MS ws. wyroku TSUE: kolejny przykład politycznych działań wbrew zapisom traktatów UE

Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to kolejny przykład politycznych działań podejmowanych wbrew zapisom traktatów Unii Europejskiej. Teraz nagle sprawa ta służy paraliżowaniu polskiego sądownictwa - zakomunikowało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Dzisiejszy wyrok TSUE to kolejny przykład politycznych działań podejmowanych wbrew zapisom traktatów Unii Europejskiej. System przenoszenia sędziów, bez ich zgody, między wydziałami tego samego sądu działał w Polsce przez dziesiątki lat. Nie budził zastrzeżeń ani Komisji Europejskiej, ani TSUE, ani byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Marka Safjana. Teraz nagle sprawa ta służy paraliżowaniu polskiego sądownictwa" - zauważa Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie przesłanym PAP.

MS przypomina, że TSUE nie wziął pod uwagę wprowadzonych zmian, które pozytywnie wpływają na niezawisłość i niezależność sędziów. "Do 2017 r. prezesi sądów mieli całkowitą swobodę w przenoszeniu sędziów między wydziałami. Zmiany zainicjowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości sprawiły, że obecnie sędziego można przenieść bez jego zgody do innego wydziału tylko w przypadkach ściśle określonych w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnym. Takim przypadkiem, dotyczącym sędziego Waldemara Żurka, jest sytuacja, gdy przeniesienie następuje do wydziału, w którym rozpoznaje się sprawy z tego samego zakresu. Sędzia Waldemar Żurek został bowiem przeniesiony jedynie z wydziału cywilnego II instancji do wydziału cywilnego I instancji" - czytamy w komunikacie MS.

Resort podkreśla, że sędziowie sądów powszechnych są powoływani na stanowiska sędziego sądu rejonowego, sądu okręgowego lub sądu apelacyjnego, a nie do konkretnego wydziału. "Za funkcjonowanie sądu, w tym za politykę kadrową, odpowiada jego prezes. Podejmując decyzję o przeniesieniu sędziego do innego wydziału musi uwzględnić specjalizację sędziów w rozpoznawaniu rodzajów spraw, konieczność zapewnienia właściwego rozmieszczenia sędziów w wydziałach sądu i równomiernego rozłożenia ich obowiązków oraz potrzeby zagwarantowania sprawnego postępowania sądowego" - dowodzi MS.

Według argumentacji MS, zastosowana wobec sędziego Żurka zmiana zakresu czynności służbowych "wynikała z potrzeby wzmocnienia kadrowego wydziału sądu okręgowego pierwszej instancji", wobec znanego powszechnie "znacznego obciążenia orzeczniczego sądów i wydziałów rozpoznających sprawy w pierwszej instancji. Decyzja była podyktowana dobrem wymiaru sprawiedliwości i chęcią usprawnienia postępowań".

Według MS twierdzenie o rzekomym zamachu na niezawisłość sędziowską to kolejny przykład na to, że TSUE - "do którego powoływani są nominaci rządów" - nie jest sądem, ale "organem politycznym Unii Europejskiej", który "wykorzystywany jest do agresji na rząd RP i paraliżowania naszego wymiaru sprawiedliwości" - pisze resort.

W konkluzji komunikatu MS dowodzi, że TSUE nie może zastępować krajowych sądów konstytucyjnych, ponieważ nie ma do tego kompetencji. "Wydając dzisiejszy wyrok, (TSUE - PAP) naruszył traktaty i umożliwił sędziom z upolitycznionych stowarzyszeń sędziowskich podważanie ustroju Polski. Prowadzi to do anarchizacji wymiaru sprawiedliwości poprzez podważanie wydanych zgodnie z prawem wyroków sądowych. To działania na szkodę Polaków, ponieważ uderzają w zasadę pewności prawa i trwałości orzeczeń sądowych" - pisze resort.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MS ws. wyroku TSUE: kolejny przykład politycznych działań wbrew zapisom traktatów UE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!