Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach wraca do pełnej aktywności

  • Autor: PAP
  • Dodano: 07-05-2020 10:50

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach - jeden z największych ośrodków onkologicznych w Polsce - w maju zaczął wracać do pełnej aktywności sprzed ogłoszenia epidemii. Zwiększa się liczba operacji oraz zabiegów z zakresu radioterapii i chemioterapii.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Maja Marklowska-Tomar, kliniki i zakłady tej placówki stopniowo rezygnują z pracy rotacyjnej i zdalnej członków personelu, którzy mogli pracować w takiej formule. Coraz więcej pacjentów korzysta z zabiegów w Zakładzie Radioterapii, gdzie przeprowadzano w ostatnim czasie o 20 proc. mniej procedur, niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Podobny spadek zaobserwowano w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej.

W Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej, gdzie spadek udzielanych świadczeń był największy - odbywało się w niej nawet o 35 proc. mniej operacji niż wcześniej - już pod koniec kwietnia liczba pacjentów zgłaszających się na zabiegi zwiększyła się o 10 proc. Od 4 maja od każdego pacjenta, który zgłasza się na rozległą operację z powodu nowotworu okolic głowy i szyi lub jamy brzusznej, pobierany jest wymaz do badania na obecność koronawirusa.

Jako pierwsza obowiązek pobierania wymazów wprowadziła Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohometalogii, przy czym w jej wypadku badania są przeprowadzane u wszystkich pacjentów przyjmowanych na oddział. "Rygorystyczne przestrzeganie procedur sanitarnych umożliwiło lekarzom m.in. podanie w tym trudnym czasie dwóch innowacyjnych terapii CART-T cells chorym na chłoniaka nieziarniczego" - podkreśliła Maja Marklowska-Tomar.

III Klinika Radioterapii i Chemioterapii, po dwutygodniowej przerwie spowodowanej wykryciem wirusa SARS-CoV-2 u jednej z pielęgniarek, wznowiła przyjęcia pacjentów, którzy są poddawani zabiegom radio- i chemioterapii zgodnie z ustalonym planem.

Wyjątkiem są wizyty w przychodni, które w części odbywają się w formie teleporad. "Chodzi o to, żeby w poczekalni przychodni nie było niebezpiecznie dużej liczby pacjentów" - wskazała rzeczniczka.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach wraca do pełnej aktywności

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!