Marszałek Sejmu ma wątpliwości, co do konstytucyjności przepisu projektu o SN

Marszałek Sejmu ma wątpliwości, co do konstytucyjności przepisu projektu o SN
Marek Kuchciński (fot. marekkuchcinski.pl)

Marszałek Sejmu ma wątpliwości, co do zgodności z konstytucją przepisu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, dotyczącego zasad powoływania I prezesa SN przez prezydenta - powiedział poseł PiS Marek Ast.

  • Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, nie odniósł się doniesień, według których marszałek Sejmu ma wątpliwości, co do konstytucyjności zapisów projektu.
  • Dodał, że zgłoszony projekt nowelizacji przechodzi standardową, wieloetapową drogę opiniowania, a służby prawne Kancelarii Sejmu przygotowują odpowiednie informacje w tej sprawie.
  • Wątpliwości co do konstytucyjności przepisu ustawy o SN wyrażał także w ubiegłym tygodniu rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Dodał, że projekt trafi pod obrady Sejmu "raczej po majówce".

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o SN autorstwa PiS opublikowany w ubiegły czwartek na stronie Sejmu. Z projektu wynika, że decyzje o uchyleniu immunitetów sędziów m.in. sądów powszechnych w pierwszej i drugiej instancji miałaby podejmować Izba Dyscyplinarna SN. Projekt przewiduje również, że gdyby Zgromadzeniu Ogólnemu sędziów SN nie udało się wyłonić dla prezydenta pięciu kandydatów na I prezesa SN, prezydent dokonywałby wyboru spośród wszystkich sędziów tego sądu. Ponadto nie byłoby już możliwości wnoszenia odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa zawierających wnioski o powołanie przez prezydenta wyłonionych kandydatów na sędziów SN.

Przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast (PiS) zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o SN raczej nie trafi pod obrady Sejmu podczas trwającego posiedzenia Izby. "Na razie nie wiem nic, żeby pierwsze czytanie projektu miało być włączone do porządku trwającego posiedzenia (...). Zakładam, że na to posiedzenie ten projekt raczej nie trafi; raczej po majówce" - dodał.

Poseł powiedział przy tym, że "marszałek Sejmu (Marek Kuchciński - red.) ma wątpliwości, co do zapisów związanych z powoływaniem I prezesa SN przez prezydenta". Jak dodał, marszałek Sejmu być może będzie zwracał się o dodatkowe opinie w tej sprawie do Biura Analiz Sejmowych.

Na pytanie, czy wątpliwości marszałka dotyczą zgodności z konstytucją przepisów projektu, Ast powiedział: "Tak, dotyczą one (wątpliwości - red.) tego zapisu, że jeżeli prezydent nie dostanie uchwały, to on ma prawo z całego składu wybrać I prezesa".

Marek Ast był też pytany, czy autorzy projektu biorą pod uwagę możliwość wniesienia poprawek wykluczających ewentualną niezgodność z konstytucją niektórych zapisów. "Dopóki jest to projekt, to wszystko się może zdarzyć. Będziemy badali to, czy jeżeli w inny sposób byłoby to sformułowane, to czy da się to pogodzić z zapisami konstytucyjnymi. Cel jest taki, żeby zachować ciągłość pracy SN, żeby przy wejściu w życie nowych przepisów nie było problemów z funkcjonowaniem. Drugi raz nie możemy sobie na to pozwolić" - oświadczył.

Poseł zastrzegł przy tym, że projekt nowelizacji może zostać skierowany na pierwsze czytanie bez dodatkowych opinii, a kwestie zgodności z konstytucją mogą być dyskutowane podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, nie odniósł się doniesień, według których marszałek Sejmu ma wątpliwości, co do konstytucyjności zapisów projektu. Dodał, że zgłoszony projekt nowelizacji przechodzi standardową, wieloetapową drogę opiniowania, a służby prawne Kancelarii Sejmu przygotowują odpowiednie informacje w tej sprawie.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Marszałek Sejmu ma wątpliwości, co do konstytucyjności przepisu projektu o SN

  • Marek.S. Niech słuchają 2019-04-23 17:27:29
    Odwołać należało tą gnidę Zbigniewa Ziobro , również za nielegalną inwigilację społeczeństwa na wniosek Prokuratora Generalnego zapłacimy molinowe odszkodowana za naruszanie dóbr osobistych itp.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.22.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!