PARTNERZY PORTALU

Morawiecki po spotkaniu z Orbanem: nie zawahamy się użyć weta dla dobra UE

Morawiecki po spotkaniu z Orbanem: nie zawahamy się użyć weta dla dobra UE
Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban podczas czwartkowej konferencji. Fot. mat. pras.

Nie zawahamy się użyć weta dla dobra całej Unii - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki na konferencji z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Orban zaznaczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, która byłaby nie do przyjęcia dla Polski.

 • "Nie zawahamy się użyć weta, nie tylko dla dobra Węgier i Polski, ale dla dobra całej Unii Europejskiej" - podkreślił polski premier.
 • "Ja uważam, najśmiertelniej poważnie, że w ten sposób bronimy spójności UE, suwerenności krajów, bo UE to jest Europa ojczyzn, to musi być Europa ojczyzn w przyszłości, ale także litery i ducha traktatów" - zaznaczył.
 • Morawiecki stwierdził, że wieloletni budżet UE przyjęty podczas długiego posiedzenia Rady Europejskiej w lipcu był sukcesem całej Wspólnoty.

"To było w lipcu. Dzisiaj jednak stajemy wobec nowego wyzwania, nowego zupełnie mechanizmu, który przez swoją arbitralność, polityczność stosowania, motywowane politycznie decyzje może doprowadzić i niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii - tym mechanizmem jest arbitralnie interpretowane rozporządzenie dotyczące tak zwanej praworządności, a w rzeczywistości rozporządzenie, które ma odnosić się do budżetu, ale pod tym pretekstem odnosi się do innych spraw" - mówił Morawiecki.

Jak ocenił to niezwykle niebezpieczne rozwiązanie dla spójności całej Europy, które grozi rozpadem Europy, rozpadem UE w przyszłości.

Morawiecki zwracał też uwagę, że "prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego". "To tak, jakby nad konstytucją polską postawić jakąś ustawę albo rozporządzenie. Tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy" - mówił. Dodał, że w UE też nie możemy przewidywać rozwiązania, które stawia prawo wtórne - rozporządzenie - nad traktatami. "Traktaty, to jest jakby konstytucja Unii Europejskiej" - podkreślił.

Morawiecki stwierdził, że lipcowe ustalenia zostały zupełnie inaczej zinterpretowane. "Tak na dobrą sprawę, prezydencja niemiecka nie dostosowała się do zapisów z uzgodnień z lipca" - ocenił.

"Warunkowość, która została zaszyta w tym rozporządzeniu proponowanym dzisiaj, prowadzi Unię Europejską na manowce. My nie chcemy, żeby Unia zboczyła ze swojego kursu. A ten kurs musi polegać na tym, że 27 państw charakteryzuje się 27 różnymi porządkami prawnymi, tradycjami, także wizją przyszłości. Ta różnorodność musi być szanowana, musi być doceniana" - zaznaczył.

Szef polskiego rządu stwierdził też, że "prawo weta jest prawem zaszytym w traktatach", po to by "dbać o interesy każdego z państw członkowskich". Jak zauważył, dzisiaj atakowane są Węgry, Polska, Słowenia, jutro - dodał - może być to Bułgaria, Hiszpania, Włochy, bo "komuś coś innego się może nie spodobać".

"Musimy dbać o spójność UE, ona jest również zaszyta w tym prawie weta, które my - jeśli będzie taka potrzeba - nie zawahamy się użyć; nie tylko dla dobra Węgier, dla dobra Polski, ale dla dobra całej Unii Europejskiej".

 

×

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Morawiecki po spotkaniu z Orbanem: nie zawahamy się użyć weta dla dobra UE

 • czemuś głupi - boś z pisu , czemuś z pisu ...boś głupi 2020-12-02 19:42:32
  osioł ze Shreka też sie nie wahał
 • Marcin52 2020-11-28 14:21:39
  Morawiecki to jedyny polityk, który obroni naszego kraju i nie ugnie się pod naciskiem UE, zapisy dotyczące budżetu i powiązania z praworządnością nie są dla nas korzystne, dlatego popieram premiera.
 • Mark 2020-11-28 14:16:43
  I bardzo dobrze, że Morawiecki nie godzi się na wszystko co Unia proponuje, Polska ma prawo do weta i w tej sprawie trzeba z tego korzystać.
 • Janek 2020-11-28 14:16:13
  Brawo dla premiera Morawieckiego, taki stanowczy i silny premier to skarb dla naszego kraju !
 • Patriota 2020-11-27 15:13:17
  Opozycja totalitarna i antypolskie media (dzień dobry) wciąż w natarciu. Wciąż opluwanie, szyderstwo, jątrzenie, utrudnianie, manipulacja... Brak im KODu polskości. Nienawidzą Polski i Polaków. V kolumna. Bogu dziękować za naszego premiera. Nie jest sługusem Niemiec.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.118.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!