Marszałek Sejmu spotkał się z przewodniczącym czeskiego SenatuPAP/MG - 15 maja 2019 19:47


Współpraca dwustronna i regionalna oraz współdziałanie na forum UE były tematami rozmowy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczącego Senatu Republiki Czeskiej Jaroslava Kubery - poinformowało w środę (15 maja) biuro prasowej Kancelarii Sejmu.

Jak przekazała Kancelaria Sejmu, istotnymi tematami rozmowy były relacje parlamentów narodowych z Unią Europejską oraz brexit. Politycy dyskutowali także o nowych inicjatywach w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Marszałek Sejmu i przewodniczący czeskiego Senatu zgodzili się również co do potrzeby wzmocnienia współpracy państw Europy Środkowej. Podczas spotkania rozmawiano też o bezpieczeństwie Europy i kooperacji transgranicznej.

W trakcie rozmów Sejm RP reprezentowali także posłowie PiS należący do Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej - Grzegorz Janik, Katarzyna Czochara oraz Grzegorz Matusiak.

Z przewodniczącym czeskiego Senatu spotkał się wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski i premier Mateusz Morawiecki.

Dwudniowa wizyta tej izby parlamentu Czech rozpoczęła się we wtorek w Gdańsku, gdzie Kubera spotkał się z władzami Portu Gdańskiego oraz złożył wieniec przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku.