PiS: Premier przedstawił racje nie do podważenia

PiS: Premier przedstawił racje nie do podważenia
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat prowadzonych negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu Unii Europejskiej (fot. Adam Guz / KPRM)

Konkretne, zawierające racje nie do podważenia, pokazało motywy, którymi kieruje się rząd - tak środowe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie ws. negocjacji budżetu unijnego ocenił poseł PiS Marek Ast. Według polityków: KO, Lewicy i PSL, wystąpienie pachniało "polexitem".

 • Poseł PiS Marek Ast ocenił, że wystąpienie premiera było konkretne, pokazało stanowisko i motywy, którymi rząd kieruje się stawiając ewentualne veto ws. unijnego budżetu.
 • Z kolei były minister energii, poseł PiS Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że premier podkreślał, że Polska powinna być w Unii Europejskiej równorzędnym partnerem.
 • Posłowie opozycji krytycznie ocenili wystąpienie szefa rządu. Szef PO Borys Budka zauważył, że premier zaczął mówić jego językiem - językiem antyeuropejskim. Sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek ocenił wystąpienie premiera jako bardzo emocjonalne i jednoznaczne, bardzo ostre.

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat prowadzonych negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. "UE to są wartości, takie jak równość wszystkich państw wobec prawa, to są wartości przestrzegania traktatów, a nie tworzenia rozporządzeń, które de facto obchodzą traktaty" - podkreślał szef rządu.

Morawiecki stwierdził, że Polska chce, aby UE była "mechanizmem sprawiedliwym". Podkreślił, że przez praworządność należy rozumieć również "prawo państw do reformowania, zgodnie z traktatami i własną konstytucją swoich wymiarów sprawiedliwości". "Należy rozumieć odpowiednią hierarchę i strukturę praw" - dodał. "Dlatego mówimy głośne +tak+ dla Unii Europejskiej, ale mówimy głośne nie dla różnych karcących nas niczym dzieci mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie UE" - zaznaczył.

Poseł PiS Marek Ast ocenił, że wystąpienie premiera było konkretne, pokazało stanowisko i motywy, którymi rząd kieruje się stawiając ewentualne veto ws. unijnego budżetu. "Premier przedstawił racje nie do podważenia" - ocenił. Jego zdaniem, ważne jest przyjęcie przez Sejm zapowiedzianej przez premiera uchwały ws. unijnego budżetu. "Myślę, że wzmocni to pozycję negocjacyjną premiera polskiego rządu w relacjach z Unią" - dodał.

Z kolei b. minister energii, poseł PiS Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że premier podkreślał, że Polska powinna być w Unii Europejskiej równorzędnym partnerem. "Premier wyraźnie wskazał, że jeżeli przegramy tę walkę o współdecydowanie, o równość wszystkich członków, to UE w tej formule, w jakiej została powołana skończy się" - zaznaczył. "Dla mnie wystąpienie premiera było przekonujące, ale posłowie opozycji nie słuchali" - dodał Tchórzewski.

Posłowie opozycji krytycznie ocenili wystąpienie szefa rządu. Szef PO Borys Budka zauważył, że premier "upokorzony przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, zaczął mówić jego językiem - językiem antyeuropejskim, językiem kłamstwa, a przede wszystkim językiem, który jest sprzeczny z naszymi interesem narodowym". Jak zaznaczył, "przestrzeganie praworządności to obowiązek każdego rządu, każdego obywatela".

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: PiS: Premier przedstawił racje nie do podważenia

 • Zeberka 2020-11-19 21:26:52
  Premier Morawiecki jest stanowczy jeśli chodzi i nasze członkostwo w Unii. To nie oznacza bycia antyunijnym tylko oznacza dbałość o nasze interesy. Zawsze mówimy TAK dla Unii Europejskiej, ale mówimy także głośne nie dla różnych karcących nas niczym dzieci mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie UE. Koniec i kropka.
 • Rychu 2020-11-19 21:25:03
  Opozycja nie ma żadnych kontrargumentów, premier pozamiatał. Gratki.
 • yter 2020-11-19 21:24:36
  Wystąpienie premiera było konkretne, pokazało stanowisko i motywy, którymi rząd kieruje się stawiając ewentualne veto ws. unijnego budżetu. Dokładnie tak. Nic dodać nic ująć.
 • zeTT 2020-11-19 21:19:12
  Opozycja zawsze próbuje dyskredytować premiera i torpeduje jego decyzje. To nic nowego. Niestety....
 • Brett 2020-11-19 21:17:56
  Doskonałe wystąpienie premiera. Co bardzo doceniam w Morawieckim to właśnie konkrety! Nie ma wodolejstwa, są argumenty, fakty... Dokładnie wiadomo o co chodzi.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!