PO skierowała wniosek do TK ws. tzw. małej ustawy medialnej

PO skierowała wniosek do TK ws. tzw. małej ustawy medialnej
Klich ocenił, że obsadzenie przez rząd stanowisk w mediach publicznych doprowadziło do "pośredniej cenzury" i "zawłaszczenia mediów publicznych przez rządzącą większość" (fot. facebook.com/bogdan.klich.7)

• Senatorowie PO skierowali wniosek do TK o zbadanie zgodności tzw. małej ustawy medialnej z Europejską Konwencją Praw Człowieka Rady Europy i Kartą Praw Podstawowych UE.
• Zdaniem senatora PO Bogdana Klicha, dzięki tej ustawie rząd "zawłaszczył media publiczne".

Uchwalona pod koniec grudnia ub.r. tzw. mała ustawa medialna, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji spowodowała wygaśnięcie mandatów poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Oprócz tego zmniejszyła liczebność rad nadzorczych spółek medialnych, a także powierzyła ministrowi skarbu powołanie ich nowych organów do czasu - jak zapisano w noweli - wprowadzenia "nowej organizacji mediów narodowych".

"Grupa senatorów złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności tym razem nie z konstytucją, ale z ratyfikowanymi przez Polskę aktami prawnymi międzynarodowymi tzw. małej ustawy medialnej, której efektem jest tzw. dobra zmiana w mediach publicznych" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej szef klubu senatorów PO Bogdan Klich.

Czytaj też: MZ idzie na wojnę z rakiem płuc. Będą zmiany dotyczące papierosów i e-papierosów

Według niego, przepisy "małej" ustawy medialnej, które pozwoliły na zmianę władz TVP i Polskiego Radia są m.in. sprzeczne z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Mówi on m.in., że "każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe".

PO kwestionuje ponadto zgodność noweli ustawy o radiofonii i telewizji z art. 11 Karty Praw Podstawowych ("każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Szanuje się wolność i pluralizm mediów").

Klich ocenił, że obsadzenie przez rząd stanowisk w mediach publicznych doprowadziło do "pośredniej cenzury" i "zawłaszczenia mediów publicznych przez rządzącą większość".

"Został dokonany swoisty skok na media publiczne przez rząd, a minister skarbu, który ma prawo do tego, żeby dowolnie odwoływać i powoływać zarówno prezesów, jak i zarządy mediów publicznych, realizuje w ten sposób politykę propagandową rządu - nie w interesie opinii publicznej, ale w interesie rządzącej większości. Na to w kraju demokratycznym nie ma zgody" - powiedział senator PO.

Przedstawiciele PiS mówili podczas prac parlamentarnych nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, że zmiany są konsekwencją diagnozy stanu mediów publicznych, które - według nich - nie realizowały swojej misji. Celem zmian - według PiS - było "ucywilizowanie sytuacji w mediach publicznych" i odbudowa znaczenia tych mediów poprzez uzdrowienie struktur organizacyjnych, sposobu funkcjonowania oraz ich wzmocnienie finansowe.

Zobacz: Opozycja w Sejmie krytycznie o polityce podatkowej rządu PiS

Na mocy nowelizacji mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły 8 stycznia - w dniu wejście w życie nowych przepisów. Nowe zarządy i rady (liczące trzech członków) zostały powołane "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Nowela straci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

W czwartek po południu Sejm zajmie się projektami tzw. dużej ustawy medialnej, której celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP w media narodowe, a także wprowadzenie 15-złotowej opłaty audiowizualnej.

Klich pytany czy w związku z tym PO nie spóźniła się ze swym wnioskiem do TK, odpowiedział że "nieznane są jeszcze losy tzw. dużej ustawy medialnej". "Ona oczywiście może być bardzo szybko przepchnięta przez Sejm i Senat, ale może też być inaczej, dlatego też w interesie opinii publicznej postanowiliśmy tę skargę konstytucyjną złożyć" - zaznaczył senator.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO skierowała wniosek do TK ws. tzw. małej ustawy medialnej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!