Mariusz Błaszczak: Wzmocnienie potencjału obronnego Polski priorytetem rząduPAP/AT - 15 marca 2018 12:18


Moim celem jest utworzenie we wschodniej Polsce nowej dywizji zawodowego wojska - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

W wystąpieniu podczas odprawy kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że wzmocnienie potencjału obronnego Polski "jest i pozostanie" priorytetem rządu.

"Zabiegamy o liczniejszą obecność wojsk sojuszniczych w Polsce" - oświadczył Błaszczak. Jak dodał, na wtorkowym spotkaniu formatu B9 (dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, tzw. dziewiątki bukaresztańskiej - red.) w Bukareszcie usłyszał "deklarację wsparcia dla (umieszczenia) kolejnego dowództwa NATO w Polsce, po reformie systemu dowodzenia Paktu Północnoatlantyckiego".

Czytaj też: MON: Budżet obronny na 2018 r. rekordowy pod względem kwoty

"Wydając 2 proc. PKB na obronność Polska trafiła do ścisłej czołówki państw NATO; dajemy przykład innym krajom Sojuszu, stając się siłą napędową całego Paktu. Nie jesteśmy tylko biorcą bezpieczeństwa" - mówił szef MON, wskazując na pomoc udzielaną przez Polskę sojusznikom, m.in. obecność kontyngentów wojskowych na Łotwie, w Rumunii czy w Afganistanie.

Poinformował, że w środę (14 marca) powołał pełnomocnika ds. utworzenia Agencji Uzbrojenia, która zajmie się zakupami sprzętu dla wojska. Według informacji podanych w Dzienniku Urzędowym MON będzie nim Paweł Olejnik.

Minister zapowiedział ponadto dyslokację części polskich sił zbrojnych z zachodu na wschód "w ramach kluczowego dla bezpieczeństwa militarnego Polski wzmocnienia ściany wschodniej". "Moim celem jest utworzenie we wschodniej Polsce nowej dywizji zawodowego wojska" - dodał Błaszczak.