REKLAMA

Normalność, skuteczność i nowoczesność to cele PiS

  • Autor: PAP/JP
  • 11 maja 2019 11:21
Normalność, skuteczność i nowoczesność to cele PiS Kaczyński mówił podczas konwencji m.in. o obronie prawa do wychowania własnych dzieci (Fot. mat. prasowe)

Przed nami wybory bardzo wielkiej stawki, będziemy decydować o losie Polski i Polaków – mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Bydgoszczy. Zapowiedział obronę m.in. polskich wartości, złotego, istnienia normalnej rodziny i prawa do bezpieczeństwa.

  • Premier Mateusz Morawiecki jako trzy główne cele PiS i rządu wskazał normalność, skuteczność i nowoczesność.
  • Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na konieczność obrony polskiego złotego.
  • Kaczyński wskazał, że konieczne jest bronienie tego, żeby w Polsce istniała normalna rodzina, prawa do wychowania swoich dzieci i bronienie dzieci przed seksualizacją.

Lider PiS podkreślał, że 26 maja miliony Polaków będą decydować, czy pójść na eurowybory, ale też na kogo głosować. "Często powstają wątpliwości, czy te wybory są ważne i czy warto się na nie wybierać. Otóż chciałem powiedzieć, że warto. To są wybory bardzo wielkiej stawki. To początek cyklu wyborczego - europejskie, parlamentarne, prezydenckie" - mówił Kaczyński.

Podkreślał, że w ciągu roku będziemy decydować o losie Polski i Polaków. "Będziemy decydować o tym, w którą stronę pójdziemy i będziemy także decydować o tym, czy obronimy się przed pewnymi zagrożeniami, bardzo poważnymi zagrożeniami" - mówił.

Kaczyński zwrócił uwagę na konieczność obrony polskiego złotego. "Złotówka umożliwia nam wzrost, ona w razie kryzysów (...) nas chroni. Ona umożliwia to, że od już prawie 30 lat idziemy, czasem wolno, a czasem szybciej, albo jak dzisiaj na drugim miejscu w Europie do przodu. Ta złotówka jest dziś zagrożona. Nasi konkurenci wyraźnie powiedzieli ustami Grzegorza Schetyny, że będą dążyli do wprowadzenia w Polsce euro" - dodał szef PiS".

Wskazywał na skutki wprowadzenia wspólnej waluty dla "krajów słabszych gospodarczo". Jako przykład podał Grecję. Dodał, że w gruncie rzeczy na euro zyskują dwa kraje - Niemcy i Holandia.

Kaczyński wskazał, że konieczne jest bronienie tego, żeby w Polsce istniała normalna rodzina, prawa do wychowania swoich dzieci i bronienie dzieci przed seksualizacją - "żeby nie były seksualizowane niemal od kołyski, ale właściwie można powiedzieć - od kołyski, żeby nie wprowadzano tych programów wychowawczych, które będą degenerować".

Według prezesa PiS w Polsce powinna istnieć normalna rodzina, którą tworzy kobieta i mężczyzna jako małżeństwo oraz ich dzieci. "To też jest dzisiaj zagrożone" - ocenił. "Żeby pary homoseksualne nie mogły też eksperymentować dziećmi, tzn. ich adoptować, żeby dzieci nie były przedmiotem eksperymentów, które są w interesie bardzo niewielkiej mniejszości, ale nie są przede wszystkim w interesie dzieci i nie są w interesie przyszłości naszego narodu, a dzieci to przyszłość" - podkreślał Kaczyński.

Prezes PiS mówił, że musimy bronić naszych wartości, wszystkiego, co stanowi o naszej tradycji, o polskości, co jest dziś atakowane. "Spójrzmy na atak na Kościół, przed tym trzeba się obronić, Polska musi pozostać Polską, a Polacy - Polakami - oświadczył.

Kaczyński podkreślał, że konieczne jest "bronienie polityki społecznej PiS, polityki, która przywraca sprawiedliwość". Wymienił takie kwestie, jak: świadczenia 500 plus, wyprawka szkolna, trzynasta emerytura, obniżenie wieku emerytalnego i bezpłatne leki dla osób starszych.

Jak podkreślił, Polska ma prawo do obrony swojego bezpieczeństwa, do tego, by "nie była wbrew swojej woli, wbrew woli swoich obywateli, zdecydowanej większości swoich obywateli, zmuszana do czegoś, czego oni nie chcą - do przymusowej relokacji (uchodźców)". "Nie ma na to zgody, ale tego trzeba bronić" - mówił Kaczyński.

Dodał, że trzeba bronić także naszego prawa do kupowania towarów tej samej jakości jak w innych krajach UE.

"Wreszcie, musimy obronić możliwość ochrony naszych wartości, tego wszystkiego, co stanowi o naszej tradycji, co stanowi o polskości, co stanowi o Polsce, to jest dzisiaj atakowane" - powiedział prezes PiS.

Premier Morawiecki, powiedział, że PiS i rząd chcą, żeby Unia Europejska była jednocześnie oparta na mądrej tradycji i budowie na tej podstawie swojej tożsamości, a jednocześnie dążyła do nowoczesności, normalności.

"Patrząc na rolę Polski w Europie, na te centralną rolę Polski w Europie - my dajemy jednocześnie przykład. Polska zaczęła się rozwijać inaczej kilka lat temu, kiedy postawiliśmy na równość wszystkich obywateli. Kiedy właśnie postawiliśmy na sprawiedliwy, bardziej solidarny system" - mówił Morawiecki.

Wtedy - dodał - "to zmniejszanie nierówności połączyliśmy z wysokim i zdrowym tempem rozwoju gospodarczego". "I to jest jednocześnie nasza rada, nasza refleksja dla Europy. Tacy chcemy być w Europie. Chcemy, żeby taka była Europa, Unia Europejska - jednocześnie oparta o tradycje, o mądrą tradycję i budowę swojej tożsamości w oparciu o nią. A jednocześnie dążąca do nowoczesności, dążąca do normalności" - zaznaczył premier.

Morawiecki mówił, że Polska to z jednej strony tradycja, a z drugiej nowoczesność.

"I Europa swoje największe sukcesy świętowała wtedy, kiedy opierała się na tych dwóch właśnie filarach: na szacunku dla tradycji, przeszłości, czerpania z tej tradycji - w tym z chrześcijańskiej tradycji - ale też poszukiwaniu prawdy, nowych rozwiązań, poszukiwaniu nowoczesności, nadawaniu tempa i kierunku zmianom gospodarczym, technologicznym, technicznym całego świata" - mówił. Jak dodał, "Europa musi wrócić do tych korzeni".

Premier zapowiedział, że unijny budżet, który będzie ostatecznie podpisany mniej więcej wiosną przyszłego roku, będzie najlepszym budżetem dla Polski z ostatnich 15 lat, czyli trzech budżetów, które były już negocjowane.

Szef rządu dodał, że jego formacja ma trzy główne cele - nowoczesność, skuteczność, sprawność działań i normalność.

Morawiecki zaznaczył, że nowoczesność jest wtedy, gdy dotyczy wszystkich. "Prawdziwa nowoczesność, której chcą Polacy, to nowoczesność, z której mogą korzystać szerokie rzesze naszego społeczeństwa, kiedy budujemy gospodarkę opartą rzeczywiście o innowacyjność, ale gospodarkę, która przekłada się jednocześnie na wyższe wygrodzenia, na europejskie wynagrodzenia, na zasobność portfeli Polaków" - podkreślił.

Szef rządu zadeklarował, że walczy o nowoczesność w Europie, działając "na rzecz poszczególnych sektorów gospodarczych". "Nowoczesność przejawia się w tym w Polsce, gdzie osiągamy przewagi konkurencyjne i kompensujemy deficyty rozwoju gospodarczego ostatnich 30 lat" - zauważył premier.

Ocenił, że w sektorze eksportu usług odnieśliśmy "fenomenalny sukces". "To rekordowe 250 mld zł. Blisko 95 mld nadwyżki w sektorze usług. (...) To znaczy, że w ostatnich latach następuje najzdrowszy z możliwych sposób budowy oszczędności w Polsce, oszczędności, które nie są budowane na kredycie" - mówił.

Szef rządu powiedział również, że w tym roku na służbę zdrowia zostanie przeznaczone rekordowe 100 mld zł. "Nie pisane patykiem po wodzie, gdzieś tam obiecywane zamki na piasku" - powiedział, odnosząc się do obietnic PO.

"A my już w konkrecie na służbę zdrowia za chwilkę pokażemy zmianę w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego będzie wynikać 100 mld zł przeznaczone na służbę zdrowia w tym roku" - oświadczył szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że oczywiście nie da się wszystkich "bolączek, niedoskonałości, nieefektywności, problemów, patologii" wyeliminować z systemu służby zdrowia. Ale - jak podkreślił - "przesuwamy się w dobrym kierunku, przesuwamy się w większe inwestycje".

"Jeśli wyborcy nam zaufają, to po jesiennych wyborach, w kolejnym roku, będą kolejne duże inwestycje i zmiany, które będą poprawiały całą architekturę świadczeń zdrowotnych" - zapowiedział.

Morawiecki w swoim wystąpieniu odniósł się do stwierdzenia prezydenta Francji, że Europa to nie "menu à la carte".

"Prezydent Macron wypowiada się, że nie chce +Europy à la carte+, nie chce Europy jak supermarket, mając na myśli, że jeśli są fundusze spójności, które w większym stopniu płyną - ale przecież nie wyłącznie - do Europy centralnej, to +wy tam, w tej Europie centralnej, środkowej, słuchajcie tego, co jest dyktowane w Brukseli+" - zauważył szef rządu.

"Ja odpowiem na to bardzo konkretnie: my też nie chcemy Europy takiej jak supermarket. Nie chcemy tego, żeby korzyści w przeważającej mierze trafiały już do tych bogatszych" - podkreślił Morawiecki.

Według premiera we Francji podawany jest przykład, że pod Paryżem czy Lyonem, "na wielkich parkingach są głównie kierowcy polscy, czescy, rumuńscy, węgierscy". "Tak, to prawda, bo taka była charakterystyka naszego rozwoju, już od II wojny światowej" - wskazał.

"Ale na ulicach Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Inowrocławia, Mogilna jest mnóstwo francuskich supermarketów, holenderskich banków, niemieckich mediów. Chętnie byśmy się zamienili, tylko nie wiem, czy oni by chcieli się zamienić" - powiedział szef rządu.

Jak dodał, PiS walczy o interesy Polski i potrafi budować sojusze. "Można mieć usta pełne frazesów, ale my pokazujemy ten konkret, pokazujemy, że potrafimy postawić się silniejszym, jak to się mówiło na podwórku" - przekonywał premier.

Podkreślił, że na jednolitym rynku europejskim Polska odnajduje się coraz lepiej. "Tam budujemy wartość dodaną dla polskich firm, a więc bronimy wspólnego rynku, nie chcemy protekcjonizmu" - dodał.

Premier na konwencji nawiązał też 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypomniał o Dolinie Śmierci w Fordonie (obecnie dzielnica Bydgoszczy), gdzie okupanci jesienią 1939 r. przeprowadzali egzekucje Polaków.

"I dusze ich krzyczą do nas dzisiaj stamtąd i płaczą, kiedy słyszą o jakichkolwiek możliwościach, o jakichkolwiek dyskusjach, że my, potomkowie zmaltretowanych ofiar tamtych lat, możemy za cokolwiek odpowiadać materialnie czy moralnie" - mówił premier.

"Nie, my nie tylko za nic nie odpowiadamy, my padliśmy wtedy właśnie w tej fordońskiej Dolinie Śmierci i wielu takich dolinach ofiarą strasznego niemieckiego terroru i dlatego my potomkowie, wnuki, prawnuki tamtych strasznych lat, tamtych ofiar, za nic nie odpowiadamy, odpowiadamy tylko za pamięć historyczną, za prawdę historyczną i tę prawdę i tożsamość Polski budowaną na tej prawdzie obiecujemy Polakom i będziemy o nią dbać" - podkreślił Morawiecki.

Pytał także, "czy normalnością jest to, kiedy dopuszcza się obrażanie chrześcijańskich symboli, katolickich symboli, a jednocześnie jest wielkie oburzenie, jeżeli następuje jakakolwiek obraza muzułmańskich symboli religijnych, żydowskich symboli religijnych".

Premier Morawicki, podobnie jak prezes Kaczyński, podkreślał, że nadchodzące wybory są bardzo ważne.

Kaczyński zachęcał do głosowania na listę PiS w okręgu kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza na "jedynkę" europosła Kosmę Złotowskiego. "Wiem, że inni na tej liście są świetni, ale Kosma jest najlepszy" - rekomendował kandydata lider PiS.

Złotowski w swoim wystąpieniu, podkreślił, że PiS jako cel stawia sobie współdecydowanie, współrozstrzyganie przez Polskę o sprawach w Unii Europejskiej. "My chcemy być współprzywódcą UE, nic o nas bez nas. Jeżeli coś decyduje się o nas, to musimy tam mieć swoje słowo do powiedzenia" - mówił Złotowski.

Stwierdził, że jego konkurent, "jedynka" na liście Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski, cztery lata temu powiedział w Berlinie: "+Pani kanclerz, niech pani weźmie przywództwo Europy w swoje ręce+", a kilka dni temu napisał, że przyjedzie Donald Tusk, "wygra wybory prezydenckie i pozamiata". "Właśnie, oni chcieliby, żeby za nich ktoś całą robotę zrobił albo Donald Tusk na białym koniu, albo frau Merkel" - powiedział Złotowski.

Podkreślił, że od wielu już lat ścierają się dwie wizje Europy - federacji państw i 28 różnych państw.

"Jedni mówią, że to mają być stany zjednoczone Europy, federacja, żeby wszystkie różnice niwelować, żeby wszędzie było tak samo, żeby rządziła Komisja Europejska, może pod wpływem jednego czy drugiego rządu. Dla takiej Europy trzeba wychować nowego człowieka, nowego Europejczyka. I to się dzieje, zaczyna się wychowywać ludzi bez tożsamości, bez tożsamości narodowej, bo przecież +polskość to nienormalność+, polskość to ograniczenie. To samo dotyczy każdej innej tożsamości, nawet tożsamości płciowej. Ta wizja Europy jest realizowana również przez naszych przeciwników politycznych, jest przez nich popierana" - mówił kandydat.

Europoseł wskazał, że druga wizja Europy - 28 różnych państw wynika, z tego, że jesteśmy różni, jest 28 różnych opinii publicznych. "My uważamy, że jesteśmy Europejczykami właśnie dlatego, że jesteśmy Polakami. Jesteśmy Europejczykami dlatego, że jesteśmy Hiszpanami, Francuzami. Za nami sto ponad tysiąc lat historii, a naszym zadaniem jest wyciąganie z tej historii wniosków tak, aby te 28 państw i krajów potrafiło ze sobą współpracować" - mówił.

Szef kampanii PiS w eurowyborach europoseł Tomasz Poręba poinformował w sobotę, że rusza akcja "Obroń swoje prawo. 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość". "Dziś konwencja PiS w Bydgoszczy. Na ostatniej prostej kampanii ruszamy z akcją: +Obroń swoje prawa. 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość+" - napisał na Twitterze.

Apelowi o głosownie na PiS towarzyszy wezwanie do obrony praw do: polskiej waluty; do decydowania o wychowaniu dzieci; do programów "Rodzina 500 plus", "300 plus", 13 emerytura i niższego wieku emerytalnego; do bezpieczeństwa; do kupowania towarów tej samej jakości co w innych krajach UE; do szacunku i poszanowania wyznawanych wartości oraz wezwanie do powiedzenia "nie" dla euro, dla seksualizacji dzieci i adopcji dzieci przez pary homoseksualne i powiedzenia "stop" nielegalnej imigracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pełzający polexit !!! 2019-05-11 16:22:09
    ww.wnp.pl/parlamentarny/ Józef Zając Senator IX kadencji-SzUbrawcu, łachudro, przez Was i pierdolniętą Mazurek PiS uczciwi obywatele z Miast dawna klasa robotnicza zostali dzidami, nie liczą się, nic nie mają, w obszarach wiejskich mamy więcej kasy z obrotu gruntami jak z ich uprawy, PiS daliśmy władze absolutną, miejskie suczki mogą teraz marzyć oby zrobić loda za 5 stówek któremuś ze szlachciców korzystających z dofinansowań Unijnych. Nic nie zrobicie, łamiecie prawa człowieka w przedmiotowej aferze modernizacji gruntów rolnych i leśnych w obszarach wiejskich na mieszkalne, oddzielone linią inferencyjną na mapach geodezyjno-kartograficznych do przestępstw posłużyliście się środkami UE. Jakie przepisy obowiązywały gdy przeprowadzaliście modernizacje w 2014roku w Rejowcu,Wierzbicy czy Kamieniu. Rozporządzenie Wykonawcze KE Nr zostały opisane i określone w księdze wizualizacji znaku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.ww.gov.pl.documents/912055/913531/Ks%C4%99ga+wizualizacja+znaku+PROW+2014-2020-zmiana+31+08+2017.pdf/11680680-1fa8-f501-84f0-f8e5805f2b3d Każda wioska to oddzielna zorganizowana grupa przestępcza, nie ogarniecie tego, stworzono potężną Mafie w samorządach które są władzą najważniejszą chronioną przez postkomunistyczną konstytucje , nie tylko ograbiliście kraj z majątku Państwowego,w obszarach gruntów wywołaliście wojnę domową Polską.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.