PARTNERZY PORTALU

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji [RELACJA LIVE]

fot. mat. pras.

12 listopada to dzień pierwszych posiedzeń Sejmu i Senatu nowej kadencji. Wybrani w przeprowadzonych 13 października wyborach parlamentarzyści składają ślubowanie, a prezydent Andrzej Duda wygłasza orędzie. Podjęte też zostaną pierwsze ważne decyzje, m.in. nastąpi wybór marszałków Sejmu i Senatu. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

13.11 00:10
4 0

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Po więcej informacji na temat Sejmu i Senatu nowej kadencji zapraszamy jutro.

13.11 00:02
1 0

Marszałek Tomasz Grodzki ogłosił przerwę w posiedzeniu Senatu do środy, do godz. 12. Pierwszym punktem posiedzenia będzie wybór komisji regulaminowej.

13.11 00:01
1 0

Na sekretarzy Senatu wybrano: Rafała Ambrozika, Wiktora Durlaka, Mariusza Gromkę, Agnieszkę Gorgoń-Komor, Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, Aleksandra Szweda, Ryszarda Świlskiego i Jerzego Wcisłę.

12.11 23:52
0 0

Senat wybierze sekretarzy Senatu. Zwyczajowo jest ich od 6 do 8. - Ustalenia klubowe wskazują, że jest wola, by w tej kadencji Senatu było ich 8 - powiedział Marszałek Grodzki. Sekretarzy wybiera się spośród najmłodszych senatorów.

12.11 23:47
1 1

Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) zostaje czwartym wicemarszałkiem Senatu. Za głosowało 56 senatorów, przeciw 28, wstrzymało się 15. W sumie oddano 99 głosów.

12.11 23:32
1 1

Mamy ambitny plan zakończyć przed dwunastą - powiedział marszałek Grodzki, zarządzając ostatnią, 15-minutową przerwę. Po niej poznamy wyniki głosowania na Gabrielę Morawską-Stanecką, kandydatkę na wicemarszałka Senatu. Senatorowie, w głosowaniu łącznym, wybiorą też 8 sekretarzy stałych.

12.11 23:27
0 1

"Damy radę" - napisał Karczewski, gratulując Grodzkiemu wyboru na marszałka Senatu.

12.11 23:24
2 1

Senatorowie głosują nad kandydaturą Gabrieli Morawskiej-Staneckiej (Lewica) .

12.11 23:20
2 1

12.11 22:56
2 4

Senatorowie głosują nad kandydaturą Stanisława Karczewskiego.

12.11 22:55
3 1

W środę będzie też wiadomo, kiedy premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego prawdopodobny termin to przyszły tydzień.

Kidawa-Błońskiej poinformowała ponadto, iż obecnie trwają jeszcze ustalenia dotyczące podziału sejmowych komisji między poszczególne kluby parlamentarne.

12.11 22:54
1 2

Sejm, który wznowi obrady w środę o godz. 17.30, wybierze składy osobowe komisji - poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) po wtorkowym posiedzeniu Prezydium izby. W środę ma być też znany termin expose premiera Mateusza Morawieckiego.

12.11 22:48
1 2

Michał Kamiński (PSL) został wicemarszałkiem Senatu. Za głosowało 53 senatorów, przeciw 37, wstrzymało się 10. 

12.11 22:20
3 5

Bogdan Borusewicz (PO) wicemarszałkiem Senatu. Trwa głosowanie nad kolejnymi kandydaturami. 

12.11 22:05
1 0

Marszałek Senatu zarządził 15-minutową przerwę na liczenie głosów w głosowaniu na kandydaturę Bogdana Borusewicza (PO). Senatorowie będą analogicznie głosować na pozostałych kandydatów. 

12.11 22:03
1 0

Chciałbym powiedzieć Jarosławowi Kaczyńskiemu: dzisiaj skończyła się władza totalna, trzeba szanować opozycję - oświadczył po wtorkowym wyborze marszałka Senatu szef PO Grzegorz Schetyna. Nowo wybrany marszałek Tomasz Grodzki zapewnił, że w Senat będzie stał na straży konstytucji.

12.11 22:02
1 0

12.11 22:01
0 0

12.11 21:58
1 2

Wybór Włodzimierza Czarzastego na wicemarszałka Sejmu i mandat poselski Roberta Kwiatkowskiego to symboliczny koniec tzw. afery Rywina - ocenił we wtorek były premier, europoseł Leszek Miller.

Aferę Lwa Rywina badała sejmowa komisja śledcza. Według przyjętego przez Sejm w 2004 r. raportu z prac komisji autorstwa Zbigniewa Ziobry m.in. Czarzasty, Miller i Kwiatkowski mieli być członkami "grupy trzymającej władzę", która wysłała producenta z korupcyjną propozycją do "Gazety Wyborczej".

Miller wybór Czarzastego na wicemarszałka Sejmu i objęcie przez Kwiatkowskiego mandatu poselskiego uznał we wtorek za "symboliczny koniec" tej afery. "Wybór Włodzimierza Czarzastego na wicemarszałka Sejmu i mandat poselski Roberta Kwiatkowskiego to symboliczny koniec tzw. afery Rywina. Prowokacji, która przed laty rozbiła SLD i przyniosła niepowetowane szkody w życiu publicznym odczuwalne do dziś" - napisał na Twitterze były premier.

W skład "grupy trzymającej władzę" mieli wchodzić też b. wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska oraz b. minister w kancelarii Millera, Lech Nikolski. Sąd orzekł, skazując Rywina, że grupa trzymająca władzę istniała, jednak nie da się ustalić jej składu.

 

12.11 21:57
2 0

Zgodnie z regulaminem Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. Trwa głosowanie. Senatorowie wrzucają do urny imienne karty do głosowania. 

12.11 21:44
1 0

Po przerwie wznowiono posiedzenie Senatu. Rozpoczyna się imienne głosowanie na wicemarszałków Senatu. Kandydaci to (w kolejności alfabetycznej): Bogdan Borusewicz (PO), Michał Kamiński (PSL), Stanisław Karczewski (PiS) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

12.11 21:38
1 0

Kończymy czteroletnią kadencję. Wśród tak wielu wyzwań udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować tak wiele - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej uroczystości przyjęcia przez prezydenta dymisji Rady Ministrów.

Morawiecki w Pałacu Prezydenckim podziękował ministrom za to, że mógł pracować wraz z nimi. Podziękował także byłej premier Beacie Szydło. "Kończymy czteroletnią kadencję, tak na to patrzę, że wśród tak wielu wyzwań udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować tak wiele" - powiedział.

Jak podkreślił, to wielka radość pracować wraz z ministrami jego rządu. "To była jednocześnie wielka przyjemność, bardzo dużo mogłem się również nauczyć" - dodał.

"Z ogromnym podziękowaniem, wdzięcznością dla pana prezydenta, dla wszystkich ministrów, dla całego naszego zaplecza parlamentarnego chciałbym w tym momencie zgodnie z konstytucją, art. 162 ust. 1, złożyć dymisję Rady Ministrów, ale jednocześnie też z radością w związku z wykonaniem tak wielu działań, zadań, obowiązków, zobowiązań wobec Polaków" - powiedział Morawiecki.

12.11 21:37
1 1

Stanisław Karczewski jest zbulwersowany, ponieważ "jeden z senatorów PO,  Artur Dunin, sfotografował protokół i wysłał go do Onetu". "Wysłał przed ogłoszeniem, obraził wszystkich senatorów, postąpił niezgodnie z godnością senatora, bo my powinniśmy być pierwszymi, którzy usłyszą, jakie są wyniki, a nie - z całym szacunkiem - czytelnicy Onetu" - ocenił Karczewski.

Powiedział, że chce o tej sprawie rozmawiać z marszałkiem Grodzkim. "Nie może dochodzić do takiej sytuacji, to niegodziwość. Bardzo nas to dotknęło. Sam jestem senatorem piątą kadencję, nigdy nie mieliśmy z czymś takim do czynienia i mam nadzieję, że w stosunku do pana senatora zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. Zgłosimy tę sprawę również do komisji regulaminowej" - poinformował.

12.11 21:35
1 0

Cieszę się, że wszystkie kluby parlamentarne zostały uszanowane w Sejmie i mają swoją reprezentację w Prezydium Sejmu. Dobrze, że zgodnie z wolą wyborców wyłoniono marszałka Senatu, porozumienie okazało się skuteczne" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, komentując wtorkowe wybory Prezydium Sejmu, a także marszałka Senatu.

"Na razie pozytywnie oceniam to wszystko" - dodał. "Mam nadzieję, że w Senacie wszyscy dotrzymają ustaleń" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

12.11 21:33
1 0

Jako wicemarszałek chciałbym wnieść w nową kadencję Sejmu rozsądek i dystans, mam alergię na głupotę – powiedział w Sejmie szef SLD Włodzimierz Czarzasty, który został we wtorek wybrany wicemarszałkiem Sejmu.

Czarzasty zapytany o to, co chciałby wnieść do nowej kadencji Sejmu jako wicemarszałek Sejmu, powiedział, że "na pewno rozsądek i dystans". "Mam alergię na głupotę - dodał".

"Chciałbym oprócz tego wnieść dogadywanie się i konsensus niż walkę i głosowanie na siłę tylko dlatego, że ktoś jest z innej partii. Nie toleruję takiej sytuacji" - podkreślił Czarzasty.

Szef SLD zapytany o to, jaką kadencję Sejmu przewiduje, ocenił, że "będzie to ciekawa kadencja".

12.11 21:13
2 0

Kolejna przerwa w posiedzeniu Senatu. Podobnie jak w przypadku wyboru marszałka, głosowanie będzie imienne. Kancelaria Senatu potrzebuje 20 minut na przygotowanie kart do głosowania. 

12.11 21:11
2 0

Na kandydatów na wicemarszałków zgłoszeni zostali: Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński, Stanisław Karczewski oraz Gabriela Morawska-Stanecka.

12.11 21:10
1 0

Wznowiono obrady Senatu. Złożono wniosek formalny o rozszerzenie porządku obrad o wybór członków wszystkich komisji. Sprzeciwił się temu senator Stanisław Karczewski: jesteśmy zaskoczeni tą informacją, ale przyjmiemy decyzję z pokorą nawet, jeśli trzeba będzie siedzieć do 3 w nocy, czy nawet 3 dni. Wniosek został przyjęty.

12.11 21:06
0 1

12.11 21:02
1 0

Czekamy na wznowienie obrad Senatu, a tymczasem...

- Wiceszef PO Borys Budka został we wtorek wieczorem jednomyślnie wybrany przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej - poinformował dziennikarzy po posiedzeniu klubu KO Tomasz Siemoniak.

Kandydaturę Budki na szefa klubu zgłosił lider PO Grzegorz Schetyna.

Pozostali członkowie władz klubu KO, m.in. zastępcy Budki, mają zostać wybrani w środę.

Podczas obrad klubu podjęta została też decyzja, że klub ma nosić nazwę: Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska PO Nowoczesna Inicjatywa Polska Zieloni. 

12.11 20:59
1 0

W Senacie pokażemy obywatelom zmianę na lepsze - zapowiada senator Bosacki. 

12.11 20:48
1 0

Przerwa w posiedzeniu Senatu potrwa do godz. 21. Po wznowieniu posiedzenia, senatorowie wybiorą wicemarszałków i sekretarzy Senatu.

12.11 20:29
1 0

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że "zarządzi przerwę w obradach, podczas której zwoła posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów w sprawie kontynuacji pierwszego posiedzenia Sejmu oraz realizacji planowanego porządku dziennego" - powiedziała. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu" - przekazała. Jak poinformowała ma ona potrwać do środy do godz. 17.30.

12.11 20:16
1 0

"To nie jest kwestia tego, żeby blokować rząd. Dzisiaj widzieliśmy w Sejmie i Senacie atmosferę, która tchnie raczej optymizmem. Może ktoś powie, że to jest naiwne, ale ja wierzę (że) w tych sprawach, które są dla Polski ważne (...) znajdzie się zrozumienie dla spraw, które trzeba będzie przeprowadzić, bo one są istotne. Rzecz jasna, że będzie wiele politycznych dyskusji, być może będą nawet gorące spory, ale - tak jak dzisiaj apelowałem - chciałbym, żeby to się wszystko odbywało w dobrej parlamentarnej atmosferze" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Te spory - jeżeli będą - a pewnie będą, (chciałbym) aby miały charakter merytoryczny - myślę, że to chodzi o to, żeby przy tym wszystkim był i dominował wzajemny szacunek" - dodał.

12.11 20:15
1 0

Wierzę, że w sprawach, które są dla Polski ważne, znajdzie się w parlamencie zrozumienie dla istotnych spraw, a dyskusje i spory będą prowadzone w dobrej, parlamentarnej atmosferze - powiedział prezydent Andrzej Duda po wybraniu na marszałka Senatu kandydata opozycji Tomasza Grodzkiego.

12.11 20:13
1 0

"Klub Koalicji Obywatelskiej został zwołany przez przewodniczącego Grzegorza Schetynę na godz. 20.30. W programie klubu jest wybór przewodniczącego klubu" - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

Pozostali członkowie władz klubu, m.in. zastępcy szefa klubu i pozostali członkowie prezydium, mają zostać wybrani w środę.

Na razie jedynym zadeklarowanym kandydatem na szefa klubu jest wiceszef PO Borys Budka, który - jak wynika z informacji PAP - raczej nie będzie miał kontrkandydata. Budkę na to stanowisko rekomendował też w zeszłym tygodniu zarząd Platformy Obywatelskiej.

Poseł Waldy Dzikowski (PO), który jeszcze kilka dni temu rozważał start na szefa klubu, ma ubiegać się o funkcję wiceprzewodniczącego. Zastępcami szefa klubu mają zostać też liderki trzech ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) oraz Małgorzata Tracz (Zieloni).

12.11 20:12
1 0

12.11 20:11
2 0

Przed wyborem wicemarszałków, Cezary Tomczyk (KO) pogratulował Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na stanowisko marszałka Senatu, złożył wniosek formalny o wspólne odśpiewanie hymnu i zaczął śpiewać. Wszyscy posłowie powstali, posłowie PiS w przeważającej większości jednak nie śpiewali.

"Polska zyskała strażnika konstytucji. Bez Senatu konstytucja nie może być zmieniona. Naród przemówił. Nie wygrał senator Grodzki, wygrali Polacy. To zwycięstwo w Senacie dedykujemy wszystkim Polakom, bo każdy głos miał znaczenie" - powiedział Tomczyk.

W czasie śpiewania hymnu salę obrad opuścili posłowie Konfederacji. "Cynicznie wykorzystany przez KO hymn narodowy miał być odśpiewany z powodu... zwycięstwa ich kandydata w Senacie w walce o stołek marszałka Senatu. Posłowie koła Konfederacja nie chcąc uczestniczyć w tym nielicującym z powagą hymnu zachowaniem opuścili salę obrad na czas tej hucpy" - napisał poseł Konrad Berkowicz na Twitterze.

Sytuację skomentował też wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. "Opozycja postanowiła instrumentalnie wykorzystać hymn Polski, co jest przykre. Dodatkowo przykrość pogłębia fakt, że konieczne było zerkanie do tekstu, wyświetlanego na ekranie telefonu" - napisał na Twitterze.

 

12.11 20:07
0 1

Za kandydaturą Terleckiego opowiedziało się 299 posłów, 129 się wstrzymało, 19 było przeciw.

Za kandydaturą Gosiewskiej opowiedziało się 435 posłów, 7 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej opowiedziało się 411 posłów, 20 się wstrzymało, 12 było przeciw.

Za kandydaturą Czarzastego opowiedziało się 384 posłów, 7 się wstrzymało, 22 było przeciw.

Za kandydaturą Zgorzelskiego opowiedziało się 422 posłów, 18 się wstrzymało, 10 było przeciw.

12.11 20:06
1 0

12.11 20:03
0 0

Senator Tomasz Grodzki został we wtorek wybrany na marszałka Senatu. Jak mówili w ubiegłym tygodniu liderzy PO, PSL i Lewicy, o poparciu dla niego zdecydował fakt, że nie jest kandydatem bardzo politycznym, a także, że jako pierwszy ujawnił publicznie próbę przeciągnięcia go na swoją stronę przez PiS.

Poznajcie życiorys Tomasza Grodzkiego

12.11 19:53
0 0

Marszałek Sejmu zarządziła przerwę w obradach Sejmu. Najpewniej potrwa ona do środy do godz. 17.30.

12.11 19:52
0 0

Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki ze Zjednoczonej Prawicy, Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej oraz Piotr Zgorzelski z PSL - Koalicji Polskiej - wybrani na wicemarszałków Sejmu.

12.11 19:51
0 0

Kolejne komentarze po wyborze na marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. 

12.11 19:48
0 1

"To będzie POPiS-owe prezydium Sejmu z przystawkami. To ponadpartyjny dyktat silniejszych" - stwierdził Grzegorz Braun z Konfederacji.

 

12.11 19:40
0 0

Trwa przerwa w obradach Senatu do godz. 20.20 - czas na zgłaszanie kandydatów na wicemarszałków.

"W czasie tej przerwy będzie możliwość zgłaszania kandydatur na wicemarszałków Senatu i będziemy procedować nad wicemarszałkami. Przypominam, że zgłoszenie kandydata powinno być podpisane przez co najmniej 10 senatorów i i zgłoszone w gabinecie marszałka Senatu" - podkreślił.

12.11 19:33
2 0

12.11 19:31
3 0

12.11 19:31
0 0

Wznowiono obrady Sejmu. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, proszony o przedstawienie kandydatury Włodzimierza Czarzastego wicemarszałka, zaczął od złożenia gratulacji Tomaszowi Grodzkiemu, nowemu marszałkowi Senatu. Następnie zaintonował hymn.

12.11 19:31
1 0

Kolejne gratulacje dla Tomasza Grodzkiego. relacja live

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji [RELACJA LIVE]

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.94.200.93
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!