PiS skończył obrady, są decyzje dot. rekonstrukcji rządu - ale na razie się o nich nie dowiemyPAP/MG - 29 maja 2019 20:39


Ponad dwie godziny trwało spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które zakończyło się w środę (29 maja) wieczorem. W spotkaniu dotyczącym zmian w rządzie uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

O zakończeniu posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS poinformował dziennikarzy wiceprezes partii Adam Lipiński. Nie odpowiedział na pytania dotyczące ustaleń jakie na nim zapadły.

Inny wiceprezes PiS, szef MSWiA, który otrzymał w niedzielę mandat europosła, Joachim Brudziński wyjeżdżając ze spotkania powiedział dziennikarzom, że o decyzjach, które zapadły na spotkaniu będzie informować premier Mateusz Morawiecki.

Po zakończeniu posiedzenia trwały jeszcze rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim, którzy jako ostatni opuścili siedzibę PiS.

Konieczność zmiany w rządzie wynika z tego, że w niedzielnych wyborach do PE mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Czytaj też: Decyzja o rekonstrukcji rządu w ciągu najbliższych godzin

W posiedzeniu komitetu poza Morawieckim, Kaczyńskim, Brudzińskim i Lipińskim uczestniczyli wiceprezesi ugrupowania: Beata Szydło, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński i Antoni Macierewicz, wicepremier Piotr Gliński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także szef klubu PiS wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Terlecki przed rozpoczęciem posiedzenia Prezydium Komitetu zapowiadał w rozmowie z dziennikarzami, że zapadną na nim decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu. Pytany, czy będą one znane w środę odpowiedział, że "decyzje będą, choć niekoniecznie znane publicznie".

Według Terleckiego decyzje będą ogłoszone "lada dzień". Pytany, czy stanie się to w przyszłym tygodniu, odpowiedział, że "może być tak, że w przyszłym tygodniu". Pytany o inne tematy, które mogą pojawić się na środowym posiedzeniu odpowiedział, że PiS będzie przygotowywać się do nadchodzącej kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych.

Premier mówił w nocy z wtorku na środę dziennikarzom w drodze powrotnej z Brukseli, że są bardzo dobrzy kandydaci na nowych ministrów. Pytany, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu, odpowiedział, że nowi europosłowie obejmą swoje funkcje za kilka tygodni.

- Jest oczywiście przepis, że te osoby, które obejmują mandat europarlamentarzystów za kilka tygodni, w ciągu dwóch tygodni muszą zrezygnować z obecnych funkcji, a więc ministerialnych czy poselskich, więc to jest pewna podpowiedź, co do tego, kiedy (nastąpi rekonstrukcja rządu - red.) - powiedział Morawiecki.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.