Marsz Wolności: Grzegorz Schetyna chce wspólnych list wyborczych opozycji

Marsz Wolności: Grzegorz Schetyna chce wspólnych list wyborczych opozycji
Liderem Marszu Wolności był Grzegorz Schetyna. (fot. G.Schetyna/Twitter)

Wygramy wybory samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie - tak argumentował Grzegorz Schetyna pomysł utworzenia wspólnych list wyborczych opozycji.

• Lider PO Grzegorz Schetyna na zakończenie sobotniego "Marszu Wolności" przedstawił ofertę wspólnych list wyborczych opozycji.

• Przekonywał, że jedyną drogą dla partii opozycyjnych i niezależnych środowisk jest dziś jedność.

• Nie ma zgody na dewastację polskiej wsi - powiedział z kolei szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Schetyna wystąpił na stołecznym Placu Konstytucji, gdzie zakończył się "Marsz Wolności".

Nawiązując do miejsca przemówienia lider PO podkreślał, że obecna konstytucja kojarzy się z wolnością, suwerennością i podmiotowością, tak jak konstytucja 3 maja, czy konstytucja marcowa. "Jeżeli nie będzie zgody powszechnej, zgody narodu nie pozwolimy zmienić konstytucji. Nikomu!" - zadeklarował Schetyna.

Przekonywał, że jedyną drogą dla partii opozycyjnych i niezależnych środowisk jest dziś jedność. Powtórzył ofertę wspólnej listy środowisk opozycyjnych w następnych wyborach parlamentarnych. "Jeżeli zbudujemy skuteczną opozycję to wygramy wybory samorządowe, wygramy wybory europejskie, wygramy wybory parlamentarne i wygramy prezydenckie w 2020 roku. Obiecujemy to" - zaznaczył.

Czytaj też: Grzegorz Schetyna: Marsz Wolności jest marszem do wygranych wyborów

Zapowiedział rozliczenie obecnie rządzących za łamanie prawa. "Ci wszyscy, którzy łamali prawo odpowiedzą za , rozliczymy ich" - obiecał Schetyna.

Zapewnił, że po wygranych wyborach Polska już nigdy nie będzie się kompromitować w Europie. "Już nigdy nie będzie wyniku 27 do 1" - powiedział, nawiązując do marcowego głosowania nad reelekcją Donalda Tuska na funkcję szefa Rady Europejskiej.

Mówił też, że sobotni marsz był dla następnych pokoleń. "To im obiecujemy wolną Polskę, Polskę podmiotową, Polskę dumną, demokratyczną" - dodał szef Platformy.

"Tu jest Polska, tu jest Polska!" - odpowiedział tłum zgromadzonych na Placu Konstytucji ludzi.

Po nim zabrał głos prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Dla nas nie ma ważniejszej sprawy niż Polska, dlatego jesteśmy tutaj wspólnie" - wskazał. "Połamano konstytucję, połamano ustawy, teraz chce się złamać organizacje pozarządowe, chce się złamać samorządy - nie ma na to naszej zgody" - podkreślił.

Czytaj też: Prawo i Sprawiedliwość w nowym spocie uderza w Platformę Obywatelską

Według niego grupą, która została najbardziej przez PiS wyzyskana i odrzucona są polscy rolnicy. "Tyle mówią o obniżeniu wieku emerytalnego, a wiecie komu go podwyższyli? Tym, którzy najciężej pracują - rolnikom, z dnia na dzień o pięć lat. Nie ma zgody" - zapewnił Kosiniak-Kamysz. "Odbijemy PiS-owi polską wieś. Obiecuję to wam, odbijemy wieś" - dodał.

"Chcę, żeby to bardzo wyraźnie usłyszeli: czas pańszczyzny u panów minął. Nie damy zrobić z nas chłopów pańszczyźnianych" - podkreślił lider Stronnictwa.

"Polska to nie jest PiS, Polska to nie jest prywatny folwark PiS. Nie ma zgody na dewastację polskiej wsi i samorządności naszych miejscowości, organizacji pozarządowych, na czele z OSP" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem szefa ludowców politycy PiS "tak często mają imię Pana Boga na ustach, a podzieli Polaków, bo Boga w sercu nie mają".

Podziękował wszystkim zebranym za wspólny przemarsz ulicami Warszawy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marsz Wolności: Grzegorz Schetyna chce wspólnych list wyborczych opozycji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!