Pęk: TK wydał orzeczenie bardzo ważne i kluczowe, które podkreśla suwerenność polskiego państwa

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie bardzo ważne i kluczowe, które podkreśla suwerenność polskiego państwa - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). W jego ocenie projekt rezolucji przygotowanej w tej sprawie w Senacie jest elementem działalności antypaństwowej.

Połączone senackie komisje Ustawodawcza, Praworządności i Petycji oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej dyskutowały w piątek nad projektem rezolucji Senatu dotyczącym czwartkowego orzeczenia TK.

Pod projektem rezolucji podpisało się ponad 30 senatorów z KO, Lewicy, PSL, Polski2050 i niezależnych, w tym m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO), wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), Jacek Bury (Polska2050), Krzysztof Kwiatkowski (koło senatorów niezależnych).

W projekcie rezolucji napisano m.in., że "Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznaje orzeczenie tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego za niezgodne z podstawowymi zasadami Konstytucji RP i sprzeczne z wymogami polskiej racji stanu". "Senat wyraża obawę, że orzeczenie to, wydane przez Trybunał kontrolowany przez partię rządzącą, stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej" - głosi projekt.

Pęk na posiedzeniu komisji podkreślił, że jest "w całości przeciwny tej uchwale". Jak dodał, już jej pierwsze zdanie pokazuje, jakie są jej intencje. "Po raz kolejny państwo obrażacie bezpodstawnie i deprecjonujecie niezależny i niezawisły organ konstytucyjny, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, bo wam się jego orzeczenia nie podobają" - zaznaczył wicemarszałek.

"Od 2015 roku, kiedy przegraliście pierwsze wybory, a potem następne siedem, nie możecie żadnych wygrać. Udało wam się z Senatem i robicie z niego izbę, która permanentnie walczy z demokratycznym rządem, Sejmem i wszystkimi innymi organami, nad którymi nie macie kontroli. Jest w tym cała masa hipokryzji i działalności antypaństwowej" - mówił Pęk.

Według niego w projekcie rezolucji, "nie ma ani jednego słowa prawdy, jeżeli chodzi o okoliczności prawne i polityczne tego wyroku". "Tworzycie po raz kolejny oderwaną od realiów wizję tego, co się w Polsce dzieje, czym się TK zajął" - ocenił senator PiS. Dodał, że TK wydał orzeczenie "bardzo ważne i kluczowe, które podkreśla suwerenność polskiego państwa". "Jest ono spotykane w innych państwach członkowskich UE i nikogo nie bulwersują tego typu orzeczenie w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, we Włoszech i Czechach" - mówił wicemarszałek Senatu.

Pęk zgłosił wniosek o nieprocedowanie projektu uchwały, który został odrzucony przez połączone komisje w głosowaniu. Później komisje zaakceptowały proponowaną wcześniej treść rezolucji z autopoprawkami, które nie zmieniają jej merytorycznego sensu.

W projekcie zapisano: "Senat podkreśla, że członkostwo w Unii Europejskiej zwiększa dobrobyt i bezpieczeństwo Polski, a w interesie obywateli Rzeczypospolitej jest korzystanie z praw i wolności zapisanych w traktatach europejskich. Tych praw trzeba wspólnie bronić". Zadeklarowano w nim, że Senat RP "będzie stał na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w Unii Europejskiej".

Senat, napisano w projekcie, "oświadcza, że Konstytucja Rzeczypospolitej i prawo Unii Europejskiej nie stoją w sprzeczności - przeciwnie, odnosząc się do tych samych wartości wolności, godności jednostki, solidarności społecznej i rządów prawa - uzupełniają się".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pęk: TK wydał orzeczenie bardzo ważne i kluczowe, które podkreśla suwerenność polskiego państwa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!