Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni dopniemy porozumienie programowe z Prawem i Sprawiedliwością - mówi poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko.
Rozmowy pomiędzy PiS a Kukiz'15 ws. wzajemnego wsparcia ważnych dla obu ugrupowań inicjatyw trwają od wielu miesięcy. Toczą się one na kilku polach m.in. politycznym, gdzie spotykają się liderzy obu formacji, a także legislacyjnym, które prowadzi Jarosław Sachajko z przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukaszem Schreiberem.
Jak przekazał Sachajko, do tej pory udało się uzgodnić, z uwagami PiS, ostateczną wersję projektu ustawy antykorupcyjnej, a także projektu ustaw dotyczących konopi siewnych i medycznych. Ponadto trwają rozmowy ws. projektu ustawy dot. inicjatywy obywatelskiej, aby łatwiej było zbierać podpisy i składać je w formie elektronicznej oraz powrotu do złożonego w 2006 roku przez PiS projektu nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich w wyborach do Sejmu.
"Po głosowaniu nad ratyfikacją zasobów własnych Unii Europejskiej rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością przyspieszyły, więc mam nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni dopniemy już całe porozumienie programowe dotyczące wzajemnego wspierania ustaw" - powiedział poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia.
"Pamiętajmy o zasadzie: najpierw mają być przegłosowane ustawy, które są z naszej rekomendacji, wspólnie przepracowane" - podkreślił.
Pytany, jakie są propozycje PiS, Sachajko odpowiedział, że w tym tygodniu ma dojść do spotkania, gdzie uzgodnione będą postulaty drugiej strony. "Mamy usłyszeć w jaki sposób to porozumienie z drugiej strony ma wyglądać" - zaznaczył.
Podkreślił też, że Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia nie jest totalną opozycją. "W ubiegłej kadencji rządzący nas nie słuchali, a w tej kadencji jest zupełnie inaczej" - stwierdził polityk.
W tym tygodniu Paweł Kukiz i posłowie z jego koła mają się spotkać z przedstawicielami PiS, aby poznać założenia Nowego Ładu. Kukizowi zależy, aby do programu społeczno-gospodarczego, który ma przedstawić PiS, wpisać jego postulaty proobywatelskie m.in. mieszaną ordynację wyborczą, zwiększenie roli referendów, zdigitalizowanie procesu zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą gospodarczą, kwestię sędziów pokoju czy ustawę antykorupcyjną.