PARTNERZY PORTALU

MEN zdradza pierwsze szczegóły nowego systemu edukacji w Polsce

MEN zdradza pierwsze szczegóły nowego systemu edukacji w Polsce
Aby nauczyciel mógł się rozwijać ,bez względu na to, na jakim jest etapie awansu zawodowego, będzie miał obowiązkowe szkolenia, odbywane raz w roku - mówi minister edukacji /Fot.WK/

Dni między 24. i 27. czerwca mogą okazać się kluczowe dla przyszłości polskiej szkoły i nauczycieli. Odbędą się wówczas podsumowania debat oświatowych „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana” zorganizowanych przez MEN. - W roku szkolnym 2016/2017 w edukacji nie będzie żadnych zmian. Nic się nie zmieni. Jesteśmy odpowiedzialni za bardzo dużą zmianę dotyczącą praktycznie każdego obszaru oświaty. Jeśli się chce poważnie dyskutować o edukacji trzeba patrzeć na nią, jako na całość. W oświacie nie można ruszyć jednego elementu. Każda zmiana wymusza kolejne w innych obszarach. Wszystkie muszą być ze sobą ściśle powiązane, długotrwałe i systematyczne. Aby to wszystko porządnie zrobić zmiany będą wprowadzane dopiero od 2017 r. - zapewnia w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl i Parlamentarny.pl Anna Zalewska, szefowa resortu Edukacji Narodowej. Minister zdradza nam pierwsze szczegóły nowego systemu edukacji w Polsce.

Skąd decyzja o wprowadzeniu reform dopiero w roku szkolnym 2017/2018? Wciąż pamiętamy z jakim pośpiechem, bez wielkich konsultacji, przyjęto ustawę o obowiązku szkolnym dla siedmiolatków.

Anna Zalewska: - Już chyba 55 razy przepraszałam za ustawę o sześciolatkach. Był to szybki projekt poselski. Ale wówczas musiał taki być. Pośpiech wynikał z tego, że ratowaliśmy 2 mld zł z nowej perspektywy finansowej i kilkaset milionów ze starej perspektywy.

Gdybyśmy do końca 2015 r. nie uchwalili ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji istniała groźba, że Komisja Europejska może zażądać od Polski zwrotu środków unijnych przekazanych na realizację tego projektu oraz wstrzymać planowane na kolejne lata inwestycje w uczenie się dorosłych. Ten poselski projekt dotyczył także 6-latków.

Przywracając obowiązek szkolny od 7. roku życia zrealizowaliśmy postulat ok. 2 mln rodziców. I rodzice potwierdzili, że miałam rację. 82 proc. rodziców sześciolatków zostawiło swoje dziecko do edukacji w przedszkolu. Z 414 tys. sześciolatków jedynie 18 proc. pójdzie do szkół.

Samorządowcy obawiali się, że z braku dzieci w szkołach, trzeba będzie wprowadzić rok zerowy, czyli pusty.

- Nie będzie takiego roku. Z informacji zebranych ze szkół wynika, że 1 września naukę w klasach pierwszych rozpocznie 210 tys. uczniów. W tej grupie będzie 91 tys. dzieci siedmioletnich, 74 tys. dzieci sześcioletnich, które rozpoczną dobrowolnie naukę w klasach pierwszych, i 45 tys. dzieci siedmioletnich, które rozpoczęły naukę rok wcześniej.

Samorządowcy dbają o edukację, ale jest wciąż wiele białych plam, które ją ograniczają.

Jakie przykładowo?

- Chociażby informatyzacja. Dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji w ciągu dwóch lat jesteśmy w stanie doprowadzić szerokopasmowy internet do każdej placówki edukacyjnej. Jednocześnie wiemy, że szkoły nie są wyposażone w sprzęt, tzn. nie ma w każdej klasie laptopa, komputera, tablicy multimedialnej. Zaproponujemy rozwiązania tych problemów przy pełnej współpracy z organami prowadzącym. Powoływaliśmy koordynatorów ds. informatyki przy każdym kuratorze.

Aby nauczyciel mógł się rozwijać ,bez względu na to, na jakim jest etapie awansu zawodowego, będzie miał obowiązkowe szkolenia, odbywane raz w roku. Może to być szkolenie z matematyki, nowoczesnego nauczania czy podstawy kodowania. 

Czytaj też: 500 plus: 2,5 mln złożonych wniosków i 2,2 mld zł wypłaconych świadczeń

Kwestią do ustalenia jest też czy będzie to 25 godzin w jeden weekend, czy kilka godzin więcej. Nie będzie bowiem szkoleń w godzinach lekcyjnych. Zapłacimy nauczycielom za to doskonalenie. I to nie doskonalenie przez bliżej nieokreślone firmy. Szkolenia mają dobrze służyć systemowi.

Kolejne, ważne zadanie. O dziecko w szkole trzeba zadbać do godziny 15 czy 16. To jest cywilizacyjne wyzwanie dla nauczycieli i myślę, że niż demograficzny spowoduje, że ramię w ramię będziemy musieli doprowadzić do tego, żeby czas pracy w szkole wyglądał inaczej. Żeby nauczyciel był w niej od 8 do 15. Choćby w dwuzmianowej szkole.

 

×

KOMENTARZE (56)

Do artykułu: MEN zdradza pierwsze szczegóły nowego systemu edukacji w Polsce

 • Sisi 2016-06-24 21:08:03
  Do Roma: Chyba pojęcia nie masz o czym piszesz. Rozumiem, że dziewięciolatki same kupują sobie gry?? Być może rodzice nie są zainteresowani tym, w jakie gry grają dzieci. Wiem tylko, że coraz więcej dzieci gra w brutalne gry i dla wielu rodziców nie jest to problem. Zresztą kiedyś dzieci powiedziały mi, że "przecież ta krew w grach nie jest prawdziwa..."
 • Talula 2016-06-23 22:18:39
  Obejrzałam konferencję i mam wrażenie, że osoby odpowiedzialne za edukację raczej nie mają żadnej wizji, w którym kierunku powinna podążać aby: zwiększyć prestiż n-la, pomóc uczniowi się rozwijać i wspomóc rodzica. Pani minister prosi o rekomendację kuratorów!!! Przecież są to osoby odpowiedzialne za system, który mamy teraz. Dlaczego znowu nikt nie pyta nauczycieli jakie szkolenia są im naprawdę potrzebne? Dlaczego uznajemy, że dyrektor wie lepiej?
 • Roma 2016-06-23 14:47:43
  Do Sisi: I takich nauczycieli powinno najlepiej jak by wogole nie było i pisali takie brednie !!! Może zdarzają się wyjątki w co wątpię że ktoś pozwala z rodziców grać w takie gry !!!? A że dzieci grają w to co mają zakazane i mówią że im pozwają rodzice to bzdura!!! Zastanawia mnie co panią powstrzymało że palą cpają i też za zgodą Rodziców!!!!?????????
 • gabi 2016-06-22 17:25:14
  Litości, jak chcecie aby dzieci były do 16-tej to stwórzcie ku temu warunki. Przecież one nie mogą w kółko kolorować, grać w piłkę lub oglądać bajki. a wszystko to w ciasnej sali w której sa zdezelowane zabawki, wybrakowane gry i nic poza tym. Przecież ile razy może dziecko oglądać tę samą książkę. Niech ministerstwo da fundusze odpowiednie. Przecież nie można po lekcjach kolejnych lekcji. Niech sobie każdy kto chodzi poł do szkoły to czy chciałby aby zaraz po lekcjach ktoś go zaraz zagonił do pisania, czytania i uczenia się. Dzieci na świetlicy też nie chcą się uczyć, tylko bawić?
 • Rdzic 2016-06-20 16:12:58
  Mam wrażenie, że w Polsce żyją tylko nauczyciele, pielęgniarki i lekarze bo tylko oni ciągle narzekają jak to oni mało zarabiają, jak długo pracują, jak mają ciężkie warunki pracy, a co ma powiedzieć zwykły przedsiębiorca, który ceny swoich usług musi ciągle obniżać, pracuje często po dwadzieścia kilka godzin bez przerwy, a jak wróci do domu to musi jeszcze zająć się rozwojem firmy bo inaczej konkurencja go zje ( wakacje od 10 lat są tylko marzeniem bo nie ma na to czasu) i nie narzeka bo w końcu sam sobie taką pracę wybrał. A nauczyciele ( nie wszyscy) tylko narzekają na swoją pracę, ja jak nie jestem z czegoś zadowolona to to zmieniam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!