Z kolei pan Grzegorz przyszedł na protest z żoną i dwójką małych dzieci. "Chcielibyśmy żyć w kraju, który jest dla wszystkich ludzi, różnie myślących, a nie tylko dla tych, którzy wygrali wybory" - powiedział. "Chcielibyśmy, by ludzie mieli równe możliwości i nie byli masowo zwalniani z pracy tylko dlatego, że są potrzebne miejsca dla tych, którym się praca należy od władzy" - dodał.

Na schodach kościoła św. Krzyża, koło którego przechodziła manifestacja, zebrała się kilkuosobowa grupa przeciwników KOD-u. Trzymali transparenty: "KOD - konfidenci, oszuści, donosiciele" i "PO Nowoczesna KOD = targowica".

Wśród uczestników marszu wyróżniał się mężczyzna ubrany w więzienny pasiak. W skutych łańcuchami dłoniach trzymał transparent "Andrzej D."Marioneta", a na plecach miał napis: "wyrok za gwałt zbiorowy na konstytucji".

W oczy rzucała się m.in. też grupa kilkunastu osób niosących długą, kilkumetrową flagę Polski. Jedną z nich 70-letnia pani Renata. Powiedziała, że przyjechała z Gdyni, bo walczy o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. "Kolejne kroki to będzie zmiana konstytucji, zmiana ordynacji (wyborczej), dlatego tu jesteśmy. Boimy się, że nie będzie już wyborów" - podkreśliła.

Z kolei 15-letni Franek powiedział dziennikarzowi, że jest tu, bo "to, co robi PiS w takich tematach jak aborcja i in vitro, jest straszne". "Sam jestem z in vitro, warto się przeciwstawiać, na razie nie ma efektów, ale trzeba walczyć" - powiedział. Dodał że był na wszystkich marszach KOD. "Część moich kolegów ma podobne poglądy, ale są też tacy, którzy przestali się do mnie odzywać" - dodał.

Manifestacja zakończyła się po ok. 4 godzinach, w okolicach Pl. Piłsudskiego, gdzie po wystąpieniach odbył się koncert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-09-28 11:15:51
  1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) 43) Afera CIECHu
 • Obserwator 2016-09-26 17:49:48
  Gdzie był KOD jak TK zatwierdził złodziejstwo OFE??
 • Od Gdańska do Warszawy Ch 2016-09-25 21:47:40
  Bardzo dobry postulat był poruszony przez KOD podczas sobotniej manifestacji" Dość okradania społeczeństwa z obrębów miast, z ich dóbr, właścicieli nieruchomości i budynków w sferze Rządowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas dla obrębów gmin" . Nie pozwólmy odebrać Nam resztek godności, przez demonów PiS, sugeruje zaprosić na najbliższą manifestacje prawdziwego patriotę uczciwego który powyższą aferę ujawnił.
 • K.Kornatowicz 2016-09-25 11:12:39
  Kolejny raz sprostytuowane polskojęzyczne szkopskie , sterowane w Tel Avivie szczekaczki medialne promują szemraną organizacyjkę KOD w zmasowanym przekazie medialnym , celem wytworzenia wrażenia , że KODomici wciąż jeszcze stanowią jakąś siłę . Jest to kolejna próba reanimacji Kijowskiego , którego już społeczeństwo polskie rozszyfrowało , jako wysłannika Solorza , celem doprowadzenia do wojny domowej w Polsce i przejecie kolejny raz władzy w łapy mafii POlitycznej PO ( Patologii Obywatelskiej ) . Tymczasem gdyby Dyżurne Szuje nie połączyły swoich łajdackich sił różnych protestów w jeden , ilość idiotów , którzy jeszcze nie zaskoczyli czym w rzeczywistości jest ta szemrana marka KOD byłaby żałośnie mała . Czas najwyższy wyprosic z Polski szkopskie media , które udają media polskie ! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )
 • Urszula 2016-09-25 10:33:29
  Przecież po to jest piesek alimenciarz- kijowski by ujadać na demokratyczny rząd Z.P. !!! A bronić tych co do tej pory łamali demokrację i narzucali DYKTATURĘ i w (d---e) mieli Polaków i Polskę, wiernie służą merkel i sowietom razem z komunistami !!! Każdy widzi chyba kogo broni i komu służy kijowski!!!? No i ktoś musi mu płacić dawać na to WSZYSTKO!!! Jak myślisz kto stworzył i opłaca te twór KOD i po CO!???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.