MS: Odznaczenia i nagrody dla nauczycieli zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (komunikat)

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Nauczyciele, wychowawcy, psychologowie - pracownicy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich otrzymali z okazji Dnia Edukacji Narodowej medale i nagrody za wyjątkową pracę. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, wręczając razem z wiceministrem edukacji i nauki Tomaszem Rzymkowskim te wyróżnienia, mówił o nadchodzącej wielkiej reformie sytemu resocjalizacji nieletnich.

- Dziękujemy za wyjątkowe poświęcenie nauczycielom i wychowawcom z zakładów poprawczych oraz schronisk dla nieletnich. Aby dać im dodatkowe narzędzia i pomóc w skutecznej resocjalizacji, a właściwie - socjalizacji wychowanków, mamy gotowy projekt zmiany ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ta wielka reforma powinna wejść w życie już w przyszłym roku - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Podkreślił, że nowe przepisy zmienią system, który nie był reformowany od blisko 40 lat. Te rozwiązania będą służyć także osobom nieletnim, bo dzięki reformie osoby, które pierwszy raz weszły w konflikt z prawem, nie będą przebywać razem z mocno zdemoralizowanymi młodymi ludźmi, sprawcami najcięższych przestępstw.

- W przypadku drobnych wykroczeń popełnionych przez nieletnich w większym stopniu wykorzystamy takie środki wychowawcze, jak choćby prace społeczne - grabienie liści czy sprzątanie szkoły zlecone przez dyrektora, nie tylko środki karne - podkreślił wiceminister.

Jednak nie oznacza to pobłażliwości wobec zdemoralizowanych sprawców ciężkich przestępstw. Dzięki nowym przepisom np. badania na obecność alkoholu czy środków psychotropowych we krwi w zakładach poprawczych będą mieć podstawę ustawową.

- Dziękuję za konsultacje i wszystkie opinie na temat nowych przepisów. Jak sami podkreślacie, w tych szczególnych miejscach, w jakich pracujecie, wielkim sukcesem jest to, gdy młodociani wychowankowie zmieniają swe życie, pracują, zakładają rodziny i nie trafiają do systemu penitencjarnego - powiedział Michał Woś, gratulując wyróżnionym.

- W dniu, gdy obchodzimy rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego ministerstwa oświaty w Europie, dziękujemy za to, że nie tylko przekazujecie swym podopiecznym wiedzę i uczycie ich zawodu, ale także wspomagacie proces wychowawczy lub nawet zastępujecie rodzinę tym, którzy na wsparcie własnych krewnych nie mogą liczyć - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski podczas uroczystości.

Za wzorowe wykonywanie zawodowych obowiązków postanowieniem Prezydenta RP, na podstawie art. 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę na wniosek Ministra Sprawiedliwości zostało wyróżnionych sześć osób:

- Halina Witczak

- Waldemar Januszewski

- Stanisław Owsiany

- Marek Szklorz

- Barbara Szwed

- Jadwiga Pyza

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę na wniosek Ministra Sprawiedliwości odznaczony został Dariusz Kołnierzak.

Natomiast decyzją Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania na wniosek Ministra Sprawiedliwości Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymało pięć osób:

- Szymon Bolik

- Małgorzata Merta

- Wojciech Mroczkowski

- Marek Skowroński

- Marzena Tecław

Nagrodę Ministra Sprawiedliwości otrzymały 22 osoby:

- Igor Chojnacki

- Ireneusz Drewnik

- Mariusz Drwal

- Remigiusz Flak

- Przemysław Frąckowiak

- Piotr Kaczmarek

- Małgorzata Kłopotowska

- Lidia Kozłowska-Rusin

- Filip Kucharzewski

- Barbara Kujawska

- Paweł Kurt

- Maciej Leciejewski

- Jolanta Mróz

- Janusz Ogonowski

- Maciej Paź

- Dawid Pniewski

- Artur Półrolniczak

- Aneta Ptak

- Paweł Smagór

- Łukasz Staszewski

- Jolanta Szymczak

- Andrzej Tomczyk

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MS: Odznaczenia i nagrody dla nauczycieli zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (komunikat)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!