Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie

Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie
Fot. mat. pras.

Mszą świętą w szczecińskim kościele pw. św. Stanisława Kostki rozpoczeły się w niedzielę uroczystości w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W południe obchody będą miały miejsce przed bramą Stoczni Szczecińskiej.

W mszy św. uczestniczą m.in. byli stoczniowcy, opozycjoniści, związkowcy, a także parlamentarzyści, wojewoda zachodniopomorski, przedstawiciele władz rządowych, lokalnych i służb mundurowych.

W południe uroczystości przeniosą się przed bramę Stoczni Szczecińskiej, a o godz. 18 odsłonięty zostanie okolicznościowy mural. O godz. 21 rozpocznie się pokaz iluminacji budynku szczecińskiej filharmonii. Wcześniej, o godz. 20 na pl. Solidarności przy filharmonii, odbędzie się koncert "Sierpniowe przełomy" z polską muzyką filmową.

- Czterdzieści lat temu nadszedł czas przełomu. Narodziła się "Solidarność", Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. Wolnościowy zryw Sierpnia 1980 r. był wielką historyczną chwilą. Był iskrą, która roznieciła płomień wolności" - napisał w liście skierowanym do uczestników szczecińskich obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych premier Mateusz Morawiecki. List odczytał w niedzielę zebranym na mszy w kościele pw. św. Stanisława Kostki podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski.Premier zauważył w liście, że sierpniowe wydarzenia dały początek przemianom "prowadzącym Polskę do upadku komunizmu, a Europę - do rozkładu sowieckiego imperium".

- Robotnicy ze Szczecina, z Gdańska, z Jastrzębia i z całego kraju w sierpniu 1980 r. powiedzieli światu, że kwintesencją polskości jest solidarność, wolność oraz walka o prawo do samostanowienia" - napisał Morawiecki.

Wskazał, że 30 sierpnia 1980 r. to jedno z "wydarzeń tożsamościowych" w historii Szczecina. "W największym obok Gdańska ośrodku społecznego oporu protestowało wówczas ponad 350 zakładów pracy, a brama Stoczni Szczecińskiej stała się jednym z symboli polskiej drogi do wolności" - dodał premier.

Przypomniał, że protestujący domagali się "nie tylko chleba, nie tylko wolności", ale "całkowicie nowej, wolnej Polski".

"Pamiętamy, że ludzie Sierpnia byli żołnierzami sztafety wolności, za którą dzisiejsza wolna Polska jest im winna dozgonną wdzięczność" - podkreślił w liście Morawiecki. Dodał, że "wielką ideę solidarności musimy z dumą przekazać kolejnym pokoleniom".

Porozumienie Szczecińskie, pierwsze spośród porozumień społecznych zawartych w wyniku strajków lipca i sierpnia 1980 r. zakładało, że komitety strajkowe przekształcą się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Protokół mówił również o ochronie podstawowych praw ludzi pracy i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych (o ile w sposób przestępczy nie będą godzili w interesy PRL), a także o dostępie Kościoła do mediów. Porozumienie zobowiązywało rząd do wydania w postaci broszur "Paktów Praw Człowieka" i "Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.213.63.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!