"PiS i PO nawet na pedofilii robią kampanię wyborczą"PAP/TE - 21 maja 2019 09:37


Przedstawiciele PiS i PO gdy pojawiają się poważne tematy dotyczące życia, śmierci, czy zdrowia nie są w stanie w sposób kulturalny debatować; oni nawet na pedofilii robią kampanię wyborczą - ocenił we wtorek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Nowelą w piątek zajmie się Senat.

Tyszka powiedział we wtorek w radiu TOK FM, że to, co go uderzyło w czasie sejmowej debaty nad nowelą, to jej "potwornie niski, wulgarny i ordynarny poziom".

"Przedstawiciele PiS i przedstawiciele PO, gdy pojawiają się takie wielkie tematy, bardzo poważne, dotyczące życia, śmierci, czy zdrowia, oni nie są w stanie po prostu w sposób kulturalny, merytoryczny debatować, czyli robią nawet na pedofilii kampanię wyborczą. To jest nieprawdopodobne" - powiedział Tyszka.

Jego zdaniem sposób procedowania tej noweli jest "nieakceptowalny". "Tak szybko się nie uchwala prawa" - podkreślił Tyszka. Dodał, że niedługo pewnie trzeba będzie tę nowelizację poprawić, bo - jak mówił - "oni tam powciskali różne rzeczy, które są niezwiązane ze ściganiem pedofilii".

"My uważamy, że powinna powstać jakaś komisja taka, jaka powstała w Irlandii na linii państwo-Kościół. Natomiast ona powinna być jak najbardziej apolityczna, złożona z ekspertów" - powiedział Tyszka.

Zmiany zawarte w noweli, dotyczące walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat. Obecnie obowiązujące przepisy za zgwałcenie dziecka przewidują karę od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem - od 5 do 15 lat. W myśl nowelizacji, gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia, a jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Przyjęte zmiany przewidują też podwyższenie kar za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą one od 2 do 12 lat więzienia, a zgodnie z nowelą zostaną one określone w wysokości od 2 do 15 lat.

Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.