PARTNERZY PORTALU

Niemcy i Francja podpisały nowy traktat o współpracy

Niemcy i Francja podpisały nowy traktat o współpracy
Francuski przywódca i kanclerz Niemiec Angela Merkel podpisali nowy traktat o współpracy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali we wtorek w Akwizgranie nowy traktat o współpracy między obu państwami. Zapowiada on m.in. intensyfikację współdziałania w polityce zagranicznej, obrony czy bezpieczeństwa.

"Traktat akwizgrański odnawia fundament współpracy między naszymi krajami" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu w przemówieniu przed podpisaniem nowego traktatu. Kanclerz RFN podkreśliła, że oba kraje razem chcą stawiać czoła aktualnym wyzwaniom. Przypomniała też, że przyjaźń miedzy Francją i Niemcami wcale nie jest czymś oczywistym, jeśli przypomni się długą epokę rywalizacji i wojen.

"Obecnie niemiecko-francuska przyjaźń jest głęboko zakorzeniona w obu społeczeństwach. Tym samym historia przybrała obrót, który nie mógłby być dla nas szczęśliwszy" - dodała. Merkel, uzasadniając podpisanie nowego traktatu, oceniła, że Europa jest dziś zupełnie inna, niż 56 lat temu, a nowe wyzwania wymagają nowego porozumienia.

Prezydent Macron mówił z kolei o poczuciu odpowiedzialności swojego kraju i Niemiec za Europę. "Oba kraje muszą wskazywać drogę" - powiedział francuski prezydent przed podpisaniem dokumentu. Cztery miesiące przed wyborami do parlamentu europejskiego Macron ostrzegł przed zagrożeniami, z którymi musi się zmierzyć UE. Wymienił wśród nich m.in. brexit i narastający nacjonalizm. Podkreślił, że miłość do ojczyzny i integracja europejska nie są sprzeczne. "Kochamy nasze ojczyzny, ale kochamy też Europę" - zadeklarował.

Zgodnie z traktatem akwizgrańskim oba państwa pogłębią współpracę w dziedzinie polityki zagranicznej, obrony, bezpieczeństwa zewnętrznego oraz wewnętrznego i rozwoju, a zarazem będą działać na rzecz wzmocnienia zdolności Europy do samodzielnego działania.

Nowy traktat został podpisany dokładnie w 56. rocznicę zawarcia przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera traktatu elizejskiego, a pomysł jego uwspółcześnienia padł podczas zeszłorocznych obchodów 55. rocznicy podpisania tamtego dokumentu. Symboliczne jest także miejsce podpisania traktatu - Akwizgran znajduje się przy samej granicy z Francją, w przeszłości był siedzibą króla Franków, Karola Wielkiego, a później przez pewien czas wchodził w skład Francji.

Traktat elizejski kończył wielowiekową rywalizację - a czasami wrogość - między Francją a Niemcami i stał się zalążkiem ich działań jako motoru integracji europejskiej.

Podczas podpisywania dokumentu nieopodal ratusza w Akwizgranie, gdzie odbywała się ceremonia, protestowało około 120 osób ubranych w żółte kamizelki. Manifestanci wznosili okrzyki, domagając się bardziej przystępnych czynszów i większej sprawiedliwości społecznej. Według danych policji byli to w większości obywatele Niemiec.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Niemcy i Francja podpisały nowy traktat o współpracy

  • puszatek 2019-01-22 19:10:30
    Macron to niech sobie prowadzi, ale małżonkę na spacery
  • Zofia Gerlach lat 84 2019-01-22 15:19:30
    Do Polski patriota: Francja kolaborowała z Niemcami w czasie II Wojny Światowej. Jaki z ciebie patriota ze chcesz się połączyć z kolaborantem i okupantem? WSTYD!!!!
  • Polski patriota 2019-01-22 14:24:57
    mogłoby to być porozumienie trzech silnych państw czyli jeszcze Polska, ale to wina PiS, że jesteśmy traktowani jak trędowac , jak ktos niegodny zaufania, tak własnie wstaliśmy z kolan, bo lezymy na łopatkach.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.118.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!