Nowoczesna: Wybór sędziów głosami polityków prowadzi do upolitycznienia sądówPAP/AT - 25 września 2017 13:53


Wybór KRS głosami polityków, a nie sędziów jest prostą drogą do upolitycznienia sądów. Zamysł twórców konstytucji był inny - powiedziała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

• Prezydent poinformował, że w jego projekcie dot. Krajowej Rady Sądownictwa jest mechanizm zakładający, że jeśli w terminie Sejm nie wybierze osób do KRS, wyboru będzie dokonywał prezydent.

• Nowoczesna jest przeciw zmianom w konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości - oświadczył w  lider ugrupowania Ryszard Petru odnosząc się do propozycji zmiany ustawy zasadniczej przedstawionej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

• Nowoczesna uważa, że zmiana prowadzi do upolitycznienia sądów.

Prezydent poinformował w poniedziałek (25 września), że w jego projekcie dot. Krajowej Rady Sądownictwa jest mechanizm zakładający, że jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością trzech piątych głosów osób do KRS, wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.

Jak poinformował Duda, ponieważ PiS i Nowoczesna podniosły, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją, on przygotował projekt zmian w ustawie zasadniczej i zaprasza na godz. 16.00 przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie w tej sprawie.

".N jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Reformy sądownictwa można przeprowadzić w ramach obecnej Konstytucji" - skomentował prezydencką propozycję na Twitterze Petru.

{media;39271;Nowoczesna jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości - poinformował lider Nowoczesnej (Ryszard Petru, fot. Nowoczesna/twitter);http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/92/71/039271.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/92/71/039271.jpg}

Założenia przedstawionego w poniedziałek przez Dudę projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa skrytykowała na Twitterze również szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Czytaj też: Oświadczenie prezydenta: Nowe izby w Sądzie Najwyższym

"Wybór KRS głosami polityków, a nie sędziów jest prostą drogą do upolitycznienia sądów. Zamysł twórców konstytucji był inny" - napisała.

Duda mówił w poniedziałek, że w przestrzeni medialnej i podczas konsultacji z partiami obawy w sprawie założeń prezydenckich projektów przedstawiły m.in. PiS i Nowoczesna; dotyczyły one postulatu, by członkowie KRS byli wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów.

Prezydent zaznaczył, że podtrzymuje postulat, by członkowie KRS wybierani spośród sędziów, byli wybierani przez Sejm właśnie większością 3/5 głosów, tak by "nie był wybór jednej partii" i że taki przepis jest zawarty w projekcie nowelizacji.

Duda poinformował, że jego projekt zakłada też, "by kandydatów do Krajowej Rady Sadownictwa - sędziów - mogło zgłosić 2 tys. obywateli i mogły zgłaszać ich także środowiska sędziowskie".