Morawiecki: Solidarność jest latarnią Rzeczpospolitej w latach, które są przed nami

Morawiecki: Solidarność jest latarnią Rzeczpospolitej w latach, które są przed nami
Solidarność jest latarnią Rzeczpospolitej w latach, które są przed nami - mówi Mateusz Morawiecki

Solidarność nie jest tylko historią, jest również latarnią Rzeczpospolitej w latach i dekadach, które są przed nami - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnych obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 w Archikatedrze Lubelskiej.

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę wziął udział we mszy św. w archikatedrze lubelskiej, inaugurującej obchody 40. rocznicy fali strajków, które przetoczyły się przez region, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980.

Jak podkreśli, w lipcu 1980 r. narodziła się prawdziwa Polska Lubelska - niepodległa, wolna i solidarna. Przypomniał, że wówczas, ze względu na strajki, nie odbyły się oficjalne obchody ogłoszenia Manifestu PKWN 22 lipca.

- Nastąpiła kolizja. Wolna Polska upomniała się o swoje. Popsute zostały nastroje towarzyszy sowieckich w Moskwie, bo rozpoczynała się w tamtym czasie olimpiada w Moskwie. Polacy nie bali się iść na drodze ku wolności. I ta doga zaczynała się właśnie tutaj na Lubelszczyźnie - mówił premier.

Dodał, że jest szczęśliwy z powodu obecności na niedzielnej uroczystości bohaterów Lubelskiego Lipca.

- Anna Walentynowicz mówiła, że bez strajków świdnickich, nie byłoby strajku na Wybrzeżu. Bez tych trudnych, odważnych, wielkich kroków, które tu, gorącego lata 1980 r. miały miejsce, trudno sobie wyobrazić późniejszy polski sierpień, polską solidarność i późniejszą drogę do wolności - powiedział Morawiecki.

- W imieniu rządu Rzeczpospolitej dziękuję wszystkim uczestnikom tamtych dni - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że tamten czas "wymagał odwagi, determinacji i czynu".

W jego ocenie "dzisiejszy czas to nie tylko moment odbudowywania pamięci".

- Pamięć jest bardzo ważna, ale jest coś jeszcze ważniejszego - to walka o prawdę, wolność i czyn. Właśnie czyn, który wtedy był tak znamienny, tak ważny - powiedział Morawiecki.

- Dziękując za Solidarność, za tamte dni, tamte lata, która nas doprowadziły do historii, chcę obiecać, że Solidarność nie jest tylko historią, Solidarność jest również latarnią Rzeczpospolitej w latach i dekadach, które są przed nami - powiedział.

Fala strajków nazwana później Lubelskim Lipcem w 1980 r. objęła ponad 150 zakładów pracy w regionie. Sparaliżowanie lubelskiego węzła kolejowego należało wtedy do najważniejszych wydarzeń. Protesty na Lubelszczyźnie poprzedziły strajki na Wybrzeżu i powstanie Solidarności.

 

 

 

 

 

×

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Morawiecki: Solidarność jest latarnią Rzeczpospolitej w latach, które są przed nami

 • Mark 2020-07-27 10:09:06
  W lipcu 1980 r. narodziła się prawdziwa Polska Lubelska - niepodległa, wolna i solidarna, premierze dziękujemy za pamięć.
 • Linda 2020-07-27 10:05:50
  Solidarność to nie puste słowa tylko czyny. I teraz mamy rząd, który te idee wciela w życie. W końcu!
 • M78 2020-07-27 08:06:22
  Solidarność to podstawa. Tak dla Polski jak i dla całej Europy. Osobiście bardzo się cieszę, że premier kładzie na to nacisk. To przyszłościowe. Dzięki solidarności Europa będzie spójna i silniejsza.
 • Woj 2020-07-27 08:02:26
  Nareszcie mamy premiera dla którego słowo solidarność nie jest pustym słowem. W ślad za tym idą czyny. I na arenie krajowej i na międzynarodowej.
 • Anakin 2020-07-27 06:14:27
  PiS > PO. Tyle w temacie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.29.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!