Obchody jubileuszu 550 lat polskiego parlamentaryzmu bez opozycji?



GP - 26 czerwca 2018 13:39


Tomasz Siemoniak z PO nie wyklucza tego. Bardzo krytycznie ocenia przy tym pracę Marka Kuchcińskiego jako marszałka Sejmu.

Mija 550 lat istnienia w Polsce instytucji demokratycznych. Uważa się, że początkiem naszego parlamentaryzmu było zwołanie w Piotrkowie w roku 1468 pierwszego sejmu walnego Królestwa Polskiego. Zebrali się na nim posłowie szlachty wybrani na sejmikach ziemskich. I choć tradycja Sejmu sięga lat wcześniejszych, bo aż XIV wieku, to dopiero w Piotrkowie odbył się pierwszy ogólnopolski zjazd szlachty.

Odbędą się centralne uroczystości związane z tym jubileuszem. Zorganizuje je Kancelaria Sejmu. Czy one także staną się przedmiotem sporu politycznego?

We wtorek w radiu Zet Tomasz Siemoniak stwierdził, że marszałek Kuchciński, który patronuje obchodom, jest "twarzą niszczenia parlamentaryzmu". W ciągu dwóch lat jego pracy na czele Sejmu zasłynął odbieraniem głosu i karaniem posłów.

- Jest ponura przewrotność w tym, że to on ma teraz stać na czele obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu - kontynuował wiceprzewodniczący PO.

Siemoniak poprosił jednak słuchaczy, by uszanowali jubileusz, nawet jeśli "diabeł ubrany w ornat ogonem na mszę dzwoni".

Siemoniak nie wykluczył, że klub PO, a nawet cała opozycja zbojkotuje obchody. Decyzji jeszcze nie podjęto.

{media;45549;(fot. Sejm RP/twitter.com) ;https://pliki.parlamentarny.pl/i/04/55/49/045549.jpg;https://pliki.parlamentarny.pl/i/04/55/49/045549.jpg}

Obchody jubileuszu 550-lecia polskiego parlamentaryzmu zaczęły się w kwietniu. W Warszawie, na Zamku Królewskim, odbyła się wtedy międzynarodowa konferencja naukowa „Sejm I Rzeczypospolitej - parlament wielu narodów, a europejskie reprezentacje stanowe”. Mówiono o genezie ustroju parlamentarnego naszego kraju. 

Główne obchody, o których mówił Tomasz Siemoniak maja się odbyć w Warszawie. 13 lipca w południe, na Zamku Królewskim, prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. Wybrano ten dzień, bo właśnie 13 lipca 1468 r odbył się sejmik generalny w Kole, który poprzedził zwołanie sejmu walnego w Piotrkowie.