Opozycja podpisze Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych

Opozycja podpisze Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych
Pakt na rzecz Mediów Publicznych podpisały już 72 organizacje. (fot.: Santi Villamarín/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Partie opozycyjne podpiszą inicjatywę Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych.
• Krok podmiotów politycznych zarówno z Sejmu, jak i spoza parlamentu zapowiedziała Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia "Inicjatywa Polska".
• Pakt już podpisały 72 organizacje pozarządowe, organizacje animujące kulturę, stowarzyszenia i fundacje.

W środę (21 czerwca) działacze różnych środowisk politycznych i społecznych podpiszą Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych. O spotkaniu, w czasie którego dojdzie do poparcia przez partie opozycyjne Paktu mówiła była posłanka, obecnie liderka stowarzyszenia "Inicjatywa Polska" Barbara Nowacka.

- Jutro podpiszemy Pakt dla Mediów. Oprócz Platformy Obywatelskiej i  partii Nowoczesna, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Inicjatywy Polskiej będą również formacja Pawła Kukiza i partia Razem - mówiła na antenie radia RDC. - Jednym słowem cała opozycja - dodała.

Czytaj: Polacy wybrali kogo w UE widza jako sojuszników naszego kraju

Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych to szeroka inicjatywa, którą wypracowały podmioty społeczne (Obywatele Kultury, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i ruch społeczny Obywatele Nauki).

- Media publiczne wymagają naprawy. Naprawy przeprowadzanej z namysłem, w dialogu z odbiorcami, twórcami i menedżerami, naprawy mającej na względzie słuszny interes obywateli - piszą we wstępie do dokumentu jego autorzy.

I dalej: - Bez aktywnej współpracy środowisk obywatelskich, edukacyjnych, nauki i kultury – które niniejszym zapraszamy do debaty – nie uda się wypracować nowej konstytucji silnych i wiarygodnych mediów publicznych. Pakt jest otwartą ofertą dla wszystkich partii politycznych, od których oczekujemy jasnego określenia stanowiska wobec przedstawianych w nim celów i wartości. Apelujemy też do wszystkich polityków i wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie o szczególną ostrożność i rozwagę w przygotowywaniu nowych rozwiązań systemowych i uwzględnianie w nich głosu opinii publicznej.

Czytaj: Polska bramą na Europę dla chińskiego kapitału?

Wśród sygnatariuszy paktu są: Fundacja e-Państwo, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Otwarty Kod Kultury, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polska Rada Muzyczna, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Towarzystwo Dziennikarskie, Unia Polskich Teatrów. Do 20 czerwca pakt podpisały już 72 organizacje.

Autorzy Paktu uzasadniają swoje zaniepokojenie obecną sytuacją mediów projektami złożonymi  w Sejmie. Parlament proceduje ustawy poselskie większości zmieniające TVP, Polskie Radio i PAP w media narodowe.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opozycja podpisze Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!