MSZ: Białoruś cynicznie wykorzystuje sprawę migrantów do osiągania swoich celów politycznych

Państwa autorytarne mają skłonności do oskarżania innych o te metody, które stosują same; Białoruś cynicznie wykorzystuje sprawę migrantów do osiągania swoich celów politycznych - powiedział PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do oświadczenia rzecznika białoruskiego MSZ.

We wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz poinformował, że do władz Białorusi została skierowana kolejna nota z propozycją wysłania przez Polskę konwoju humanitarnego dla migrantów na granicy, a ciężarówki są gotowe do wyjazdu.

W środę rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz oświadczył, że "propozycja Polski to politykierstwo i retoryka populistyczna, niezwiązana z realnością i sytuacją". Zdaniem Hłaza "w pospiesznych jednostronnych decyzjach polskich władz, by wysłać coś bez sensu, prośby czy choćby zgody partnera, to przejaw konkretnego lekceważenia białoruskiej państwowości i suwerenności".

Rzecznik białoruskiego MSZ zarzucił polskiej stronie, że na terytorium Polski "uchodźcy są bici do półśmierci, nielegalnie wypychani poza granicę i nie żałuje się nawet niepełnosprawnych dzieci", a także że polskie władze wprowadziły stan wyjątkowy na granicy, "by to ukryć". Jego zdaniem Polska ignoruje decyzje organizacji międzynarodowych.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział PAP, że Polska nie dostała jeszcze formalnej odpowiedzi ze strony białoruskiej na propozycję wysłania konwoju z pomocą dla imigrantów.

Odnosząc się do stanowiska rzecznika białoruskiego MSZ, Jasina powiedział, że "nie jest to pierwsza tego typu reakcja państwa białoruskiego na próbę skierowania konwoju humanitarnego na miejsca tym kryzysem humanitarnym dotknięte w pobliżu polskiej granicy. "Jak widać, Białoruś nie jest specjalnie chętna do dojrzałego i rozsądnego rozwiązania problemu ludzi, którzy cierpią na granicy" - powiedział Jasina.

Odnosząc się do oskarżeń pod adresem Polski ze strony rzecznika białoruskiego MSZ, Jasina powiedział, że "państwa autorytarne mają skłonności do oskarżania innych o te metody, które stosują same".

Dodał, że Białoruś "cynicznie wykorzystuje sprawę (migrantów) do +ugrywania+ swoich celów politycznych, maskując swoje złe działania oskarżeniami wobec państwa polskiego".

Odpierając kolejne zarzuty podkreślił, że Polska nie ignoruje żadnych decyzji organizacji międzynarodowych. "Polska jest wspierana przez organizacje międzynarodowe, granicę odwiedził szef Fronteksu, który wsparł nasze postępowanie, wielokrotnie byliśmy wspierani w tej sprawie przez UE" - podkreślił.

Przedstawiciel białoruskiego MSZ zasugerował też w oświadczeniu, że "hipotetyczna pomoc" ze strony Polski może zostać skierowana np. na Litwę, gdzie według niego migranci przebywają w "nieludzkich warunkach". "Lub bezpośrednio do afgańskich uchodźców, którzy już kolejny miesiąc znajdują się na polskiej granicy i którym stale okazują pomoc białoruscy obywatele i organizacje" - powiedział Hłaz w oświadczeniu opublikowanym w środę.

Podobne zarzuty pod adresem polskich władz przedstawiają regularnie białoruska straż graniczna i tamtejsze władze, a także media państwowe. Polska i pozostali unijni sąsiedzi Białorusi, a także UE są przekonane, że kryzys humanitarny na granicy jest celowo organizowany i podsycany przez białoruskie władze.

Od sierpnia polska Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla cudzoziemców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni. 30 września Sejm zgodził się przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSZ: Białoruś cynicznie wykorzystuje sprawę migrantów do osiągania swoich celów politycznych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!