Nowa formacja w miejsce BOR coraz bliżej. Co zdecyduje rząd?

Nowa formacja w miejsce BOR coraz bliżej. Co zdecyduje rząd?
Narodowa Służba Ochrony zastąpi Biuro Ochrony Rządu? (fot.:bor.gov.pl)

Rząd zajmie się w poniedziałek (31 lipca) projektem ustawy powołującym Państwową Służbę Ochrony w miejsce Biura Ochrony Rządu.

 

• Nowa formacja ma liczyć 3 tys. funkcjonariuszy, którzy będą mogli wykonywać działania operacyjno-rozpoznawcze.

• Według MSWiA, które przygotowało projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony, celem proponowanych rozwiązań jest usprawnienie służby, która ochrania najważniejsze osoby w państwie.

 

Państwowa Służba Ochrony ma liczyć 3 tys. funkcjonariuszy. Nie będzie miała szefa - jak Biuro Ochrony Rządu, tylko komendanta, ale jako odrębny organ administracji państwowej będzie on wyższy rangą. Ma być powoływany i odwoływany przez premiera w uzgodnieniu z prezydentem, na wniosek ministra spraw wewnętrznych.

Podstawowym zadaniem PSO ma być ochrona najważniejszych osób w państwie i budynków im służących. Ochroną prezydenta ma zajmować się wydzielona komórka PSO. Przygotowywane przepisy dają prawo czasowej rezygnacji z ochrony przez część ustawowo chronionych osób. W Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu zaznaczono, że PSO nie będzie jak BOR ochraniać polskich placówek zagranicznych - przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Te zadania ma przejąć Żandarmeria Wojskowa.

Projekt zakłada nadanie PSO prawa do wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" prawo do korzystania z pomocy osób niebędących funkcjonariuszami, ujawnianie tożsamości których jest zabronione. Za swoją pomoc takie osoby mogą być wynagradzane - w PSO będzie niejawny fundusz operacyjny.

Za zgodą ministra spraw wewnętrznych PSO będzie mogła korzystać z tajnej współpracy osób, których inne służby nie mogą pozyskiwać do współpracy przez inne służby: posłów, senatorów, członków władz, sędziów, adwokatów, radców prawnych, dziennikarzy, redaktorów naczelnych i osób z władz spółek medialnych.

Projekt przewiduje uprawnienie PSO do prowadzenia kontroli operacyjnej - niejawnego podsłuchu, podsłuchu rozmów telefonicznych, kontroli korespondencji, również elektronicznej, dostępu do elektronicznych nośników danych i kontroli zawartości przesyłek.

Projekt wylicza uprawnienia funkcjonariuszy PSO, m.in. do kontroli osób i bagażu, legitymowania i zatrzymywania podejrzanych, kontroli bezpieczeństwa obiektów i pojazdów. Projektowana ustawa daje też możliwość wsparcia działań PSO przez inne formacje - również wojsko, czy żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

O potrzebach zmian w BOR wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który nadzoruje m.in. BOR, mówił pod koniec 2015 r. "Otrzymujemy bardzo niepokojące informacje o tym, co się w tej formacji, bardzo ważnej, choć niedużej - bo najmniejszej z podlegających MSWiA - dzieje" - mówił wówczas Zieliński.

Nie wykluczył wtedy nowych rozwiązań legislacyjnych zmierzających do rozwiązania BOR i powołania nowej formacji zajmującej się ochroną najważniejszych osób w państwie.

"Na Biurze Ochrony Rządu cieniem położył się 10 kwietnia 2010 roku. Niewątpliwie Biuro nie spełniło swojej roli, jeżeli chodzi o ochronę prezydenta i polskiej delegacji, która tego dnia udała się do Katynia. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Wszystkie dotychczasowe wyjaśnienia i próby zbadania tej sprawy nie przyniosły pełnej odpowiedzi, dlaczego tak się stało" - mówił Zieliński.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nowa formacja w miejsce BOR coraz bliżej. Co zdecyduje rząd?

  • Faktycznie frajerzy! 2017-07-30 20:09:46
    Sieroty Borze i banda idiotów nie Rząd, nie potrafią sformować kolumny samochodów celem ochrony najważniejszych głów Państwa, zmiana nazwy BOR nic nie da , nauczcie się jeździć wtedy porozmawiamy, z praktyki wiem iż na drogach powiatowych czy międzynarodowych najbezpieczniejszą jest jazda 100-120km/h należy przebudować infrastrukturę drogową na zajazdy bezkolizyjne, obecne są jeszcze realizowane w ramach modernizacji według komunistycznych tamtejszych planów zagospodarowania przestrzennego.
  • Faktycznie frajerzy! 2017-07-30 13:08:09
    Sieroty Borze i banda idiotów nie Rząd, nie potrafią sformować kolumny samochodów celem ochrony najważniejszych głów Państwa, zminna znazwy z BOR nic nieda , nauczcie się jezdzić wtedy porozmwiamy, z prktyki wem iż na drogach powiatowych czy miedzynarodowych najbezpieczniejszą jest jadza 100-120km/h należy przebudować infrastrukturę drogową na zajazdy bekolizyjne, obecne są jeszce realizowne w ramach moderniczcji wedłóg komunistycznych tamtejszych palnów zagospodarownia przestrzennego.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!