REKLAMA

PiS: Skąd PO weźmie pieniądze na realizację swoich obietnic?

 • Autor: AT/PAP
 • 12 sierpnia 2019 12:33
PiS: Skąd PO weźmie pieniądze na realizację swoich obietnic? Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję prasową, na której pytało o koszty programu Platformy Obywatelskiej (fot.twitter.com/pisorgpl)

Prawo i Sprawiedliwość chce wiedzieć, skąd Platforma Obywatelska weźmie pieniądze na realizację swoich obietnic. Czekamy na konkrety. Będziemy się domagać się wyliczeń - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

 • Zdaniem PiS koszt obietnic PO należy szacować na 100 mld zł.
 • Warto zapytać, jak mają być pokryte obietnice PO. Nie wystarcza nam zapewnienia prof. Rzońcy, wiarygodne byłyby projekty ustaw - przekonywał Łukasz Schreiber.
 • Czekamy na konkrety. Będziemy się domagać się wyliczeń - zaznaczył Jacek Sasin.

Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję prasową, na której pytało o koszty programu Platformy Obywatelskiej.

Jak przekonywał Łukasz Schreiber, wyliczenia Andrzeja Rzońcy, głównego ekonomista Platformy Obywatelskiej nie wystarczają. Zdaniem PiS koszt obietnic PO należy szacować na 100 mld zł.

"Warto zapytać, jak mają być pokryte obietnice PO. Nie wystarcza nam zapewnienia prof. Rzońcy, wiarygodne byłyby projekty ustaw, To na nie czekamy, bo opowiadać piękne historie każdy może" - przekonywał Łukasz Schreiber.

Sasin przypomniał, że od 1 sierpnia weszła w życie ustawa o tzw. "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia, a od 1 października wejdzie w życie kolejna obniżka podatków, czyli obniżenie PIT dla wszystkich pracujących z 18 do 17 proc. Według niego, samorządowcy Platformy Obywatelskiej krytykują te zmiany mówiąc, że "to są rozwiązania, które spowodują ruinę polskich samorządów". Sasin pytał na konferencji prasowej w poniedziałek, "czy zdanie samorządowców PO jest również zdaniem kierownictwa tej partii".

"Jeśli tak, jeśli również kierownictwo Platformy Obywatelskiej, jeśli również Grzegorz Schetyna uważa, że te 6 mld zł mniej, które wpłynie do kasy samorządów; mniej, ale i tak dzięki rządom PiS samorządy będą miały znacznie więcej pieniędzy w swoich budżetach, bo i tak będzie to ok 20 mld zł więcej w stosunku do roku 2015; czy te 6 mld zł to są pieniądze, które będą przesunięte z innych wydatków budżetu państwa, czy też będą to pieniądze, które będą efektem nałożenia nowych podatków na Polaków. W tym kontekście musimy zapytać o podatek katastralny, bo to jest koncepcja, to jest idea, która ciągle wraca w wypowiedziach, projektach polityków i samorządowców PO" - wskazywał Sasin.

"Czy podatek katastralny na sfinansowanie tych wydatków (...) czy też PO kiedy wygrałaby wybory i przejęła władzę po prostu wycofa się z tych wszystkich dobrych dla Polaków rozwiązań, które zostały przyjęte w mijającej kadencji Sejmu. Czy (PO) ponownie podwyższy podatki, ponownie wprowadzi 18-proc. PIT dla najmłodszych, podnosi ten PiT dla wszystkich pracujących, czy też może będzie chciała zlikwidować nasze programy społeczne, aby sfinansować oczekiwania samorządowców" - kontynuował wicepremier.

Sasin podkreślił, że dość już kampanii wyborczej, w której nie padają konkrety. "My dzisiaj mówimy bardzo wyraźnie: sprawdzam. Apeluję do Grzegorza Schetyny niech przestanie uciekać, niech przestanie kluczyć, niech przestanie chować głowę w piasek. Czas na to żeby wyjść i powiedzieć wyraźnie, jakie jest w tym przypadku stanowisko PO. Czy PO będzie chciała dofinansowywać samorządy rządzone przez polityków PO kosztem Polaków?, kosztem cofnięcia reformy podatkowej, która dla milionów Polaków będzie oznaczała mniejsze obciążenia podatkowe, czy będzie chciała wprowadzać nowe podatki, czy będzie chciała narzucić Polakom podatek katastralny, czy być może będzie chciała te pieniądze zabrać z innych obszarów: ze służby zdrowia, obronności i polityki społecznej" - pytał.

Według niego samorządowcy Platformy Obywatelskiej krytykują zmiany mówiąc, że "to są rozwiązania, które spowodują ruinę polskich samorządów".

Sasin pytał na konferencji prasowej w poniedziałek, "czy zdanie samorządowców PO jest również zdaniem kierownictwa tej partii". Pytał, w jaki sposób PO będzie chciała zrekompensować samorządom utratę około 6 mld zł, o które mniej wpłynie do ich kasy w wyniku obniżki podatków.

"Dziś mówimy sprawdzam. Apeluję do Grzegorza Schetyny niech przestanie uciekać, niech przestanie kluczyć, niech przestanie chować głowę w piasek. Czas na to, by wyjść i powiedzieć wyraźnie, jakie jest stanowisko PO: czy PO będzie chciała dofinansowywać samorządy rządzone przez polityków PO kosztem Polaków, kosztem reformy podatkowej, która dla milinów Polaków będzie oznaczała zmniejszenie obciążeń podatkowych, czy będzie chciała wprowadzać nowe podatki, czy będzie chciała narzucić Polakom podatek katastralny czy będzie chciała te pieniądze zabrać z innych obszarów - ze służby zdrowia, obronności, polityki społecznej" - pytał.

Sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber zwracał uwagę, że te pytania należy zadać tym bardziej, że mija miesiąc od pokazania tzw. sześciopaku, czyli pakietu kilkunastu propozycji Koalicji Obywatelskiej, ujętych w sześciu hasłach i blisko "osiem miesięcy od pierwszego zaprezentowania pomysłów podatkowych Platformy". "Stąd mamy prawo je zadawać i mamy prawo oczekiwać na nie konkretnych odpowiedzi" - mówił.

W swoim wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej "Uzdrowić Polskę", które odbyło się 12-13 lipca w Warszawie, Schetyna mówił o najważniejszych tezach programowych. Przedstawił sześć - jak mówił - głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Zapowiedział m.in. związki partnerskie, zniesienie handlu w niedzielę, podwyżki płac, gruntowne zmiany w ochronie zdrowia, utrzymanie trzynastej emerytury i radykalny program ochrony klimatu.

Schreiber odnosząc się do tych zapowiedzi wskazał, że ze wstępnych szacunków wynika, że ich wprowadzenie kosztowałoby co najmniej 100 mld zł, a "do tego są te pomysły wsparcia dla samorządowców". "To są kolejne pieniądze i warto wiedzieć jak one mają być pokryte. Nie wystarczą nam zapewnienia (...), że to już jest policzone (...). Wiarygodne byłoby pokazanie projektów ustaw, wiarygodne byłyby konkretne wyliczenia, które zostałyby przedstawione przez liderów PO" - mówił Schreiber.

"Na to faktycznie czekamy, bo opowiadać piękne historie każdy jest w stanie (...) praktyka rządów Platformy pokazuje, że trudno im wierzyć na słowo" - podkreślił Schreiber.

"Od razu zastrzegamy, prosimy żeby nie opowiadać nam wszystkim bajek o tym, że PO spowoduje, że w budżecie będzie więcej pieniędzy, że będzie potrafiła jeszcze skuteczniej zapewnić dopływ nowych pieniędzy do budżetu państwa. My już wiemy jak PO dba o finanse publiczne, jak dba o budżet.A teraz mamy potwierdzenie w postaci raportu NIK. Gaszenie pożarów, działania punktowe i nieskuteczne. Nie chcemy zakładać, że były to celowe działanie umożliwiające nabijanie kieszeni przestępcom VAT-owym, ale skrajna niekompetencja" - wtórował mu Sasin.

W tym kontekście wicepremier wskazał na publikację "Dziennika Gazety Prawnej", który opisał najnowszy raport Najwyżej Izby Kontroli dotyczący walki z luką VAT. Wynika z niego, że "nadzór Minister Finansów w latach 2007-2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny i nie zdołał zapobiec gwałtownemu wzrostowi luki VAT".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (11 komentarzy)

 • zjedz onucę sowieta 2019-08-12 18:20:50
  Do Pragmatyk: bełkot prawdziwego ubeka , chyba się spociłeś jak skunks , z wysiłku mózgowo szczątkowego
 • PRl 2019-08-12 18:17:50
  Do gesia: jesteś PRAWDZIWIE - gęsia , pozdro
 • Alicja 2019-08-12 18:11:34
  Do Pragmatyk: ty to jesteś POmazany , swoimi własnymi fekaliami , przymulony trollu z rynsztoka
 • Pragmatyk 2019-08-12 17:48:32
  Będzie do sprzedaży masa pomników pisowskiego pomazańca Lecha - takiego mędrca, to i może głupcy wylicytują.
 • do wora warchole 2019-08-12 16:24:50
  Do PiSwon: PO-WON , Najgorsze żeś straciło piątą i wszystkie klepki zapluty trollu komuny , bujaj się siermięgo ciemięgo
 • RZułty Cweterek 2019-08-12 16:17:03
  PININDZE wezmą ze skrytki Icka Rostofskiego w Bydgoszczu - ukradzione ok 450 miliardów z VAT i OFE
 • PO XD 2019-08-12 16:10:31
  Do gesia: Czyli teraz narracja to nie to, że PiS "doprowadzi Polskę do ruiny", ale "PO wprowadziła wszystkie pozytywne zmiany w ostatnim roku swoich rządów i PiS z tego korzysta", dlaczego nie rozszerzyć tego o "słyszałam u swojej koleżanki, że PiS nie wypłaca 500+ i podobno to tylko miraż, koleżanka wie, bo miała romans z wielbłądem podczas wakacji w Egipcie, powiedziała tylko Schetyna jest w stanie zagwarantować wypłaty 500+, a wielbłąd potwierdził".
 • gesia 2019-08-12 15:38:40
  Pan Sasin chciałby żeby jak w szkole ktoś mu podpowiadał. Najwyraźniej sam nie wierzy w obiecanki swoich "fachowców". PiS skorzystał na wdrożonych prze PO pomysłach uszczelniania systemu podatkowego i na innych sensownych rozwiązaniach. Cóż musi poczekać cztery lata to się dowie jak rządzić realnym państwem a nie w sferze symboli i pogaduch.
 • PO XD 2019-08-12 15:28:51
  Przecież to proste. PO zgodnie z tradycją żadnych obietnic nie ma zamiaru dotrzymać.
 • 345 2019-08-12 15:15:48
  Nie rozumiem Sasina. Przecież stwierdzili, że na samym podatku VAT znaleźli 250 mld złotych. To wystarczy, by teraz pożyczyli po prostu te głupie 100 miliardów Platformie i już będzie wszystko dobrze, a ile odsetek zarobią przez 4 lata, jak będą w opozycji. A może jednak Horała nie znalazł tych miliardów w VAT? Kto to wie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.