Marszałek Karczewski spotka się z ŁukaszenkąGP - 05 grudnia 2016 08:15


• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i grupa senatorów spędzą dwa dni na Białorusi (5 i 6 grudnia).
• W czasie wizyty dojdzie do spotkania z liderami białoruskiego parlamentu i z prezydentem tego kraju Aleksandrem Łukaszenką.
• Polska delegacja ma zamiar poruszyć temat Związku Polaków na Białorusi.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udał się na Białoruś. Wizyta polskiej delegacji parlamentarnej będzie trwała trzy dni (do 6 grudnia) i jest podyktowana zaproszeniem Karczewskiego do Mińska przez przewodniczącego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaiła Miasnikowicza. Karczewski udał się na Białoruś w niedzielę wieczorem (4 grudnia).

Marszałek izby wyższej w Mińsku spotka się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, z zapraszającym go Michaiłem Miasnikowiczem oraz z przewodniczącym Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Uładzimirem Andrejczanką.

Z białoruskimi politykami zostaną poruszone tematy współpracy parlamentarnej, regionalnej i kwestia ożywienia małego ruchu granicznego. Marszałek Karczewski ma zamiar także poruszyć sprawę Polaków zamieszkałych na Białorusi, będzie też rozmawiał o możliwościach zakończenia sporu wokół Związku Polaków na Białorusi.

To organizacja pozarządowa, która od lat jest w sporze z władzami Białorusi. Różnica zdań jest do tego stopnia posunięta, że władze kraju nie uznają legalności organizacji.

Wizyta senackiej delegacji zbiega się z ratyfikacją przez białoruski parlament Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi w dziedzinie oświaty.

Planowane jest podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy między Senatem a Radą Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi.

W skład delegacji wchodzą senatorowie: Janina Sagatowska, Stanisław Gogacz, Andrzej MisiołekLeszek Piechota oraz poseł Adam Andruszkiewicz, współprzewodniczący Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej.