Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Nowoczesna protestowała przeciw całkowitemu zakazowi aborcji

Nowoczesna protestowała przeciw całkowitemu zakazowi aborcji
Politycy Nowoczesnej w czasie protestu pod Sejmem, piątek 8 kwietnia 2016r. (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

• Przeciw zmianie obecnie obowiązujących przepisów zmierzającej do całkowitego zakazu aborcji protestowały w piątek w Warszawie posłanki Nowoczesnej.
• Apelowały do polityków pozostałych partii, by odrzucili w pierwszym czytaniu projekt zaostrzający prawo aborcyjne.

W proteście uczestniczyło kilkadziesiąt osób, część z nich trzymało kartki z hasłem "Nie ma zgody na milczenie".

Na początku pikiety posłanki Nowoczesnej przypomniały, że przed kilkoma dniami zwróciły się w liście do prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy, by zabrała głos w sprawie planu całkowitego zakazu aborcji, jednak dotąd nie otrzymały odpowiedzi.

- Pojawiły się w mediach informacje od urzędnika prezydenta Andrzeja Dudy, pana Magierowskiego, że pani prezydentowa nie zajmie stanowiska w tej sprawie. Uważamy to za skandaliczne. Dlaczego rzecznik prezydenta odpowiada, nie pozwalając się wypowiedzieć naszej pierwszej damie? - mówiła posłanka Joanna Schmidt.

- Ustawa, która proponuje zabrać nam prawo do własnego decydowania (o aborcji - PAP) próbuje zrobić z nas inkubatory - oceniła posłanka Joanna Augustynowska. Podkreśliła, że obecne przepisy pozwalają ratować życie kobiety, gdy jest ono zagrożone.

- Jesteśmy tutaj, obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej, kobiety. Jesteśmy wolne, więc mamy prawo wyboru. Jesteśmy mądre i tego wyboru potrafimy dokonać. Jesteśmy odpowiedzialne, w związku z czym tego wyboru dokonamy po namyśle. I nie pozwolimy, żeby partia, żeby ideologia nam tę naszą mądrość, wolność i odpowiedzialność zawłaszczyły - mówiła posłanka Monika Rosa.

Posłanka Ewa Lieder przekonywała, że obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcji skazuje kobiety i ich bliskich na stres i lęk, a także ograniczy dostęp do badań prenatalnych.

- Widzimy, jak pobłażliwe jest prawo wobec sprawców gwałtów. Po drugiej stronie mamy dramat zgwałconych kobiet, które będą musiały ponieść wszelkie konsekwencje posiadania dziecka z gwałtu: psychologiczne, zdrowotne i finansowe - mówiła.

- Chciałam przypomnieć władzy, że prawdziwa wiara opiera się na miłości i pokorze; nie narzuca, nie zakazuje i nie nakazuje - mówiła posłanka Kornelia Wróblewska. Zaznaczyła, że ona sama jako osoba wierząca nie zdecydowałaby się na aborcję, a uważa, że każdy ma prawo sam podejmować decyzję w tej sprawie.

Posłanka Katarzyna Lubnauer krytykowała decyzję resortu zdrowia o rezygnacji z kolejnej edycji programu refundującego procedurę in vitro, a także plany, by pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej były dostępne jedynie na receptę. Wskazała także, że w Polsce jest słaby dostęp do edukacji seksualnej.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna protestowała przeciw całkowitemu zakazowi aborcji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!