Mieszkanie Plus: Rafał Bochenek zapowiedział inaugurację programuGP - 12 października 2016 07:56


• Rafał Bochenek zapowiedział, że w środę (12 października) rząd zainauguruje program Mieszkanie Plus.
• Rzecznik Rady Ministrów przypominał, że nie ma ograniczeń w dostępie obywateli do oferty programu Mieszkanie Plus.
• Zapytany o CETA Bochenek uspokaja, że cała UE musi wyrazić zgodę na ratyfikowanie umowy z Kanadą i należy się spodziewać, że dojdzie do tego dopiero za kilka lat.

W czasie rozmowy politycznej w Polskim Radio, w środę (12 października) Rafał Bochenek ujawnił datę inauguracji programu Mieszkanie Plus. Rząd zainicjuje przedsięwzięcie, które ma poprawić sytuację na rynku mieszkań w Polsce.

- Dziś odbędzie się oficjalna inauguracja programu Mieszkanie Plus - mówił na antenie Jedynki Polskiego Radia polityk. - Program skierowany jest do wszystkich bez ograniczeń wiekowych - dodał w swojej wypowiedzi kluczową cechę programu.

Czytaj: PSL stawia warunki rządowi, bez nich nie poprze programu Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus jest drugim, po 500 Plus rozwiązaniem, które realizuje obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Czym jest Mieszkanie Plus?

Portal WNP.pl pisał o propozycji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa:

- Zgodnie z założeniami programu mają powstać tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele.

W myśl programu powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie wykorzystywał grunty należące do Skarbu Państwa pod budowę mieszkań na wynajem. Program wprowadza także mechanizm oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Za przygotowanie programu odpowiada minister Andrzej Adamczyk.

CETA za kilka lat

Drugim tematem, który pojawił się w środowej (12 października) rozmowie z rzecznikiem rządu była CETA - umowa handlowa między UE i Kanadą.

Jest to temat elektryzujący klub parlamentarny Kukiz'15, który sprzeciwia się wprowadzaniu tego rozwiązania bez dokładnej, rzetelnej analizy jego skutków.

Rzecznik rządu zaznaczał, że obowiązywanie CETA nie jest tak blisko, jak się to sugeruje.

- Po pierwsze umowa CETA wejdzie w życie dopiero po ratyfikacji większością dwóch trzecich głosów - mówił Rafał Bochenek. - Po drugie przyjęcie CETA może nastąpić za 2 może 4 lata. Wszystkie parlamenty narodowe Unii Europejskiej muszą wyrazić na to zgodę.

CETA była od miesięcy obiektem negocjacji miedzy Komisją Europejską i władzami Kanady. Kukiz'15 i środowiska rolnicze podkreślają, że jej największym zagrożeniem jest możliwe otwarcie polskiego rynku żywności na produkty genetycznie modyfikowane (GMO), które są produkowane w Ameryce.