Ochotnicze Hufce Pracy obejmą opieką ok. 45 tys. młodych osób

Około 45 tys. młodych osób obejmą różnymi formami opieki i wsparcia Ochotnicze Hufce Pracy w nowym roku szkolnym. W czwartek w sanktuarium w Licheniu odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2021/2022 z udziałem przedstawicieli jednostek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju.

Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra rodziny i polityki społecznej. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy OHP umożliwiają młodzieży w wieku 15-25 lat uzyskanie zatrudnia i przygotowania zawodowego, a także uzupełnienie wykształcenia.

Kierownik zespołu zatrudnienia Biura Edukacji i Zatrudnienia Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy Katarzyna Bakalarska poinformowała PAP, że w strukturach jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP opieką objętych jest ponad 27 tys. młodych ludzi. Uzupełniają oni wykształcenie na poziomie szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia. Uczestnicy OHP zdobywają kwalifikacje zawodowe na warunkach młodocianego pracownika.

Ponad 2,5 tys. uczestników jest objętych całodobową bezpłatną opieką w mających miejsca do zakwaterowania jednostkach OHP. Corocznie prawie 8 tys. uczestników OHP kończy naukę zawodu i zdobywa świadectwo kwalifikacji zawodowych. W ramach działań opiekuńczo-wychowawczych organizowane są formy wypoczynku dla młodzieży. W tym roku objętych nimi zostanie około tysiąca uczestników OHP.

Katarzyna Bakalarska podała, że według planu na rok szkolny 2021/2022 w sumie, łącznie z usługami z zakresu rynku pracy oraz kształcenia i wychowania, opieką objętych zostanie około 45 tys. młodych osób.

P.o. komendant główny OHP Piotr Modzelewski, zwracając się podczas czwartkowej uroczystości do młodzieży, wyraził nadzieję, że "dzięki uczestnictwu w OHP, podobnie jak dziesiątki roczników waszych starszych koleżanek i kolegów, ukształtujecie swój charakter i postawy oraz uzyskacie wykształcenie i przygotowanie zawodowe".

"Staramy się, aby wasze życie było dalekie od problemów i niepowodzeń, żebyście odnosili sukcesy i pamiętali, że nawet najdrobniejsze osiągnięcia przynoszą radość nam wszystkim" - podkreślił.

Dodał, że czwartkowa uroczystość jest także okazją do refleksji dla nauczycieli, wychowawców i opiekunów nad tym, "do czego będziemy zmierzać, jak będzie przebiegała nasza praca, czy zdołamy stawić czoła prywatnym i zawodowym wyzwaniom".

"Chciałbym, aby nasze działania przekładały się na skuteczną pomoc i wsparcie dla młodzieży. To od was w dużej mierze zależy droga rozwoju naszych podopiecznych. Chciałbym przy tej okazji podkreślić i docenić wartość waszej trudnej pracy i podziękować za zaangażowanie w rozwój młodzieży i rozwój naszej instytucji" - zaznaczył.

Na inaugurację nowego roku szkolnego do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski zaproszona została m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister, zwracając się do młodzieży, przypomniała słowa patrona OHP św. Jana Pawła II, który powtarzał: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

"Św. Jan Paweł II zostawił nam wszystkim testament, bardzo trudny testament do wykonania - napisany miłością do ojczyzny, napisany miłością do drugiego człowieka. Naszym życiem, naszym postępowaniem - od urodzenia aż do śmierci - piszemy historię swojego życia. I na końcu, kiedy przyjdzie nam podsumować nasze życie, wtedy warto, abyśmy przede wszystkim - w tym momencie, w którym jesteśmy, każdy z nas z osobna, postępował dobrze, był dobrym człowiekiem" - mówiła.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ochotnicze Hufce Pracy obejmą opieką ok. 45 tys. młodych osób

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!