REKLAMA

Marcin Horała: Taśmy potwierdziły, że Jarosław Kaczyński jest uczciwy

 • Autor: PAP/AT
 • 29 stycznia 2019 10:55
Marcin Horała: Taśmy potwierdziły, że Jarosław Kaczyński jest uczciwy Marcin Horała (fot. Marcin Horała/facebook.com)

Bardzo się cieszę, że te taśmy prawdy są, to są taśmy prawdy o Jarosławie Kaczyńskim, o PiS-ie - powiedział przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała komentując doniesienia "Gazety Wyborczej" dot. dotyczące rozmowy m.in. prezesa PiS z austriackim biznesmenem.

 • "Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną z jego środowiskiem spółkę Srebrna.
 • Cieszę się, że "Gazeta Wyborcza" opublikowała taśmy o Jarosławie Kaczyńskim - powiedział Horała.
 • Potwierdziły one, że jest "na wskroś integralnie uczciwy, sprawnie orientuje się w realiach gospodarczych i ma poczucie humoru" - ocenił.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek (28 stycznia) stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Ujawniona rozmowa odbyła się 27 lipca 2018 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner powiązanym rodzinnie z prezesem PiS i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki.

W nagranej rozmowie Birgfellner m.in. przekonuje Kaczyńskiego, że "nie jest oszustem" i przedstawia dokumenty potwierdzające wykonane przez niego prace. Prezes PiS potwierdza, że plan inwestycji został wstrzymany.

"Wszystko wiem, przecież ja nie chcę nikogo oszukiwać. Ja wiem, że to wszystko było robione dla nas. Ja bym chciał zapłacić, tylko muszą być do tego podstawy w papierach. Gdyby do tych wszystkich opracowań, które tu są, były dołączone rachunki. Ile to kosztowało, znaczy, jaka firma za to bierze" - mówił Kaczyński cytowany przez "Wyborczą".

Prezes PiS proponuje też Austriakowi, aby wystąpił o zapłatę do sądu. "Według mnie to najprostsza droga, żeby tę sprawę załatwić. Ja wtedy będę mógł być może jakoś w tej sytuacji przekonać zarząd do tego, żeby poszli na ugodę (...). Jeżeli chodzi o mnie, to spokojnie mogę zeznać przed sądem, że tak, to było robione dla spółki Srebrna" - mówi prezes PiS.

Czytaj też: Gowin o taśmach Kaczyńskiego: Nie ma tam nic nadzwyczajnego

Kaczyński odnosi się też w rozmowie do działań władz stolicy, które nie chcą wydać odpowiednich dokumentów umożliwiających budowę wieżowców.

"Tamci nielegalnie nam to uniemożliwiają. I w związku z tym nie mamy innego wyjścia, jak to załatwić, ponieważ jesteśmy uczciwi i chcemy załatwić sprawy finansowe" - podkreśla prezes PiS, nakłaniając Austriaka do złożenia pozwu przeciw Srebrnej. Kaczyński informuje też, że sam rozważa wystąpienie z pozwem przeciw stołecznemu ratuszowi i politykom PO, którzy "odgrażali się, że nigdy nie pozwolą" na budowę.

Horała pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy publikacja w "GW" "zrobiła na nim wrażenie", odpowiedział, że tak. "Szybko się rozbudziłem, wybuchnąłem śmiechem w kontraście z tymi zapowiedziami jakie były, jaka to miała być bomba. A ta bomba, to chyba gang Olsena ją montował" - stwierdził.

Czytaj też: Politycy o doniesieniach "GW": to kapiszon, a nie bomba; szału nie ma

"Ja się bardzo cieszę, że te taśmy prawdy są, to są taśmy prawdy o Jarosławie Kaczyńskim, o PiS-ie. Cytuję: jesteśmy uczciwi, na wszystko musi być podstawa w papierach, nie chcemy nikogo oszukiwać" - dodał. Podkreślił też: "Takie właśnie jest Prawo i Sprawiedliwość".

Na uwagę, że w publikacji jest też fragment stwierdzenia prezesa PiS o tym, że "jak nie wygramy, to nie wybudujemy wieżowców - red.)", Horała odparł: "Oczywiście, ponieważ tak jak mówił (prezes Kaczyński - red.), władze Warszawy zapowiedziały, że nielegalnie zablokują inwestycję; no także dopóki władze Warszawy chcą nielegalnie blokować inwestycję, to pewnie tych inwestycji nie będzie".

Czytaj też: Trzaskowski o taśmach Kaczyńskiego: Gdyby PiS wygrał wybory w Warszawie łatwiej realizowałby interesy partii

Dziennikarze wskazali także, że w publikacji przypomniano apel Kaczyńskiego, "aby politycy byli skromni, nie byli pazerni i żeby nie robili biznesów wykorzystując to, że rządzą, a sam pokazuje się jako sprawny biznesmen i negocjator finansowy".

Horała zwrócił uwagę, że prezes Kaczyński pokazuje się "jako osoba, która - poza tym, że jest na wskroś integralnie uczciwa, czego nikt do tej pory nie zarzucał, że tak nie jest - sprawnie orientuje się w realiach gospodarczych i jeszcze do tego ma poczucie humoru".

Horała dodał też, że "majątek na przykład fundacji, czy spółki (Srebrna - PAP), to nie jest majątek osobisty, kogoś, kto chyba tam nie pełni żadnych funkcji, albo jakieś pełni funkcje w organach nadzoru".

"Pan prezes to wyraźnie mówi, że nie może wypowiadać się za władze spółki, że mówi o swojej opinii, że gdyby był proces sądowy, to on, zgodnie z prawda zezna, to co sam wie, ale za władze spółki nie może się wypowiadać" - mówił Horała.

Polityk podkreślił też, że prezes Kaczyński "nie negocjuje budowy wieżowca, tylko rozmawia z biznesmenem".

"Jak rozumiem z tych taśm, co można odczytać, że biznesmen austriacki chciał przeprowadzić inwestycję ze spółką Srebrna. A ze względu na postawę władz stolicy, które zapowiedziały, że na pewno tę inwestycję zablokują, spółka chciała odstąpić (od inwestycji - red.). Biznesmen chciał się spotkać z panem prezesem, żeby uzyskać jakieś wsparcie, czy może jakieś rozwiązania. No uzyskał tyle, że prezes mówi, że on sam się nie uchyla, uważa, że należne pieniądze należy wypłacać, ale najlepiej, żeby wszystko było lege artis - zgodnie z prawem, żeby to potwierdził sąd. I również, że nie może się wypowiadać za władze spółki, i (że) to one będą decydować" - powiedział Horała.

Na pytanie, "po co (jest potrzebny) prezes partii w sytuacji, gdy chodzi o biznes", Horała odparł: "a to jest pytanie do pana biznesmena, czemu tam akurat do pana prezesa się zgłosił".

Jeszcze w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się na Twitterze do - zapowiadanego wówczas - artykułu "GW". "+Pseudo rewelacje+ o których tak dziś głośno na TT to kolejny art. GW o spółce Srebrna. Te same plotki i spekulacje, które słyszymy od lat" - napisała Mazurek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • :-) 2019-02-01 11:49:17
  Do Fanatycy PO XD: Jestem tego pewny. Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie prywatyzwano kamienice tak samo jak później za HGW. Dlaczego komisja nie dotyczy tego czasu? A kasę za wykonaną pracę trzeba oddawać.
 • Fanatycy PO XD 2019-02-01 10:13:11
  Do :-): Jeżeli jest Pan jest tak tego pewny to proszę opublikować swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. PiS na pewno przyda się parę tysięcy odszkodowania od słabo wykształconego trolla.
 • :-) 2019-01-30 15:47:31
  Do Fanatycy PO XD: Przekręty własnościowe zaczęły sie za prezydentury Kaczyńskiego w Warszawie anieoddawanie kasy za pracę wykonaną przez Austriaka to zupełnie odrębny temat. Gdyby to zróbiło PO, juz tworzono by komisję.
 • Fanatycy PO XD 2019-01-30 15:24:18
  Do Luk: Z taśm wynika tylko, że niezgodne z prawem decyzje wydawali politycy PO, a austriacki biznesmen zamiast z Kaczyńskim musiał się dogadywać z zarządem spółki, czego robić nie chciał i nie miał na to dokumentów. W jaki sposób doszedłeś do swoich wniosków? Może czas powrócić do szkolnej ławy i nauczyć się czytać ze zrozumieniem? Pytanie jest też, czy Austriak się nie pomylił, bo być może chciał pozwać Gazetę Wyborczą, bo jak ją czytał w Austrii to prześladowani dziennikarze twierdzą, że Kaczyński jest tak wielkim dyktatorem, że Hitler przy nim to wzór demokraty i myślał, że mu się łatwo uda zrobić geszeft.
 • WoWa 2019-01-30 13:23:36
  Potwierdziły że jest nieuczciwym biznesmenem
 • Eugeniusz 2019-01-29 22:22:58
  Fakt: majątek PRL-u, jej Instytucji i "partii" został w części przekazany zgodnie z ustawami, a inna część (jaki? jaka" jakie?) została "przekazana" w innym trybie... W tej masie spadkowej wiele było niskiej wartości, często upadających, przedsiębiorstw. Były też perełki, na zewnątrz niby "zabytki PRL-u, a w podstawie majątek: działki. budowle, ośrodki etc. etc,. oraz otoczka byłego ustroju np. prasa z potentatem prasowym... RSW. Na majątek tego ostatniego zaczaili się min. Bracia Kaczyńscy, wpływowe Osoby ówczesnej Fundacji Prasowej jedynie podówczas "słusznej" siły... Na majątku byłego PRL-u uwłaszczyły się "siły polityczne" nowej rzeczywistości, które... wprost prowadzą do działek gruntu min. w Naszej Stolicy, o których tak zaciekle Rodacy Nasi w dzisiejszym gorąco, niby "dyskutują"... To były "torty" dla rekinów (czytaj: demokratów), a pospólstwu zostawiano (ha, ha, haha!) np. spółdzielczość miejską mieszkaniową, wiejską...PGR-owską, a ambitniejszym.... finansową... Ja się temu nie dziwię, ale... w uszach od rana mi wybrzmiewa znany cytat z narodowego "Wesela", Pana Wyspiańskiego... Kto zgadnie jaki to cytat? Czy na takiej bazie faktycznej, Pan Horała snuje wizję "na wskroś uczciwego" Przywódcy?
 • Luk 2019-01-29 11:11:41
  Z taśm wynika, że ta skromna persona decyduje o inwestycji wartej 1,3 mld zł. Srebrna to taki KC PiS. Ale spoko, po wyborach sfinansuje to wdzięczny naród z podatkówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.