REKLAMA

Mateusz Morawiecki rezygnuje z unijnego spotkania ws. migracji

 • Autor: PAP/PSZ
 • 21 czerwca 2018 19:47
Mateusz Morawiecki rezygnuje z unijnego spotkania ws. migracji Mateusz Morawiecki na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Krystian Maj / KPRM)

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - oznajmił premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że szefowie rządów V4 nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w Brukseli w sprawie migracji.

 • Szef Komisji Europejskiej na 24 czerwca zwołał nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE ws. migracji.
 • Kraje Grupy Wyszehradzkiej postanowili nie wziąć udziału w spotkaniu.
 • Specjalnym gościem szczytu Grupy Wyszehradzkiej był kanclerz Austrii.

W czwartek 21 czerwca w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w związku ze zbliżającym się końcem prezydencji Węgier w tej Grupie. Oprócz Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana w spotkaniu uczestniczyli premierzy: Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini. Do Budapesztu zaproszono też kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który wziął udział w lunchu roboczym z premierami V4.

W trakcie wspólnej konferencji prasowej z udziałem Kurza politycy Grupy Wyszehradzkiej przekazali, że jednym z głównych tematów spotkania była migracja.

"W obszarze związanym z uchodźcami, relokacją uchodźców mówiliśmy absolutnie jednym głosem" - relacjonował Morawiecki.

Nawiązał jednocześnie do tego, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołał na niedzielę nieformalne spotkanie szefów państw i rządów "zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich" dotyczących migracji.

"Po bardzo uważnej analizie dokumentu, który przysłany został przez Komisję Europejską w kontekście niedzielnego spotkania zwołanego ad hoc, doszliśmy do przekonania wspólnie, że jest to coś w rodzaju odgrzewanych procedur, propozycji z przeszłości, które nie są dla nas zrozumiałe. W ogromnej większości nie są do zaakceptowania" - mówił.

"Dlatego właśnie, mówiąc umownie, do tego klubu przyjaciół relokacji uchodźców my nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału" - podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki zwrócił uwagę, że innym tematem, w którym V4 ma jednolite stanowisko, jest kwestia unijnej biurokracji. "Powinniśmy być oszczędni, nie powinniśmy łożyć więcej środków na zwiększenie biurokracji w Brukseli (…)" - mówił.

Unia - jak wskazał polski premier - powinna szukać oszczędności na procesach biurokratycznych tak, aby zapewnić wsparcie dla polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.

"W ramach wieloletnich ram finansowych, w ramach polityki związanej z uchodźcami i polityki w obszarze jednolitego rynku nie chcemy protekcjonizmu, we wszystkich tych obszarach. Podkreślamy spójność naszego podejścia, spójność naszego stanowiska" - dodał.

Wtórował mu Orban, który poinformował, że premierzy Grupy Wyszehradzkiej "nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w sprawie migracji, dlatego, że nie byłoby to właściwe". "W kontekście zasad obowiązujących w UE nie wiadomo czym to spotkanie właściwie jest" - tłumaczył Orban.

Dodał, że "organizacja polityczna migracji nie jest w rękach samego (szefa Rady Europejskiej - red.) Donalda Tuska". "Nie możemy się spieszyć w tym względzie, dlatego właśnie uważamy, że to nie Komisja Europejska powinna organizować szczyty szefów rządów. To jest w gestii Rady Europejskiej" - ocenił premier Węgier.

Orban poinformował też, że austriacki kanclerz przedstawił liderom państw V4 plany Austrii na okres jej prezydencji w Unii Europejskiej. "Zgodziliśmy się podczas tego spotkania na najważniejsze tematy - musimy bronić naszych granic, musimy być w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom, Europa musi też promować współpracę, a nie konfrontację" - mówił Orban.

"Jeśli chodzi o kwoty migracyjne sądzimy, że to był zawsze temat, który prowadził tylko do konfrontacji, dlatego w najbliższych tygodniach chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić współpracę w tych sprawach, w których rozumiemy się lepiej" - oznajmił premier Węgier.

Kurz zapowiedział, że priorytetem austriackiej prezydencji w UE będzie bezpieczeństwo. Podkreślał przy tym, że celem polityki UE powinna być wspólna ochrona zewnętrznych granic, a nie dystrybucja migracji pomiędzy unijne kraje.

"Tylko jeżeli Unia będzie w stanie bronić swoich zewnętrznych granic będziemy w stanie utrzymać status quo bezgranicznej Europy w środku" - mówił. Opowiedział się też za wzmocnieniem mandatu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), która powinna - według niego - być w stanie walczyć m.in. z przemytem ludzi i towarów.

Kurz deklarował ponadto, że Austria chce "jednej, zjednoczonej Europy, wzrastającej w jednym kierunku mimo różnych opinii (...). Powinniśmy się szanować, bo nie możemy mieć Europy różnych prędkości czy Europ różnych prędkości" - przekonywał.

Pellegrini ocenił natomiast, że ochrona granic zewnętrznych UE "to coś, co gwarantuje normalne działanie strefy Schengen (...). Porozumienie w tym zakresie na poziomie Rady Europejskiej i Rady UE jest potrzebne, bo tylko jednomyślność może nam pomóc osiągnąć sukces" - mówił.

Babisz uznał, że problemy migracyjne należy rozwiązywać wewnątrz Europy. "Podzielamy opinię państw Południa, także innych państw, które chcą chronić Europę, i powinniśmy je wspomagać. To wewnątrz naszego kontynentu powinniśmy rozwiązywać problemy migracyjne" - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że kompetencje Frontexu muszą się zmienić, by był "w stanie realnie walczyć z przemytnikami ludzi" - powiedział.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • Komuna u władzy 2018-06-22 14:58:55
  Do 100%PRL: Jestem zdecydowanie antypisuarowy czyli propolski. Albo jesteś głupi i tego nie rozumiesz albo cię kupili jak wielu innych za kasę na flachę bez potrzeby pracowania. Ja tam wolę pracować i mam gdzieś ochłapy od tych którzy niszczą demokrację w mojej Ojczyźnie i pchają ją w objęcia Putina. Wolę wolność niż mamonę jak ty zdrajco (ewentualnie głupku).
 • 100%PL 2018-06-22 12:39:25
  Do Komuna u władzy: Weż już przestań się chłopie ośmieszać z tym swoim antypolskim patriotyzmem. Zostałeś w Polsce, nie udało ci się nigdzie wyjechać i teraz swoje życiowe żale postanowiłeś wylać na wreszcie wolny polski rząd. Jeżeli tak kochasz nakazy i dyrektywy unijne to są jeszcze kraje w unii bez charakteru i chętnie przyjmą takich jak ty wyznawców eropejskiego kołchozu
 • Komuna u władzy 2018-06-22 12:22:49
  Do Laura Miletich: Rozumiem - później komuna puściła cię do USA ponieważ się ciebie bała a nie dlatego że rodzina kolaborowała z bezpieką. To ma sens :-). innych puścić nie chcieli, widać stanowili małe zagrożenie dla systemu. Co do miłości Ojczyzny to najlepszym jej wyrazem jest to że zostałem w Polsce. Tacy korespondencyjni patrioci jak ty nie mają pojęcia co to znaczy miłość Ojczyzny, chyba że masz na myśli USA>
 • Laura Miletich 2018-06-22 12:08:46
  Do Komuna u władzy: Moi rodzice byli w czasie wojny wywiezieni do Austri na przymusowe roboty I tam sie urodzilam-tylko ,ze ja w przeciwienstwie do ciebie wychowana bylam w milosci do Ojczyzny.Ty jestes przesiakniety nienawiscia do wszystkich I do wszystkiego napewno I do samego siebie-jestes zalosny
 • Komuna u władzy 2018-06-22 11:36:32
  Do Laura Miletich: Jeżeli za komuny wyjechałaś to Austrii to pewnie tatuś był agentem SB bo takich jak ja nie puszczali. Teraz się odwdzięczasz popieraniem tej strony która działa na rzecz Rosji, czyli PIS, ruski trollu. Siedząc w USA nie masz pojęcia co się tu dzieje i prawa komentować. Taka z ciebie Polka jak z Trumpa.
 • Laura Miletich 2018-06-22 10:55:01
  Do Komuna u władzy: Widzisz idioto ja sie urodzilam w Austri -wychowalam w Polsce i od 46 lat mieszkam w USA -wiec ruskim trolem byc nie moge To moj dyplom maturalny byl osteplowany-NIEPEWNA POLITYCZNIE-wiec studiowalam w USA.Chciales mnie obrazic tlumoku ale wiedz,ze policzek od chama nie jest policzkiem -jestes przegranym zerem i KUMOCHEM.
 • Laura Miletich 2018-06-22 10:42:02
  Do 100%PL: Cos sie komus pomylilo.My wplacamy tysiace zl.do budzetu UE- z tego 80% wraca zpowrotem do Niemiec I Francji.Nam nikt jalmuzny nie daje-to fakt ,ze korzystamy z poruszania sie po Europie bedac czlonkiem UE-ale te ciagle obawy,ze obraza sie na nas -ze powinnismy tanczyc jak nam zagraja to zwykla intelektualna ignorancja .
 • Komuna u władzy 2018-06-22 10:36:14
  Do Laura Miletichowa: Ruski trollu bez polskich znaków w klawiaturze, idź powiedzieć putinowi że zostałeś zdemaskowany. Nie pisz bzdur bo Niemcy mają lepszy program niż 500+ i tak jak u nas nic nie pomaga. 500+ to korupcja polityczna a mieszkanie + praktycznie nie działa.
 • Laura Miletich 2018-06-22 10:27:55
  Destabilizacja Europy to rezultat nieodpowiedzialnej polityki niemieckiej,Zaprosili sobie tzw.uchodzcow-potrzebowali parobkow do pracy-ich poziom demograficzny jest ujemny-sa wymierajacym spoleczenstwem.Niemcy sa odpowiedzialni za losy tych ludzi -dlaczego nie dotrzymuja wlasnych zobowiazan?Nasz Rzad Zjednoczenoj Prawicy I PIS ten problem rozwiazuje ustawami-Ustawa 500+ ,mieszkanie 500+Brawo Panie Premierze -my nie mozemy placic za niekompetentne decyzje rzadu niemieckiego.Moga sie od Pana wiele nauczyc.
 • 100%PL 2018-06-22 10:25:37
  Do Komuna u władzy: Właśnie naszym interesem jest niewpuszczanie obcych kulturowo ,agresywnie nastawionych imigrantów sorosa. I to właśnie nie leży w interesie innych krajów Eurokołchozu i to im się bardzo niepodoba bo w czasach rządów lewackiego peło akceptowaliśmy bezrefleksyjnie wszystkie rozkazy sprzeczne z polską racją stanu. I nagle szok. Polska od 2015 chce bronić swoich wartości. Rozmawiać komuszku w unii to można o pieniądzach a nie wewnętrzej polityce suwerennego kraju. Idzie nowe.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.