Medyczna marihuana, Radziwiłł: Wykorzystywanie marihuany w medycynie to promocja narkotyku

Medyczna marihuana, Radziwiłł: Wykorzystywanie marihuany w medycynie to promocja narkotyku
Część pacjentów może korzystać z leków, które zawierają marihuanę (fot.pixabay)

Marihuana jest środkiem niebezpiecznym i nie może być udostępniana na zasadach takich, jak witamina C - powiedział w piątek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Wyraził opinię, że zainteresowanie wykorzystywaniem marihuany w medycynie jest rodzajem promocji tego narkotyku.

"Marihuana jest środkiem niebezpiecznym i nie może być mowy, aby była udostępniona na zasadach takich jak witamina C. Nie może być tak, bo będziemy zbierać dramatyczne żniwo. To jest środek, który jest narkotykiem, który uzależnia, który jest niebezpieczny" - podkreślił Radziwiłł.

Zaznaczył, że leki, które zawierają marihuanę, zanim trafią do pacjentów, powinny przejść odpowiednie procedury i badania.

Przypomniał, że już teraz część pacjentów może korzystać z leków, które zawierają marihuanę. "Jest grupa pacjentów, którzy mają zapewniony indywidualny import produktów na bazie marihuany i są to leki, które dostarczane są tej grupie za darmo przez ministra zdrowia. Nie ma takiego problemu, który by polegał na jakiejś blokadzie, niedostępności" - ocenił minister.

Zgodnie z ustawą refundacyjną minister zdrowia na wniosek pacjenta może wydać zgodę na refundację leku sprowadzanego w ramach tzw. importu docelowego. Wcześniej zapotrzebowanie na taki lek wystawia lekarz, a potwierdza je - krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny.

Czytaj też: Medyczna marihuana: PiS śmielej o koniecznej ustawie

Dotychczas minister wydał zgody na refundację leków zawierających kannabinoidy dla pacjentów leczonych z powodu lekoopornych napadów padaczkowych, u których wszystkie dostępne w Polsce alternatywne metody leczenia (farmakologiczne i dietetyczne) nie wpływają na poprawę stanu klinicznego.

Radziwiłł sprzeciwił się także używaniu sformułowania "medyczna marihuana", wskazał że właściwsze jest określenie "marihuana wykorzystywana w medycynie". "Nie ma marihuany medycznej i niemedycznej. To jest pojęcie, które weszło w obieg i bardzo mocno chciałbym z tym polemizować. To tworzy wrażenie, że mamy do czynienia z jakąś substancją szczególną, która powinna w oczywisty sposób mieć swoje miejsce i regulacje" - przekonywał minister.

Według Radziwiłła, istnieje wiele kontrowersji wokół grup, które chcą szerszej dostępności leków z wykorzystaniem marihuany. "Są tacy ludzie, którzy po prostu mówią o marihuanie medycznej, niezgodnie z rzeczywistością albo o konieczności szerokiego udostępnienia marihuany pacjentom w zasadzie bez zastanawiania się nad jej skutecznością, bezpieczeństwem, kosztami, a także w ogóle nad wskazaniami medycznymi" - wyliczał.

"Ja mam nieodparte wrażenie, jako obywatel, że zainteresowanie właśnie tymi substancjami ma drugie dno. I jest rodzajem, nie boję się tego - mówię wprost, promocji tego miękkiego narkotyku, który jest śmiertelnie niebezpieczny" - dodał szef resortu zdrowia.

Jedynym produktem leczniczym zawierającym kannabinoidy i dopuszczonym do obrotu w Polsce jest Sativex. Pod koniec sierpnia resort zdrowia informował PAP, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych obecnie nie proceduje żadnych wniosków o dopuszczenie do obrotu leków zawierających kannabinoidy.

W ostatnich tygodniach ponowną dyskusję na temat leczniczej marihuany wywołał b. rzecznik SLD Tomasz Kalita, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu. Polityk napisał na portalu społecznościowym, że być może pomóc mógłby olej z marihuany, który jednak w Polsce nie jest dopuszczony do obrotu.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Medyczna marihuana, Radziwiłł: Wykorzystywanie marihuany w medycynie to promocja narkotyku

 • gorszamatka 2016-09-05 10:51:02
  PiS tępi przecież lobbystów broniących swoich praw. Wziął się za upadłych prawników, robi porządki w państwie z bezprawiem wynikającym z chciwości i rządy władzy tzw elit, Jak PiS może tolerować w swym gronie takiego pana Radziwiłła i jeszcze trzymać go jako ministra? Przecież on broni wyłącznie interesu medyków i farmaceutów, tych współczesnych arystokratów rz ądzących życiem śmiercią i kalectwem oraz cierpieniem, , Ten człowiek nie ma litości dla chorych! Ma współczucie dla swojej sekty. Nie wszyscy medycy na szczęcie są tak zaślepieni swoim interesem i tak bezwzględni! Mam nadzieję , że na pana Radziwiłła znajdzie się w końcu Pan Ziobro! Przecież Pan Ziobro wie co nieco o lekarzach w Polsce, wie. bo przeżył też traumę w związku z chorobą, z cierpieniami i ze śmiercią własnego Ojca.
 • Pinokio 2016-09-03 01:49:19
  To juz mogę hodować na swoje własne potrzeby jak by co czy jeszcze nie!!! Bo tak to muszę sie stresować!!! A tak to by było LEGALNIE I juź Bo ja bez marrych to jestem chory A dzialki są za drogie!!!
 • l eon 2016-09-02 20:21:20
  Do olo: Na przykład tu: The Effects of Medical Marijuana on Alzheimer’s Treatment
 • olo 2016-09-02 14:37:42
  Do l eon: Konkretnie to o co Ci chodzi? "Przypomniał, że już teraz część pacjentów może korzystać z leków, które zawierają marihuanę. "Jest grupa pacjentów, którzy mają zapewniony indywidualny import produktów na bazie marihuany i są to leki, które dostarczane są tej grupie za darmo przez ministra zdrowia. Nie ma takiego problemu, który by polegał na jakiejś blokadzie, niedostępności" - ocenił minister." PS Lekarstwo na nieuleczalne choroby? ;)
 • l eon 2016-09-02 14:26:38
  Ten Radziwiłłłł to zwykły (...). Na szczęście są na świecie jeszcze cywilizowane państwa, gdzie marihuana postrzegana jest jako lekarstwo na szereg nieuleczalnych chorób.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.94.72
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!