REKLAMA

Patryk Jaki: Gdyby PO zrobiła porządek z radykalnymi nacjonalistami, dziś nie musiałbym się tym zajmować

 • Autor: PAP/AT
 • 24 stycznia 2018 13:22
Patryk Jaki: Gdyby PO zrobiła porządek z radykalnymi nacjonalistami, dziś nie musiałbym się tym zajmować Wiceszef MS Patryk Jaki odniósł się do sprawy stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" (Patryk Jaki, fot.premier.gov.pl)

Różne ekipy popełniały błędy, ale dopiero my porządnie wzięliśmy się za tę sprawę - powiedział wiceszef MS Patryk Jaki odnosząc się do sprawy stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

 • Gdyby PO zrobiła porządek z Piotrem Rybakiem i z radykalnymi nacjonalistami, dzisiaj ja nie musiałbym się tym zajmować - powiedział Jaki.
 • Dopiero my porządnie wzięliśmy się za tę sprawę - powiedział Jaki.
 • Na pytanie, jak to się stało, że Piotr Rybak, członek stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, był stałym gościem Solidarnej Polski na konwencjach ugrupowania, wiceminister odparł: "Rybak, w tym czasie był człowiekiem, który był jednym z liderów tzw. Ruchu Oburzonych.

 

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę (20 stycznia) wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Czytaj też: Prezydent: Nie można dopuścić, by w kraju istniały antypolskie organizacje

W środę (24 stycznia)  "Rzeczpospolita" napisała, że człowiek, o którym TVN zrobił reportaż miał wcześniej prowadzona sprawę w prokuratorze w Gliwicach, ale ona została umorzona, po interwencjach ministerialnych. Jaki odnosząc się do informacji gazety, w #OnetOpinie zaapelował, by w tej kwestii "być precyzyjnym". "Nie ma dowodu na to, że była interwencja ministerialna; nie było (jej)" - zapewnił. "Za naszych rządów ci ludzie trafili do aresztu, a nie za rządów poprzedników" - przypomniał Jaki.

Na pytanie, jak to się stało, że Piotr Rybak, członek stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, był stałym gościem Solidarnej Polski na konwencjach ugrupowania, wiceminister odparł: "Rybak, w tym czasie był człowiekiem, który był jednym z liderów tzw. Ruchu Oburzonych, ludzi, którzy przedstawiali się, że są poszkodowani przez wymiar sprawiedliwości". "Nikt z nas nie mógł wiedzieć, że trzy lata później na rynku spali kukłę Żyda" - dodał.

Dziennikarz zauważył, że Rybak spalił kukłę w listopadzie 2015 r., a w październiku 2015 r. w kampanii wyborczej Jaki uczestniczył razem z Rybakiem w Strzelcach Opolskich w manifestacji anty-imigranckiej.

Na pytanie, czy Rybak w ciągu miesiąca stał się antysemitą, Jaki odparł: "Jeśli jesteśmy konsekwentni, to w takim razie, skoro Patryk Jaki wtedy nie był taki światły i nie był w stanie tego zdiagnozować, to ja zadaję pytanie - kto rządził wtedy w Polsce i co Platforma z tym zrobiła?" - tłumaczył Jaki.

Na uwagę dziennikarza, że Rybak wykrzykiwał na wiecu hasła: "Żydokomuna rządzi Polską" oraz "Stop czarnej szarańczy" i "Polska tylko dla Polaków", więc mógł się zorientować, jakie ma on poglądy, wiceminister powiedział: "To prawda, ale to są inne okoliczności". "To był wiec, który miał na celu sprzeciw wobec polityki wtedy Platformy Obywatelskiej, (...) która mówiła, że przyjmie każdą ilość imigrantów" - tłumaczył wiceminister.

"Nagle na ten wiec swoim autobusem przyjeżdża Rybak przez nikogo nie proszony" - mówił wiceszef MS. "On przyjeżdża z własnym nagłośnieniem, (...) wchodzi tam i jak zwykle się ustawia w środku; przecież nikt się nie będzie z nim szarpał" - dodał Jaki. "I wtedy rzeczywiście, jak (Rybak) tak mówi, to ja się odsuwam do tyłu i to jest ostatni mój kontakt z tym człowiekiem" - powiedział o swoich relacjach z Rybakiem Jaki. Dodał, że właśnie "wtedy zauważył", że z tym człowiekiem jest coś nie w porządku.

"Popełniały błędy różne organy ścigania, różne ekipy, ale prawda jest taka, że porządnie za tę sprawę dopiero wzięliśmy się my; bo gdyby Platforma zrobiła porządek z Rybakiem i z radykalnymi nacjonalistami, to dzisiaj ja nie musiałbym się tym zajmować. A dlatego ja się tym zajmuję i zrobię z tym porządek" - powiedział.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. Zatrzymano już pięć osób, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez "zorganizowanie i przeprowadzeniu 128 rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej".

Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • NiePOwcom 2018-01-27 11:01:06
  Do Komuna wróciła: To tobie misiaczku się coś pokręciło. Jakoś nie zauważyłeś, że to twoi idole z PO (weźmy takiego Jacka Protasiewicza) jak na razie wykrzykują "Heil Hitler". I o ile PiS może wspiera niektóre mniej ektremalne ruchy narodowe (a pragnę zauważyć, że te autentycznie neonazistowskie nienawidzą PiS podobnie jak wy nazywając ich "żydowskim okupantem" 0 możecie więc sobie podać rękę), to nie cierpi na ciężki przypadek germanofilii jak twoi idole. Uwierz mi, zawodowo obserwuję partie polityczne i ruchy zarówno ultraprawicowe i ultralewicowe - i zapewniam cię że w PO masz może nie neonazistów, ale klasyczne wydanie volksdeutchy. Problem polega na tym, że naczytałeś się gazety wyborczej, onetu, czy innego newsweeka - i naoglądałeś się TVNu... Jak domyślam się jesteś jednym z "intelektualistów z wielkiego miasta". Dam ci dobrą sugestię... Wejdź na kilka portali ekstremalnych narodowców i poczytaj co oni piszą o PiS. Dowiesz się że możecie razem iść i obalić "kaczora dyktatora", a następnie zbudować nową lepszą POlskę - pod wodzą Angeli. Zmienisz nazwisko na Schmnidt i będziesz bardziej europejczykiem, bo wszak niemcy najechali Polskę żeby ratować żydów przed polskimi antysemitami i budować integrację europejską.
 • Eugeniusz 2018-01-27 10:21:55
  Szanowny Panie V-ce Ministrze! Rozumiem, musi Pan być PISTOLETEM, bo taką rolę wyznaczył Panu Ziobro Minister. Rozumiem, musi Pan być przy tym PITOLETEM stale "nabitym", aby wykonać każde zadanie BOOSSA Jarosława. Ba, rozumiem też, że musi Pan krzyczeć tam gdzie powinno się, po prostu, wykonywać przepisy prawa, ponieważ dla PANA, dla WAS, najważniejszym zadaniem dnia jest podawanie pospólstwu "czarnej polewki" i liczy się tylko aby "pospólstwo" tę "polewkę" chwaliło, co czyni nadal. Tylko, że niektórzy pamiętają (chociaż codzienność nie pozwala o tym zapomnieć) tłum "opaśle zbudowanych z tatuażami" wykrzykujących: Tusku m...... Jak sobie zleceniodawca (zleceniodawcy?!) życzył, tako młodzież postępowała (vel: skandowała, krzyczała, a czasami ryczała), a ponieważ "zleceniodawca" był "mocny", upiekło się, nie tylko "opasłym z tatuażami". Podobno, kiedyś sam Bóg powiedział, że "żniwo" każdy, kiedyś, będzie "zbierał"... po sobie. Czego i Panu Ministrowi życzę.
 • Komuna wróciła 2018-01-26 15:45:46
  Do subiekt: Coś ci się pokręciło robaczku, z Hitlerem to trzymasz ty i twoi kumple. Gazeta Wyborcza i fundacja Batorego mają zero wspólnego z Hitlerem za to dużo w wolnością w Polsce w odróżnieniu od twojego pracodawcy co to 13 grudnia spał sobie do południa a teraz buduje nowy PRL. Co do Sorosa, generalnie mam go gdzieś ale świetnie rozumiem że człowiek promujący idee demokracji i równości a do tego będący żydem, wzbudza wściekłość w zwolennikach dyktatury, miłośnikach Adolfa, kibolach, szowinistach, ksenofobach, rasistach, nacjonalistach i innych elementach które chciałby żeby uważać je za patriotów ale szkodzą Ojczyźnie w kraju i za granicą.
 • subiekt 2018-01-26 15:28:38
  Do Komuna wróciła: Piszesz tak jak byś liczył na to, że powrót do władzy POkrętaczy, zapewnią tobie i pozostałym "marzycielom": ZDF, Gazeta Wyborcza, Michnik, Soros, Fundacja Batorego, Adenauera i innych pogrobowców Hitlera. Widać jaki z ciebie "patriota" "w ząbek czesany". Mnie zaś, oskarżasz o komunizm, o czym w ogóle, nie masz pojęcia. Do ciebie docierają tylko takie słowa jak: "siedź cicho baranie".
 • Komuna wróciła 2018-01-26 14:36:57
  Do subiekt: PIS sprzyja ruchom faszystowsko - nacjonalistyczno - ksenofobicznym i każdy człowiek który ma na względzie dobro Ojczyzny powinien się temu sprzeciwiać. Dzięki szeroko zamkniętym oczom PIS coraz częściej dochodzi do napadów na cudzoziemców (niekoniecznie muzułmanów), debile mają czelność wieszać wizerunki przedstawicieli Polski, ubierają mundury SS i pozdrawiają portret Adolfa. Biją też przy zupełnym braku reakcji policji tych którzy inaczej rozumieją bycie patriotą. Z chęcią za to policja zwija i karz tych którzy przeszkadzają comiesięcznej godzinie nienawiści przed pałacem namiestnikowskim.
 • subiekt 2018-01-26 14:19:42
  Każdy, nawet głupi widzi jaka jest "platforma" czyli POkrętacze. Awantury na ten temat rozkręcili aby dołożyć PiS-owi w czasie, kiedy "totalna" opozycja wali się na łeb na szyję. Nawet koalicja z "nowoczesną" już im nie pomoże w tym pogrzebie "platformy". Tonący, brzytwy się chwyta.
 • WoWa 2018-01-25 08:58:42
  Pan Jaki się myli tu chodzi o Jagiełłę a nie o PO. A poza tym i tak to wina Tuska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.