MS: reforma postępowań w sprawach nieletnich - w przyszłym roku

Mamy gotowy projekt zmiany ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ta wielka reforma powinna wejść w życie już w przyszłym roku – poinformował wiceszef MS Michał Woś. W czwartek z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrodzono nauczycieli zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Jak poinformował resort sprawiedliwości, medale i nagrody otrzymali nauczyciele, wychowawcy, psychologowie - pracownicy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Wręczyli je wiceminister Woś oraz wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Łącznie nagrodzono ponad 30 osób, z czego sześć na wniosek ministra sprawiedliwości odznaczono Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

"Dziękujemy za wyjątkowe poświęcenie nauczycielom i wychowawcom z zakładów poprawczych oraz schronisk dla nieletnich. Aby dać im dodatkowe narzędzia i pomóc w skutecznej resocjalizacji, a właściwie - socjalizacji wychowanków, mamy gotowy projekt zmiany ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ta wielka reforma powinna wejść w życie już w przyszłym roku" - powiedział Woś cytowany w komunikacie MS.

Dodał, że nowe przepisy zmienią system, który nie był reformowany od blisko 40 lat. Jak wskazuje MS, nowe rozwiązania będą służyć także osobom nieletnim, bo dzięki reformie osoby, które pierwszy raz weszły w konflikt z prawem, nie będą przebywać razem z mocno zdemoralizowanymi młodymi ludźmi, sprawcami najcięższych przestępstw.

"W przypadku drobnych wykroczeń popełnionych przez nieletnich w większym stopniu wykorzystamy takie środki wychowawcze, jak choćby prace społeczne - grabienie liści czy sprzątanie szkoły zlecone przez dyrektora, nie tylko środki karne" - podkreślił Woś.

Resort zastrzega, że nie oznacza to pobłażliwości wobec zdemoralizowanych sprawców ciężkich przestępstw. Ponadto dzięki nowym przepisom np. badania na obecność alkoholu czy środków psychotropowych we krwi w zakładach poprawczych będą mieć podstawę ustawową.

Projekt reformy przepisów dotyczących nieletnich przygotowany przez MS zaprezentowano w czerwcu br. "W polskim systemie resocjalizacji mamy problem z tym, że wszyscy są wrzuceni do jednego worka, tzn. ci, którzy rokują i ci, w przypadku których te nadzieje są niewielkie" - mówił wtedy Woś. Założeniem projektu jest m.in. izolacja najtrudniejszych przypadków, co ma wzmocnić skuteczność resocjalizacji. Proponowane rozwiązania mają też umożliwić dyrektorom szkół kierowanie uczniów za mniej poważne występki do prac porządkowych na terenie szkoły i wokół niej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MS: reforma postępowań w sprawach nieletnich - w przyszłym roku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!