Mateusz Morawiecki: Nowe obostrzenia są konieczne

Mateusz Morawiecki: Nowe obostrzenia są konieczne
Rząd przekaże dziś informacje o nowych obostrzeniach (fot.Krystian Maj/KPRM)

W czwartek rano rząd zaprezentuje kolejne obostrzenia w związku z trzecią fala pandemii. Obostrzenia są konieczne, obejmą one okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • Premier podkreślał, że aby zdusić trzecią falę pandemii w najbliższym czasie będą wdrażane kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie - tydzień przed świętami i tydzień po świętach.
 • Zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę - mówił.
 • Zapewniał też, że rząd z punktu widzenia obostrzeń podejmuje decyzje w oparciu o kilka parametrów jednocześnie.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że wykryto 29 978 nowych przypadków koronawirusa - to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 575 chorych pacjentów. Od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych COVID-19. Dla ponad 50,3 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.

Szef rządu podkreślał w ostatnich dniach, że aby zdusić trzecią falę pandemii w najbliższym czasie będą "wdrażane kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie - tydzień przed świętami i tydzień po świętach".

Premier zwracał uwagę m.in. na sytuację w Niemczech, gdzie również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek oraz na obowiązującą w wielu krajach UE godzinę policyjną. "Z taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także w czwartek rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę" - mówił premier w środę podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach (Śląskie).

Morawiecki zapewniał też wcześniej, że rząd z punktu widzenia obostrzeń podejmuje decyzje w oparciu o kilka parametrów jednocześnie. "Po pierwsze to jest oczywiście tendencja dotycząca wzrostu zakażeń, czy w ogóle trend w obszarze zakażeń" - przekazał premier w czasie wizyty w Wadowicach (woj. małopolskie).

Czytaj też: Całkowity lockdown nie jest zły. Tylko krótko i z głową

Jak dodał, brana jest także pod uwagę liczba osób hospitalizowanych. "Kolejna to ta najbardziej tragiczna, najsmutniejsza okoliczność, która wiąże się ze zgonami naszych obywateli. A jeszcze inna to liczba łóżek respiratorowych. Wreszcie bierzemy też pod uwagę to, co dzieje się w krajach nas otaczających" - wyliczył.

"Jest to wypadkowa tych kilku podstawowych parametrów, które bierzemy pod uwagę. Przede wszystkim po to, żeby móc zapewniać ludziom możliwość leczenia, żeby nie doszło do tego, do czego doszło wiosną zeszłego roku w bogatych krajach Europy Zachodniej: do selekcjonowania pacjentów, do pozostawiania pacjentów w domach pomocy społecznej" - wskazał szef rządu.

Przypomniał, że w Polsce z takim zjawiskiem nie mieliśmy do czynienia i - wyraził nadzieję - nie będziemy mieli do czynienia. "Chcemy ubiegać ewentualne jeszcze gorsze trendy niż te, które są dzisiaj" - zapewnił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwracał uwagę, że dane dotyczące liczby zakażeń są bardzo wysokie i to skłania do tego, by przeanalizować możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. "Musimy bardzo energicznie reagować na tę sytuację" - mówił.

Wiceminister pytany, jakich restrykcji w okresie przedświątecznym i poświątecznym można się spodziewać wyjaśnił, że "chodzi o ograniczenie kontaktów ludzkich". "Proszę pamiętać, że żadne obostrzenia nie są wymierzone przeciw człowiekowi, ale musimy te kontakty teraz zdecydowanie ograniczyć" - podkreślił.

Kraska pytany, czy wprowadzony będzie zakaz przemieszczania się przyznał, że "na dziś o zakazie takim nie rozmawiamy".

 

×

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Mateusz Morawiecki: Nowe obostrzenia są konieczne

 • Eugeniusz 2021-03-25 19:06:10
  Co mówisz skrywający się pod "engelem"? Wpierw było: Rząd zrobił... Minister wprowadził.... a Prezes... samo szczęście i 80 "wozów bojowych ochrony"... A co teraz? ma-MY... jeteś-MY... Tak się sprzedaje rządowego postępowania niespójnego wątki, a przy tym manie w d.... wszystkich nie mających "rządowej legitymacji"?
 • Frank 2021-03-25 18:28:30
  Popieram decyzje Morawieckiego. Premier widzi jaka jest sytuacja i otoczony gronem ekspertów doskonale wie co robi.
 • Angel 2021-03-25 18:27:32
  Ja będę trzymał się restrykcji rządowych. Chce mieć tego wirusa jak najszybciej za sobą, a szczepienia i obostrzenia to jedyna droga do zakończenia pandemii.
 • Engel 2021-03-25 18:26:42
  Morawiecki myśli przyszłościowo ... i dobrze. Musimy spędzić Wielkanoc w reżimie aby lato było normalne i w miarę spokojne.
 • Ala 2021-03-25 12:07:50
  A co z prywatnymi zakładami pracy tam tez zarażają sie ludzie państwowe zamykacje a tamci to gorsi ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.181.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!